Odyoloji | Kapadokya Üniversitesi

Odyoloji

Odyoloji Bölümü Nedir? Neden Okumalıyım?

Odyoloji, kelime anlamı olarak işitme bilimidir. Bu bilim dalında; bebek, çocuk ve yetişkinlerde işitme ve denge sisteminin değerlendirilmesi, bozuklukların tanılanması ve uygun müdahale yöntemi belirlenmesi ile bireye özgü re/habilitatif uygulamalar yapılmaktadır.

Odyoloji bölümü okuyarak, toplumsal sağlık bilinci yüksek ve yaşam boyu öğrenmeyi ilke edinen insan gücünde odyolog olarak hizmet verebilirsiniz.

Odyoloji Bölümünü Neden Kapadokya Üniversitesinde Okumalıyım?

Bölümde verilen uygulamalı derslerin yürütülmesi için Odyoloji Bölümüne özgü tasarlanmış Laboratuvar bulunmaktadır. Laboratuvar bünyesinde işitsel değerlendirmelerin yapılacağı test bataryaları mevcuttur. Öğrenciler eğitimleri sürecinde anatomi laboratuvarından da yararlanmaktadır.

Kapadokya Üniversitesi Odyoloji Bölümünde, öğrencilerimizin aldıkları standart lisans eğitimi ile kazanacakları alana özgü mesleki bilgi ve beceriler yanında “Zaman ve Proje Yönetimi”, “Meslek Etiği” ve “Matematik ve İstatistik” gibi kişisel gelişimlerini destekleyen dersler de bulunmaktadır.

Odyoloji bölümü öğrencilerimiz üniversitemiz bünyesinde Odyoloji Yüksek lisans programına devam ederek akademik kariyer yapabilirler. Bölümde eğitim gören öğrencilerimiz Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Dil ve Konuşma Terapisi, Çocuk Gelişimi, Psikoloji bölümleri ile Fizyoterapi (Ön Lisans) ve Odyometri (Ön Lisans) programlarında çift ana dal ve yine Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Dil ve Konuşma Terapisi, Çocuk Gelişimi, Psikoloji programlarında yan dal yapma şansına sahiptir. Ayrıca Erasmus programı ile öğrencilerimize yurt dışında farklı ülkelerdeki üniversitelerde eğitim imkânı sunulmaktadır.

Odyoloji Bölümü Mezunları Ne İş Yapar? İş İmkânları Nelerdir?

Odyologlar, sağlık sektöründe oldukça fazla talep görmektedir. Son yıllarda sayıları artan hastaneler, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri, işitme cihazı satış ve uygulama merkezlerinde uzman kişilere ihtiyaç duyulmaktadır. Odyoloji bölümü mezunları; Klinik Odyoloji, Eğitim Odyolojisi, Pediatrik Odyoloji, Geriatrik Odyoloji, Endüstriyel Odyoloji ve Denge Sistemi alt alanlarında kendilerini geliştirerek sektörel yönelimlerini belirleyebilirler. 

Odyologlar kamu, özel veya üniversite hastanelerinin Odyoloji Kliniklerinde istihdam edilmektedir. Koklear implant uygulamasının hastanelerde yapılabilmesi için Odyolog, KBB hekimi ile birlikte zorunlu bulunması gereken meslek elemanıdır. Bunun yanı sıra, işitme engellilere yönelik hizmet veren özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde işitsel rehabilitasyon ve sözel dil gelişimi alanlarında hizmet verebilmektedir. Özel sektörde işitme cihazı firmalarında sorumlu müdür, odyolog ve eğitim odyoloğu olarak, ayrıca sağlık kurumlarına hizmet veren koklear implant firmalarında da görev alabilmektedirler.

Akademik kariyer yapmak isteyen mezunlar, yurt içi ve yurt dışındaki üniversitelerde lisansüstü eğitimlerine devam ederek akademik kariyer yapabilmektedir.

Odyoloji Bölümünde Hangi Dersler Var?

Bölüm kapsamında öğrencilere sistematik ve belirli bir mantıksal çerçeve içerisinde mesleki eğitim verilmektedir. Dört yıllık program boyunca birinci yıl temel tıp ve mesleki giriş dersleri yoğunluktadır. İlk yıl öğrencilere mesleki bir temel oluşturulması hedeflenmektedir. İkinci yılda tanısal odyoloji, üçüncü yılda rehabilitatif odyoloji alanında yoğun bir şekilde teorik ve uygulamalı eğitimler verilmektedir. Bölüm öğrencileri 3.sınıfın sonunda yaz döneminde staj yaparak mesleki tecrübelerini geliştirirler. Dördüncü yıl ise klinik eğitim ağırlıklı olup öğrenciler, öğrendiklerini bir yıl boyunca odyoloji kliniklerinde uygulama fırsatı bulmaktadır.

Odyoloji Bölümünde Okumak İsteyenlerin Sahip Olması Gereken Özellikler Nelerdir?

•           İnsan sağlığı üzerine ilgili,

•           Araştırmayı seven,

•           İletişim becerisi yüksek,

•           Çözüm odaklı bireyler olması gerekmektedir.

Odyoloji Bölümünün Puan Türü: SAY

Odyoloji Bölümünün Eğitim Dili: Türkçe

Odyoloji Bölümünün Eğitim Türü: Örgün Öğretim

Odyoloji Bölümünün Eğitim Süresi: 4 yıl

Odyoloji Bölümünün Eğitim Yeri: Ürgüp Yerleşkesi

Odyoloji Bölümü 2023-ÖSYS Yerleştirme Kontenjanları ve Taban Puanları

Odyoloji Bölümü Eğitim Ücreti

2023-2024 akademik yılında eğitim ücreti 129.000 TL’dir. Ücretlere KDV dâhil değildir.

Program Adı

Ücret

Odyoloji (Burslu) -
Odyoloji (%50 İndirimli) 55.000 TL

Odyoloji Bölümü 2024-ÖSYS Yerleştirme Kontenjanları ve 2023-ÖSYS Yerleştirme Taban Puanları

Program Adı

Kontenjan

2023-ÖSYS En Küçük Puan

2023-ÖSYS Başarı Sıralaması

Odyoloji (Burslu) 9 298,76 332433
Odyoloji (%50 İndirimli) 42 223,08 894969

2024 – 2025 akademik yılında yerleştirilecek öğrenciler için kontenjanlar belirlenmiş olup toplam kontenjan 51 kişidir. Bunun 9'u burslu, 42'si %50 indirimlidir.

Burs Sistemi ve Ödeme Şekli için tıklayınız.

E-Bülten Kayıt

Okulumuz hakkındaki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın.

Onay vermeden bu işlemi gerçekleştiremezsiniz
Kapadokya Üniversitesi veri sorumlusu sıfatıyla, verdiğiniz kişisel verilerin gizliliğini 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununa (KVKK) uygun olarak ve büyük bir hassasiyetle koruyacaktır. Kişisel verileriniz, KVKK’ya uygun olarak işlenecek, sizleri Kapadokya Üniversitesi hakkındaki gelişmelerden e-posta veya telefon yoluyla haberdar etmek için kullanılacaktır. Detaylı bilgi için tıklayınız