Psikoloji

Psikoloji Bölümü Nedir? Neden Okumalıyım?

Psikoloji, genel olarak insan davranışlarını, bu davranışların zihinsel süreçlerini ve bunların altında yatan nedenleri inceleyen ve araştıran bilim dalıdır. İnsan davranışının karmaşıklığı, kişiler arası farklılıklar, kültürel etkiler, medya etkileri, biyolojik etmenler, yaşa bağlı etmenler, anormal davranışlar vb. konular psikolojide alt alanlar olarak ortaya çıkar. Bu alt alanların birbiriyle etkileşiminin yanı sıra, psikoloji özellikle sosyoloji, antropoloji, nöroloji ve biyoloji gibi diğer bilim dallarıyla da etkileşim içerisinde disiplinlerarası çalışma gerektirir. Teknolojik gelişmelere bağlı olarak hızlanan ve karmaşıklaşan hayatımızda psikolojinin önemi ve uygulama alanları gittikçe artmaktadır.

Psikoloji Bölümünü Neden Kapadokya Üniversitesinde Okumalıyım?

Kapadokya Üniversitesi Psikoloji Bölümünde, öğrencilerimize deneysel olarak ders amaçlı danışmanlık ve her dönem alanında uzman kişiler tarafından seminerler verilmekte, psikoloji alanıyla ilgili konferans ve kongreler düzenlenmekte, uygulamalar yaptırılmaktadır (testler, deneyler, drama, foto-matrix atölyeleri gibi). Öğrencilerimiz, her sene beyin farkındalığı, Psikoloji günü gibi özel günlerde öğrencileri ve çevre halkını bilinçlendirmek için aktiviteler ve etkinlikler yapmaktadır.

Bölümün diğer bir farklı özelliği ise, Psikolojiyi de etkileyen Dijital Devrim sonrası, “Medya Psikolojisi” ve yeni çağda insan, hayvan ve doğa ilişkilerine katkıda bulunmak amaçlı “İnsan, Hayvan, Doğa Arasındaki İlişkinin Psikolojisi” derslerinin müfredatta zorunlu ders olarak yer almasıdır. Diğer üniversitelerde bu başlıklarda pek fazla zorunlu dersler bulunmamaktadır.

Psikoloji Bölümü Mezunları Ne İş Yapar? İş İmkanları Nelerdir?

Psikoloji Bölümü mezunlarının, bakanlıklarda ve bakanlıklara bağlı kurum ve kuruluşlarda görev yapabilmektedir. Çocuk yuvaları, anaokulları, kreşler ve özel eğitim merkezlerinde istihdam imkânı bulunmaktadır. Bunun yanı sıra mezunlar, okulların ve üniversitelerin öğrenci danışma ve kariyer planlama merkezleri, rehberlik-psikolojik danışmanlık merkezleri, kamu ve özel hastaneler, huzurevleri, reklamcılık ve halkla ilişkiler, sanayi ve endüstri kuruluşları, özel veya kamuya bağlı insan kaynakları birimleri, sosyal hizmet kurum ve kuruluşları ve araştırma merkezleri gibi çok farklı alanlarda çalışabilmektedir.

Psikoloji Bölümünde Hangi Dersler Var?

Psikoloji Lisans Programı, zorunlu derslerin yanı sıra, uygulama ve seçmeli dersler ile öğrencilerin lisans eğitimleri boyunca, psikolojinin değişik alanlarını tanımalarını sağlar. Ders programları oluşturulurken yurtiçi ve yurtdışı üniversitelerin psikoloji programları dikkate alınmıştır.

Psikoloji Bölümü öğrencileri, Psikoloji, Genel Biyoloji ve Psikoloji, Kişilik Psikolojisi, Sosyal Psikoloji, Gelişim Psikolojisi, Bilişsel Psikoloji, Psikolojide Yeni Konular, Eğitim Psikolojisi, Kişilerarası İlişkiler ve İletişim, Kültür ve Psikoloji, Psikopatoloji, Deneysel psikoloji, Psikolojide Etik, Psikolojide Kuramlar, Psikolojik Testler, Psikolojide İstatistik, Psikolojide Araştırma Yöntemleri, Klinik Psikoloji, Psikoterapide Güncel Yaklaşımlar, Türk Demokrasi Tarihi, İngilizce, Bitirme Projesi gibi zorunlu derslerin yanında, değişik alanlardan seçmeli dersler almaktadırlar. Bu seçmeli dersler arasında Sağlıklı Yaşam ve Egzersiz, Güzel Sanatlar, Binicilik Eğitimi, Örgüt Psikolojisi, Stres Yönetimi, Akran İlişkileri ve Zorbalık, Önyargı ve Ayrımcılık, Oyun Terapisi bulunmaktadır. Ayrıca, diğer Psikoloji bölümlerinde olmayan İnsan, Hayvan, Doğa Arasındaki İlişkinin Psikolojisi, Geçmişten Günümüze Anadolu ve Psikoloji, Seçme/Tercih Psikolojisi, Çözüme Odaklı Terapi, Masal Terapisi, Başarısızlık ve Psikoloji gibi dersler de verilmektedir.

