Beslenme ve Diyetetik | Kapadokya Üniversitesi
Beslenme ve Diyetetik

Beslenme ve Diyetetik

Beslenme ve Diyetetik Bölümü Nedir? Neden Okumalıyım?

Beslenme ve Diyetetik Bölümü, besinlerin insan sağlığına etkilerini ve besinlerin nasıl tüketilmesi gerektiğini araştıran bir bilimdir dalıdır. Bu alan hem sağlık hem de besin endüstrisi ile ilgilidir. Beslenme ve Diyetetik Bölümü mezunları “Diyetisyen” unvanı alırlar. Diyetisyenler; besinlerin işlenmesi, hazırlanması, pişirilmesi, depolanması sırasında oluşan değişikliklerin insan vücudundaki etkilerini inceler, toplumdaki yanlış beslenme sorunlarını tespit ederek, yetersiz ve dengesiz beslenme sonucu oluşan sağlık sorunlarına yönelik önlemlerin alınmasını sağlar; besin analizlerini gerçekleştirir; diyet ürünleri geliştirir, hasta bireyler veya gruplar için hastalıklarına uygun diyet programları oluştururlar.

Beslenme ve Diyetetik Bölümünü Neden Kapadokya Üniversitesinde Okumalıyım?

Kapadokya Üniversitesi, üniversite dönemini, öğrencilerin hem mesleki hem de kişisel donanımlarının arttırıldığı, bir gelişim süreci olarak görür. Kapadokya Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü, mesleğe yönelik teorik ve pratik derslerin yanında; öğrencilerine, temel sunum ve iletişim, genel kültür, bilgisayar kullanımı, üst düzey İngilizce gibi dersler sunar. Öğrencilerini, öğrenmeyi bilen, önlerindeki uzun hayata hazır, tam donanımlı bireyler olarak mezun etmeyi hedefler.

Uygulamalı dersler, Beslenme ve Diyetetik Bölümünün tam donanımlı laboratuvarlarında verilmekte, öğrencilere birebir uygulama yapma imkânı sunulmaktadır. Eğitim sürecinde ayrıca, anatomi ve diseksiyon laboratuvarı ile genetik laboratuvarından yararlanılmakta, Gastronomi ve Mutfak Sanatları lisans bölümünün uygulama mutfakları da kullanılmaktadır.

Beslenme ve Diyetetik Bölümü Mezunları Ne İş Yapar? İş İmkânları Nelerdir?

Beslenme ve Diyetetik Bölümü mezunları, Sağlık Bakanlığı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı gibi devlet kurumlarında ve bakanlıklarda istihdam edilmektedirler. Bunun yanı sıra, kamu ve özel hastaneler, besin-ilaç endüstrisi, ulusal ve uluslararası beslenme kuruluşları (TDD, WHO, FAO), anne-çocuk sağlığı merkezleri, tıp merkezleri, toplu beslenme sistemleri, spor merkezleri, halk sağlığı birimleri, özel beslenme danışma merkezleri, araştırma kurumları ve eğitim kurumları gibi çok geniş yelpazede çalışma alanına sahiptirler. Ayrıca üniversitelerde yüksek lisans ve doktora programlarına katılabilir, araştırma/öğretim görevlisi olabilirler.

Beslenme ve Diyetetik Bölümünde Hangi Dersler Okutulur?

Beslenme ve Diyetetik Bölüm müfredatı; üst düzey İngilizce yeterliliği kazandırmak amacıyla I. ve II. yarıyılda zorunlu olan İngilizce dersleri sonraki dönemlerde seçmeli ders statüsünde devam ettirilerek isteyen öğrencilerin İngilizce yabancı dil gelişimi olgunluğunu destekleyecek şekilde kurgulanmıştır.

Küresel farkındalık dersleri yanı sıra her yıl yeniden güncellenen ders müfredatı ile Beslenme ve Diyetetik Bölümü; besinler, beslenme uygulamaları ve bu uygulamaların toplum sağlığı üzerindeki etkilerini araştıran diyetisyenlerin yetiştirilmesini hedefler. Bu bağlamda bölümde çeşitli yaş gruplarında beslenmenin büyüme ve gelişme üzerine etkileri, hastalıklarda beslenme, toplu beslenme sistemlerinde sağlıklı ve dengeli beslenmenin işleyişi, beslenme-sağlık ilişkisinin değerlendirilmesi konularında teorik ve uygulamalı dersler birlikte verilir. Öğrencilerimiz aynı zamanda Türk ve Dünya Mutfakları konularında da tecrübe sahibi olarak mezun olurlar.

Beslenme ve Diyetetik Bölümünde Okumak İçin Sahip Olunması Gereken Özellikler Nelerdir?

  • Fizyoloji, biyoloji ve psikoloji gibi insan ve insan bedeni ile ilişkili alanlara ilgi duymak,

  • Gıda sektörüne ilgi duymak,

  • İnsanlara yardım etmek ve onların yaşam kalitesini yükseltmek konusunda istekli olmak,

  • Sabırlı olmak gerekmektedir.

Beslenme ve Diyetetik Bölümü Puan Türü: SAY

Beslenme ve Diyetetik Bölümü Eğitim Dili: Türkçe

Beslenme ve Diyetetik Bölümü Eğitim Türü: Örgün Öğretim

Beslenme ve Diyetetik Bölümü Eğitim Süresi: 4 yıl

Beslenme ve Diyetetik Bölümü Eğitim Yeri: Ürgüp Yerleşkesi

Beslenme ve Diyetetik Bölümü 2023-ÖSYS Yerleştirme Kontenjanları ve Taban Puanları

Beslenme ve Diyetetik Bölümü Bölümü Eğitim Ücreti

2023-2024 akademik yılında eğitim ücreti 129.000 TL’dir. Ücretlere KDV dâhil değildir.

Program Adı

Ücret

Beslenme ve Diyetetik (Burslu) -
Beslenme ve Diyetetik (%50 İndirimli) 64.500 TL

Beslenme ve Diyetetik Bölümü 2024-ÖSYS Yerleştirme Kontenjanları ve 2023-ÖSYS Yerleştirme Taban Puanları

Program Adı

Kontenjan

2023-ÖSYS En Küçük Puan

2023-ÖSYS Başarı Sıralaması

Beslenme ve Diyetetik (Burslu) 7 313,36 281213
Beslenme ve Diyetetik (%50 İndirimli) 34 249,53 614605

2024 – 2025 akademik yılında yerleştirilecek öğrenciler için kontenjanlar belirlenmiş olup toplam kontenjan 41 kişidir. Bunun 7'si burslu, 34'ü %50 indirimlidir.

 

Burs Sistemi ve Ödeme Şekli için tıklayınız.

2024 ÖSYS Kontenjan Klavuzunda Yer Alan Beslenme ve Diyetetik Bölümü Koşul ve Açıklamaları İçin Tıklayınız

E-Bülten Kayıt

Okulumuz hakkındaki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın.

Onay vermeden bu işlemi gerçekleştiremezsiniz
Kapadokya Üniversitesi veri sorumlusu sıfatıyla, verdiğiniz kişisel verilerin gizliliğini 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununa (KVKK) uygun olarak ve büyük bir hassasiyetle koruyacaktır. Kişisel verileriniz, KVKK’ya uygun olarak işlenecek, sizleri Kapadokya Üniversitesi hakkındaki gelişmelerden e-posta veya telefon yoluyla haberdar etmek için kullanılacaktır. Detaylı bilgi için tıklayınız