Uluslararası İlişkiler Yüksek Lisans (Tezli - Tezsiz) | Kapadokya Üniversitesi

Uluslararası İlişkiler Yüksek Lisans (Tezli - Tezsiz)

Uluslararası İlişkiler Yüksek Lisans Programında, uluslararası sistemi oluşturan çeşitli aktörler arasındaki ilişkilerin ve bunların bireysel ve ortak düzenlerine hâkim olan dinamiklerin ileri düzey analizleri yapılmaktadır. Program, ileri düzey siyaset ve uluslararası ilişkiler teorileri bilgisi çerçevesinde, devletlerin işleyişinden uluslararası sorunlara, uluslararası sistemin yapısından dünya politikasına, kültürel etkileşimlerden küresel ekonomik ve ticari ilişkilerin siyasi ve toplumsal sonuçlarına kadar pek çok konuyu akademik seviyede analiz etmektedir.

Kapadokya Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Yüksek Lisans Programı, ülkemizin ve dünyanın değişen dinamikleri ve siyasi-iktisadi dengeleri içinde, Uluslararası İlişkiler disiplininin geleneksel ve yeni kuramları, bölge kültürleri ve çalışmaları konularında bilgi sahibi; sürekli gelişime, öğrenmeye ve eleştirel düşünmeye açık, yayın yapma ve analitik düşünme odaklı uluslararası ilişkiler uzmanları yetiştirmeyi hedeflemektedir.

Öğretim programı, Bilimsel Araştırma Yöntemleri ve Yayın Etiği, İleri Düzey Uluslararası İlişkiler Kuramları ve Seminer dersleri gibi temel derslerin yanında, Çin ve Uzak Doğu, Afrika’da Güncel Sorunlar, Avrupa Birliği Politikaları, Orta Asya ve Kafkasya gibi uzmanlaşmaya yönelik alan dersleri yer almaktadır. Programda, Küresel Tartışmalar, Uluslararası Hukuk, Barış ve Çatışma, Uluslararası Göç, Demokrasi, Kalkınma ve İnsan Hakları gibi kuramsal düzeyde tartışma ve araştırmaların teşvik edildiği dersler de bulunmaktadır

Donanımlı akademisyenlerimizin koordinasyonunda yürütülen bilimsel araştırma projeleri, yayınlanan akademik kitaplar, her yıl düzenlenen uluslararası çalıştaylar, kamu kurumlarıyla yürütülen projeler ve yayımlanan bilimsel akademik dergimiz (Cappadocia Journal of Area Studies), lisansüstü s eğitimimizi destekleyen unsurlardır.

E-Bülten Kayıt

Okulumuz hakkındaki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın.

Onay vermeden bu işlemi gerçekleştiremezsiniz
Kapadokya Üniversitesi veri sorumlusu sıfatıyla, verdiğiniz kişisel verilerin gizliliğini 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununa (KVKK) uygun olarak ve büyük bir hassasiyetle koruyacaktır. Kişisel verileriniz, KVKK’ya uygun olarak işlenecek, sizleri Kapadokya Üniversitesi hakkındaki gelişmelerden e-posta veya telefon yoluyla haberdar etmek için kullanılacaktır. Detaylı bilgi için tıklayınız