Fizyoterapi ve Rehabilitasyon | Kapadokya Üniversitesi
Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Programı

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Nedir? Neden Okumalıyım?

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü, fonksiyon bozukluğuna yol açan her türlü durumda, fizyoterapiye özgü değerlendirme yöntemlerini ve tedavi yaklaşımlarını uygulayarak bireyin yaşam kalitesini artırmaya yönelik çalışmalar yapan bir sağlık bilim alanıdır. Bu bölümle, hastaneler, tıp merkezleri, spor kulüpleri, yaşlı bakım evleri, rehabilitasyon merkezleri, kaplıca ve kür merkezleri gibi geniş çalışma alanına sahip nitelikli fizyoterapistlerin yetişmesi hedeflenmektedir.

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümünü Neden Kapadokya Üniversitesinde Okumalıyım?

Kapadokya Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü, öğrencilerine teorik dersler yanında yoğun bir uygulamalı eğitim sunar. Kapadokya Üniversitesi bünyesinde bulunan uygulama laboratuvarları, Fizik Tedavi ve Sağlıklı Yaşam Uygulama ve Araştırma Merkezi ve Üniversitemiz ile iş birliği protokolü yapmış olan iş yerlerinde uygulama yapma imkanına sahiptirler. Öğrencilerimiz Erasmus programı ile yurt dışında anlaşmalı üniversitelerde eğitim alma imkânına da sahiptir. Öğretim programımız, öğrencilerimize mesleki açıdan tam yeterlik sağlamanın yanında; onları tam donanımlı, bir yabancı dile hakim, hayat boyu öğrenme bilincine sahip bireyler olarak yetiştirmek üzere yapılandırılmıştır.

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü mezunlarının, yataklı tedavi merkezleri (üniversite, kamu ve özel hastaneler), ayakta tedavi veren tıp merkezleri, spor ve fiziksel uygunluk merkezleri, protez-ortez rehabilitasyon merkezleri, endüstriyel kuruluşlar, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri, amatör ve profesyonel spor kulüpleri, milli takımlar, yaşlı bakım ve rehabilitasyon merkezleri, huzur evleri, mesleki rehabilitasyon merkezleri, kaplıca ve kür merkezleri, evde bakım merkezleri gibi birçok alanda istihdam edilme imkânı bulunmaktadır. Ayrıca üniversitelerde yüksek lisans ve doktora programlarına katılabilir, araştırma/öğretim görevlisi olabilirler.

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümünde Hangi Dersler Var?

Kapadokya Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümünde, öğrencilerimizin aldıkları standart lisans eğitimi ile kazanacakları alana özgü mesleki bilgi ve beceriler yanında, “Araştırma Yöntem ve Teknikleri”, “Tıbbi Etik ve Deontoloji”, “Matematik ve İstatistik” gibi derslerde kişisel gelişimlerini destekleyecek eğitimler bulunmaktadır.

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölüm müfredatında; Fizyoloji, Anatomi gibi temel tıp bilimleri derslerinin yanı sıra, Elektroterapi, Ölçme ve Değerlendirme, Kinezyoloji ve Biyomekanik, Manuel Tedavi Yaklaşımları, Temel Egzersiz Uygulamaları, Ortopedik, Nörolojik, Kariyak, Pulmoner, Sporcu, Pediatrik, ve Geriatrik Rehabilitasyon Uygulamaları ve farklı alanlarda uzmanlaşmak isteyenler için rehabilitasyon içerikli bölüme özgü teorik ve uygulamalı dersler yer alır.  Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümün müfredatı, öğrencilerin mesleki gelişimlerinin yeterli seviyeye çıkarılabilmesi için güncel bilgiler ve gelişen tıp bilimi ışığında sürekli güncellenmektedir.

 

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümünde Okumak Yani Fizyoterapist Olabilmek İçin Sahip Olunması Gereken Özellikler Nelerdir?

  • İyi iletişim becerilerine sahip olmak,

  • Güçlü insan ilişkileri kurup gerektiğinde kontrolü ele alabilmek,

  • İnsanlara yardım etmek ve onların yaşam kalitesini yükseltmek konusunda istekli olmak,

  • Hasta güvenliği ve memnuniyetini ön planda tutmak,

  • Dikkatli, titiz ve sabırlı olmak,

  • Ofis yerine daha çok sahada görev yapmayı sevmek gerekmektedir.

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Puan Türü: SAY

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Eğitim Dili: Türkçe

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Eğitim Türü: Örgün Öğretim

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Eğitim Süresi: 4 yıl

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Eğitim Yeri: Ürgüp Yerleşkesi

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Eğitim Ücreti

2023-2024 akademik yılında eğitim ücreti 129.000 TL’dir. Ücretlere KDV dâhil değildir.

Program Adı

Ücret

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon (Burslu) -
Fizyoterapi ve Rehabilitasyon (%50 İndirimli) 64.500 TL

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü 2024-ÖSYS Yerleştirme Kontenjanları ve 2023-ÖSYS Yerleştirme Taban Puanları

Program Adı

Kontenjan

2023-ÖSYS En Küçük Puan

2023-ÖSYS Başarı Sıralaması

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon (Burslu) 9 305,01 309286
Fizyoterapi ve Rehabilitasyon (%50 İndirimli) 42 246,68 639493

2024 – 2025 akademik yılında yerleştirilecek öğrenciler için kontenjanlar belirlenmiş olup toplam kontenjan 51 kişidir. Bunun 9'u burslu, 42'si %50 indirimlidir.

Burs Sistemi ve Ödeme Şekli için tıklayınız.

2024 ÖSYS Kontenjan Klavuzunda Yer Alan Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Koşul ve Açıklamaları İçin Tıklayınız

E-Bülten Kayıt

Okulumuz hakkındaki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın.

Onay vermeden bu işlemi gerçekleştiremezsiniz
Kapadokya Üniversitesi veri sorumlusu sıfatıyla, verdiğiniz kişisel verilerin gizliliğini 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununa (KVKK) uygun olarak ve büyük bir hassasiyetle koruyacaktır. Kişisel verileriniz, KVKK’ya uygun olarak işlenecek, sizleri Kapadokya Üniversitesi hakkındaki gelişmelerden e-posta veya telefon yoluyla haberdar etmek için kullanılacaktır. Detaylı bilgi için tıklayınız