Psikoloji Bölümü Öğrencileri İçin Çift Ana Dal ve Yan Dal İmkânları

Psikoloji Bölümünde okuyan öğrencilerimiz, Beslenme ve Diyetetik, Çocuk Gelişimi, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler, Sosyal Hizmetler (önlisans) programlarında çift ana dal ve yine Beslenme ve Diyetetik, Çocuk Gelişimi, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler programlarında yan dal yapma şansına sahiptir. Ayrıca, Beşeri Bilimler Fakültesi bünyesinde yeni kurulan Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü gibi diğer başka bölümlerle de çift ana dal ve yan dal anlaşmaları imzalanması için çalışma devam etmekte olup, 2020-2021 eğitim-öğretim döneminden itibaren bu seçeneklerin de öğrencilere sunulması hedeflenmiştir.

Psikoloji Bölümünde Okumak İsteyenlerin Sahip Olması Gereken Özellikler Nelerdir?

  • İyi iletişim becerilerine sahip olmak,

  • Güçlü insan ilişkileri kurup gerektiğinde kontrolü ele alabilmek,

  • Duygusal zekâya sahip olmak,

  • İnsanlara yardım etmek konusunda istekli olmak,

  • Okumayı, araştırmayı ve dinlemeyi sevmek,

  • Sorunlar karşısında çözüm odaklı olmak,

  • Özgüvenli olmak,

  • Ahlaki ve etik kuralları uygulamak,

  • Sabırlı olmak gerekmektedir.

Psikoloji Bölümü Puan Türü: EA

Psikoloji Bölümü Eğitim Dili: Türkçe

Psikoloji Bölümü Eğitim Türü: Örgün Öğretim

Psikoloji Bölümü Eğitim Süresi: 4 yıl

Psikoloji Bölümü Eğitim Yeri: Mustafapaşa Yerleşkesi

Psikoloji Bölümü 2021-ÖSYS Yerleştirme Kontenjanları ve Taban Puanları
Program Adı Kontenjan En Küçük Puan Başarı Sıralaması
Psikoloji (Ücretli) 41 231,95 517.217
Psikoloji (Burslu) 13 302,24 144.873
Psikoloji (%25 İndirimli) 28 258.81 325.681

2021 – 2022 Eğitim–Öğretim yılında yerleştirilecek öğrenciler için kontenjanlar belirlenmiş olup toplam kontenjan 82 kişidir. Bunun 13’ü burslu, 28’i %25 indirimli ve 41’i ücretlidir.

Psikoloji Bölümü Eğitim Ücreti

2021-2022 akademik yılında eğitim ücreti 38.000 TL’dir. Ücretlere KDV dâhil değildir.

Program Adı

Ücret

Psikoloji (Burslu)

-

Psikoloji (%25 İndirimli)

28.500 TL

Psikoloji (Ücretli)

38.000 TL

 

Burs Sistemi ve Ödeme Şekli için tıklayınız.

2021 ÖSYS Kontenjan Klavuzunda Yer Alan Psikoloji Bölümü Koşul ve Açıklamaları İçin Tıklayınız

E-Bülten Kayıt

Okulumuz hakkındaki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın.

Onay vermeden bu işlemi gerçekleştiremezsiniz
Kapadokya Üniversitesi veri sorumlusu sıfatıyla, verdiğiniz kişisel verilerin gizliliğini 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununa (KVKK) uygun olarak ve büyük bir hassasiyetle koruyacaktır. Kişisel verileriniz, KVKK’ya uygun olarak işlenecek, sizleri Kapadokya Üniversitesi hakkındaki gelişmelerden e-posta veya telefon yoluyla haberdar etmek için kullanılacaktır. Detaylı bilgi için tıklayınız