Turizm Rehberliği | Kapadokya Üniversitesi

Turizm Rehberliği

Turizm Rehberliği Bölümü Nedir? Neden Okumalıyım?

Turist rehberi, belirli bir program kapsamında yerli ve yabancı turistlere yol gösteren, program kapsamındaki ziyaret yerleri hakkında uygun dilde doğru bilgiler aktaran, ülke ya da bölge hakkında tanıtım yapan, turistlerin doğru sosyal-ekonomik ve kültürel izlenimler almasına yardımcı olan kişidir. Turizm rehberliği bölümü, ülkelerin temsil edilmesi ve tanıtılması temelinde önemli rol ve sorumlulukları yerine getirecek, rekabet avantajı kazandıracak önemli nitelikleri taşıyan uzman rehberlerin yetiştirilmesini sağlar.

Turizm Rehberliği Bölümünü Neden Kapadokya Üniversitesinde Okumalıyım?

Türkiye’nin en önemli kültür turizmi lokasyonu olan Kapadokya, program öğrencilerine, önde gelen turizm acentelerinin destekleriyle uygulamalı eğitim alma fırsatı sunmakta; onların mezuniyetlerinin ardından sektörde kısa zamanda yer edinmelerine imkân tanımaktadır. Sahada aktif olarak çalışan deneyimli rehberlerden oluşan akademik kadromuz sayesinde öğrenciler, sağlam teorik bilginin yanında pratik ve güncel bilgileri de rahatlıkla takip edebilmektedir.

Turizm Rehberliği Bölümü Mezunları Ne İş Yapar? İş İmkânları Nelerdir?

Turist Rehberliği Bölümü mezunlarının, Türkiye’de rehberlik yapabilmeleri için, mevzuatta belirtilen TUREB bölge gezilerini ve dil şartlarını tamamlayarak, ruhsatlı turist rehberi olmak üzere başvurmaları gerekmektedir. Mezunlar, seyahat acentalarında ya da bağımsız olarak bölgesel ve ulusal turist rehberliği mesleğini icra edebilirler. Ayrıca, mezun öğrenciler ruhsat almasalar da turizm sektöründe operasyon düzenleyebilir, tur liderliği yapabilir, seyahat acentaları bünyesinde tur planlama ve bilet satış departmanlarında enformasyon memuru ya da yönetici olarak çalışabilirler. Kendi seyahat işletmelerini de kurma imkanına sahip olan mezunlar, müze ve ören yerlerinde müze rehberi olarak da çalışabilir, yönetici ve şartları sağlaması halinde akademisyen de olabilirler.

Turizm Rehberliği Bölümünde Hangi Dersler Var?

Turizm Rehberliği Bölümünde Arkeoloji, Sanat Tarihi, Dinler Tarihi, Mitoloji, Kültürel Miras Yönetimi gibi meslek için önemli olan dersler bulunmaktadır. Buna ek olarak da turist rehberliği meslek standartlarında gereken bilgi ve yetkinlikleri içeren dersler de yer almaktadır. Bu derslerle rehber adaylarına teorik ve saha pratiği bilgileri aktarılır. Ayrıca turizm için gereken temel düzeyde İngilizce dersinin verilmesinin yanı sıra seçmeli ek yabancı dil olarak İspanyolca dersleri verilmektedir.

Turizm Rehberliği Bölümünde Okumak İsteyenlerin Sahip Olması Gereken Özellikler Nelerdir?

  • Seyahat etmeyi sevmek,
  • Tarihe, arkeolojiye, sanat tarihi ve mitolojiye meraklı olmak,
  • Farklı kültürlerden gelen insanlarla iyi iletişim kurabilmek,
  • Yabancı dillere ve kültürlere ilgi duymak,
  • Sorumluluk üstlenerek gerektiğinde kontrolü ele alabilmek,
  • Liderlik vasıflarına sahip olmak,
  • Soğukkanlı olmak ve sorunlara çözüm odaklı yaklaşabilmek,
  • Ofis yerine sahada görev yapmayı sevmek gerekmektedir.

Turizm Rehberliği Bölümü Puan Türü: DİL
Turizm Rehberliği Bölümü Eğitim Dili: Türkçe
Turizm Rehberliği Bölümü Eğitim Türü: Örgün Öğretim
Turizm Rehberliği Bölümü Eğitim Süresi: 4 yıl
Turizm Rehberliği Bölümü Eğitim Yeri: Mustafapaşa Yerleşkesi

Turizm Rehberliği Bölümü 2023-ÖSYS Yerleştirme Kontenjanları ve Taban Puanları

PROGRAM ADI

KONTENJAN

2023-ÖSYS EN KÜÇÜK PUAN

2023- ÖSYS BAŞARI SIRALAMASI

Turizm Rehberliği (Burslu)

 

362,77

44307

Turizm Rehberliği (%50 İndirimli)

 

192,58

140760

 

2023 - 2024 Eğitim–Öğretim yılında yerleştirilecek öğrenciler için kontenjanlar belirlenmiş olup toplam kontenjan 29 kişidir. Bunun 4'ü burslu, 25'i %50 indirimlidir.

Program Adı

Ücret

Turizm Rehberliği (Burslu) -
Turizm Rehberliği (%50 İndirimli) 64.500 TL

2023-2024 akademik yılında eğitim ücreti 129.000 TL’dir. Ücretlere KDV dâhil değildir.

Taksitli ödeme imkânı için tıklayınız.

 

E-Bülten Kayıt

Okulumuz hakkındaki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın.

Onay vermeden bu işlemi gerçekleştiremezsiniz
Kapadokya Üniversitesi veri sorumlusu sıfatıyla, verdiğiniz kişisel verilerin gizliliğini 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununa (KVKK) uygun olarak ve büyük bir hassasiyetle koruyacaktır. Kişisel verileriniz, KVKK’ya uygun olarak işlenecek, sizleri Kapadokya Üniversitesi hakkındaki gelişmelerden e-posta veya telefon yoluyla haberdar etmek için kullanılacaktır. Detaylı bilgi için tıklayınız