Sıkça Sorulan Sorular

Öğrencievleri olanakları nelerdir?

Mustafapaşa'da bulunan kız ve erkek yurt tipinden oluşan öğrencievlerimiz, eğitim amacı ile üniversitemizi tercih eden yerli ve yabancı öğrenciye eğitimleri süresince huzurlu, güvenli, rahat, eğlenceli, sıcak ve hijyenik bir ortam sunmaktadır.

Öğrencilerimizin yurt yaşamlarını kolaylaştırmak ve rahatlarını sağlamak amacıyla odalarda karyola, elbise dolabı, çalışma masası, kitaplık gibi temel mobilyalar, merkezi sistem TV yayını ve internet bulunmaktadır.

Öğrencievlerimizde çamaşırhane, ütü, TV, çalışma odaları öğrencilerimizin ortak kullanımlarına sunulmaktadır. Merkezi sistem ile ısınan öğrencievlerimizde 24 saat kesintisiz sıcak su olup; haftada bir gün oda temizliği hizmetimiz bulunmaktadır.

Odalar, üç kişiliktir.

Öğrencievlerine en erken hangi tarihte girebilirim?

 Öğrencilerimiz, akademik yılın başlamasından 3 gün önce giriş yapabilirler.

Öğrencievlerinden en geç hangi tarihte ayrılabilirim?

Öğrencilerimiz, yıl sonu sınavlarının bitimini izleyen 3 gün içinde kullanılama kapatılır.

Öğrencilerin öğrencievinden ayrılmaları veya sonradan konaklama talebinde bulunmaları durumda öğrencievleri ücretleri hakkında bilgi alabilir miyim?

Öğrencievlerine kaydı yapılan öğrencilerin öğrencievlerinden ayrılmaları durumunda konaklamadığı günlerin 30%'u tahsil edilir.

Yatay geçiş yaptığım takdirde konaklama ücretini geri alabilir miyim?

Öğrencievlerinde kalmakta iken başka bir okula yatay geçişle geçen öğrencilerin konaklamadığı günlerin 30%'u tahsil edilir.

Yaz dönemi için konaklama taahhütnamesi yapıp sonra konaklamadan vazgeçsem konaklama ücretini geri alabilir miyim?

Yaz öğretimi için öğrencievleri taahhüdü imzalayarak ücretini yatıranların öğrencievlerinden ayrılmaları halinde, öğrencievleri ücreti iade edilmez.

Öğrencievleri ücretleri ve depozito ücreti hakkında bilgi alabilir miyim?

Öğrencievleri ücretleri ve depozito miktarları Mütevelli Heyet tarafından her eğitim yılının öncesinde belirlenir ve ilan edilir. Yaz ve yarıyıl tatillerinde öğrencievlerinde kalacak konuk ve öğrencilerden alınacak ücretler Kapadokya Üniversitesi Yönetim Kurulu tarafından belirlenir.

Öğrencievine girerken ödediğim depozito ücreti hakkında bilgi alabilir miyim?

Öğrencievlerinde kalan öğrenciler, öğrencievleri yönetiminden teslim aldıkları ve kullandıkları tüm eşyalardan ortak olarak sorumludurlar. Öğrenciler, öğrencievlerinden ayrılırken teslim aldıkları malzemeleri, odalarında kullandıkları demirbaşları eksiksiz olarak teslim etmek ve eğer varsa sebep oldukları hasarların karşılığını, ödeme günündeki maliyet üzerinden ödemekle yükümlüdürler.

Öğrencilere teslim edilen malzemelere verilecek olası hasarları karşılamak üzere alınan depozitonun verilen hasarı karşılamaya yeterli olmaması halinde kalan miktar öğrencilerden ayrıca tahsil edilir. Öğrencievleri depozitosu; öğrenci odasını eksiksiz teslim ettiğinde öğrencievlerinden ayrılma formu, öğrencievleri müdürü tarafından onaylanır ve Muhasebe departmanı tarafından öğrencinin kayıt esnasında verdiği IBAN numarasına yatırılır.

Öğrencievine başvuru yaparken oda arkadaşımı seçebilir miyim?

Öğrencievlerimize başvuru esnasında birlikte kalmak istediğiniz arkadaşınızı dilekçeyle belirttiğiniz takdirde, olanaklarımız dâhilinde size yardımcı olunmaya çalışılacaktır.

Öğrencievinde oda arkadaşımla anlaşamadığım takdirde oda değişikliği yapabilir miyim?

Öğrencievi müdürüne yazılı olarak müracaat edildiği takdirde, mümkün olan en kısa süre içerisinde talep karşılanacaktır.

İsteğim üzerine, kalmakta olduğum odadan, farklı kategorideki bir odaya geçebilir miyim?

Öğrencievi müdürüne yazılı olarak müracaat edildiğinde, olanaklar dâhilinde yardımcı olmaya çalışılacaktır. (kategori fiyat farkları, Öğrenci Evleri Yönergesi 22. Madde doğrultusunda hesaplanarak işlem görecektir).

Her yıl öğrencievi kayıtlarını yenilemem için ne yapmam gerekir?

Üniversitemize kayıtlı bulunan öğrencilerimizin, bir sonraki dönem için öğrencievi başvurularını Öğrencievi Müdürlüğü’nce belirtilen süre içerisinde dilekçe ile başvurmaları gerekmektedir.

Öğrencievine kaydolduktan sonra, istediğim zaman gelmesem olur mu?

Öğrencievine kaydolan öğrencilerin kayıtları, aynı dönem içerisinde özürsüz olarak 30 gün devamsızlık yapmaları halinde silinir.

