Turist Rehberliği Yüksek Lisans (Tezsiz) | Kapadokya Üniversitesi

Turist Rehberliği Yüksek Lisans (Tezsiz)

Dünya turizmi son sekiz yıldır dünya sektör ortalamalarının üstünde büyümektedir. Türkiye bu pastadan önemli ölçüde pay alarak UNWTO 2018 küresel sıralamasında ziyaretçi sayısı bakımından altıncı, gelir bakımından 14. sırada yer almış ve Dünyanın en önemli turizm destinasyonları arasına girmiştir. Turizm, tarım ve savunma sanayi ile birlikte ülkemizin üç öncelikli gelişme alanından biri olarak belirlenmiştir. Ziyaretçi sayısı sıralamasında dünyada altıncı olan Türk turizmi küresel rekabetçilik endeksinde 43. sıradır. Türkiye’nin turizm hedeflerine ulaşması, rekabet gücünü artırmasından geçmektedir. Rekabet gücünün artırılmasının olmazsa olmazı, yüksek nitelikli turizm çalışanlarıdır. Turist rehberleri Türkiye’nin hedeflere ulaşmada en önemli rolü üstlenirler.

Kapadokya Üniversitesi Turist Rehberliği Yüksek Lisans Programı, öğrencilerine arkeoloji, mitoloji, tarih, coğrafya gibi temel rehberlik dersleri vermenin yanında saha pratiğine yönelik de ders sunmaktadır. Meslek etiği, üzerinde titizlikle durulan bir konudur. Dersleri başarı ile tamamlayan öğrencilerin, bitirme projesi hazırlayarak bir konuda uzmanlaşması beklenmektedir.

Türkiye’nin en önemli kültür turizmi lokasyonu olan Kapadokya, program öğrencilerine, önde gelen turizm acentelerinin destekleriyle uygulamalı eğitim alma fırsatı sunmakta; onların mezuniyetlerinin ardından sektörde kısa zamanda yer edinmelerine imkân tanımaktadır. Sahada aktif olarak çalışan deneyimli rehberlerden oluşan akademik kadromuz sayesinde öğrenciler, sağlam teorik bilginin yanında pratik ve güncel bilgileri de rahatlıkla takip edebilmektedir.

Turist Rehberliği Yüksek Lisans Programı mezunları, mevzuatta belirtilen TUREB bölge gezilerini ve dil şartlarını tamamlamaları halinde, turist rehberliği ruhsatnamesi alabilirler.

E-Bülten Kayıt

Okulumuz hakkındaki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın.

Onay vermeden bu işlemi gerçekleştiremezsiniz
Kapadokya Üniversitesi veri sorumlusu sıfatıyla, verdiğiniz kişisel verilerin gizliliğini 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununa (KVKK) uygun olarak ve büyük bir hassasiyetle koruyacaktır. Kişisel verileriniz, KVKK’ya uygun olarak işlenecek, sizleri Kapadokya Üniversitesi hakkındaki gelişmelerden e-posta veya telefon yoluyla haberdar etmek için kullanılacaktır. Detaylı bilgi için tıklayınız