Öğrencievlerine giriş - çıkış saatleri var mı?

Öğrencievlerine son giriş saati, hafta içi 23.30 ve Cuma-Cumartesi 00.30’dur. Öğrencilerimiz saat 22.00’a kadar öğrenci evine girmeyeceğini bildirerek izin formu doldurup, aile bilgilendirilmesi doğrultusunda izin alabilir.

Annem, babam, kardeşim veya arkadaşım odamda kalabilir mi?

Öğrencievlerimizde kalmakta olan öğrencilerimizin anne, baba, kardeş veya arkadaşlarının öğrenci odalarında kalmalarına izin verilmemektedir.

Sağlık sorunum olduğunda başvurabileceğim bir yer var mı?

Bütün öğrencievlerimizde konaklayan öğrencilerimizin sağlık sorunları aile hekimliği, devlet hastaneleri varsa anlaşmalı hastaneler tarafından yapılır. Düzenlenen sevk evrakı ile sağlık kuruluşlarına nöbetçi güvenlik personeli eşliğinde gönderilir. Gerekli görülürse öğrencinin sağlık durumu hakkında aileye öğrenci evleri müdürü tarafından bilgi verilir.

Hastalanırsam ailemden biri yanımda kalabilir mi?

Öğrencievlerimizde refakatçi kalması kurallarımıza uygun değildir.

Öğrencievlerinde hayvan besleyebilir miyim?

Öğrencievlerimizde evcil hayvan beslenmesi yasaktır.

Odamda müzik dinleyebilir miyim; TV seyredebilir miyim?

Odalarda, başkalarını rahatsız etmeyecek şekilde müzik dinlenebilir, TV seyredilebilir. 

Öğrencievlerinde afiş, poster, duyuru, resim v.s. asabilir miyim?

Öğrencievlerinde herhangi bir yere, Öğrencievleri Müdürlüğü'nün onayı alınmadan bir duyuru veya afiş asılmasına izin verilmemektedir.

Kurallara uymamanın yaptırımı nedir?

Öğrencievi İlke ve Kurallarına uymayan öğrenciler hakkında, Öğrenci Evleri Yönergesi 23-24-25- maddeleri doğrultusunda işlem yapılır.

Öğrencievinden çıkarılırsam, sonraki dönemlerde yine girebilir miyim?

Öğrencievinden çıkartılan veya İlke ve Kurallara aykırı davranışları görülen öğrenciler, bir daha öğrencievlerine alınmayabilir.

Öğrencievlerine gelirken yanıma hangi eşyalarımı almam gerekir?

Öğrencievlerimize gelirken beraberinizde pijama, bornoz, havlu, elbise askısı, oda terliği, banyo terliği gibi kişisel eşyalarınızı getirmeniz önerilmektedir. 

Yanımda gelirken; yastık, yastık kılıfı, çarşaf, nevresim, battaniye gibi yatak malzemelerimi getirmem gerekiyor mu? Kendi malzemelerimi kullanabilir miyim?

Öğrencievlerimizde kalan her öğrencimize yukarıda belirtilen malzemeler temin edilmekle birlikte, kendi malzemelerinizi kullanmanızda herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Oda temizliğini kendimiz mi yapmalıyız?

Öğrencievinde haftada bir oda temizliği hizmeti vermekteyiz. 

Öğrencievinde çamaşır yıkayabilir miyim? Ütü yapabilir miyim?

Tüm öğrencievlerimizde öğrencilerimizin kendi özel çamaşırlarını yıkayabilecekleri çamaşırhaneler, ütü ve ütü odaları bulunmaktadır.

Odamda alkollü içecek bulundurabilir miyim?

Öğrencievlerinde ve üniversite çevresinde alkollü içecek bulundurulmasına ve/veya tüketilmesine izin verilmemektedir.

Öğrencievi binası içerisinde (öğrenci odaları ve diğer tüm alanlarda) sigara içebilir miyim?

5727 sayılı kanun gereğince, öğrencievlerimiz içerisinde (öğrenci odaları ve diğer tüm alanlarda) sigara ve diğer tütün mamullerinin kullanımına izin verilmemektedir.

Şehir merkezine ulaşım var mı? Var ise nasıl yararlanabilirim?

Mustafapaşa yerleşkesinden Ürgüp’e her yarım saatte bir ulaşım imkânı (ücretli) bulunmaktadır.

Kampüs içerisinde alışveriş yapabileceğim yerler var mı?

Üniversitemiz çevresinde, öğrencilerin gereksinimlerini en uygun şekilde karşılayabilecekleri çeşitli alışveriş yerleri bulunmaktadır.

Mustafapaşa yurdunda kantinimiz ve üniversitemize ait kafeterya ve kantinler bulunmaktadır. Ek olarak Üniversitemizin çevresinde birbirinden farklı Yiyecek & İçecek hizmetleri sunulmakta olan birçok Tabldot ve A'la-Carte Restaurant, Kafeterya, Fast Food işletmeleri bulunmaktadır.

E-Bülten Kayıt

Okulumuz hakkındaki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın.

Onay vermeden bu işlemi gerçekleştiremezsiniz
Kapadokya Üniversitesi veri sorumlusu sıfatıyla, verdiğiniz kişisel verilerin gizliliğini 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununa (KVKK) uygun olarak ve büyük bir hassasiyetle koruyacaktır. Kişisel verileriniz, KVKK’ya uygun olarak işlenecek, sizleri Kapadokya Üniversitesi hakkındaki gelişmelerden e-posta veya telefon yoluyla haberdar etmek için kullanılacaktır. Detaylı bilgi için tıklayınız