Diş Hekimliği | Kapadokya Üniversitesi
Diş Hekimliği Bölümü

Diş Hekimliği

Diş Hekimliği Fakültesi Nedir? Neden Okumalıyım?

Diş Hekimliği Fakültesi, ağız ve diş sağlığının korunması, diş ve dişeti hastalıklarının tedavisi, protetik/restoratif tedaviler, diş ve çene ameliyatları gibi konularda eğitim vermektedir. Fakülte eğitiminde; Endodonti, Ortodonti, Periodontoloji, Ağız-Diş ve Çene Cerrahisi, Oral Diagnoz ve Radyoloji, Pedodonti (çocuk diş hekimliği), Protetik Diş Tedavisi ve Restoratif Diş Tedavisi olmak üzere sekiz uzmanlık dallarına ait dersler bulunmaktadır.

Artan nüfus, fırçalama alışkanlığı ve koruyucu programların yetersizliği, yanlış ve düzensiz beslenme alışkanlıkları, estetik kaygılar diş hekimliği hizmetlerine olan talebin gelecek yıllarda daha fazla artacağı ve bugün olduğu gibi gelecekte de tercih edilen bir meslek grubu olacağını göstermektedir. Son yıllarda sağlık turizminin gelişmesiyle birlikte yurt içi hizmette duyulan ihtiyaca ek olarak, diş hekimi ve yardımcı personel ihtiyacı da artmaktadır.

Diş Hekimliği Fakültesini Neden Kapadokya Üniversitesinde Okumalıyım?

Kapadokya Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi, en güncel teorik ve pratik bilgiler ile donatılmış, yeniliklere açık ve araştırmacı bireyler yetiştirmeyi ve toplum sağlığına katkıda bulunmayı hedefler.

Eğitim programı, The Association for Dental Education for Europe tarafından belirlenmiş uluslararası yetkinlikler dikkate alınarak hazırlanmıştır. Öğrencilerimiz, yoğun teorik tıp eğitimi alırken, fakültemiz Ağız Dış ve Sağlığı Uygulama ve Araştırma Merkezinde klinik becerileriler kazanacaktır. Mezunlarımız hastane, klinik ya da özel işletmelerinde mesleklerini başarı ile icra eden, yetkin hekimler olacaktır.

Fakülte bünyesinde tam donanımlı simülasyon laboratuvarları bulunmaktadır. Laboratuvarlarda, diş hekimliği uygulamaları simülasyonları, maket hastalar üzerinde gerçekleştirilmekte, öğretim elemanlarının yaptığı demonstrasyonlar öğrenciler tarafından monitörler vasıtasıyla canlı olarak izlenmektedir. Özel tüm donanımları içeren, tüm öğrencilerimizin rahatlıkla pratik yapabilecekleri büyüklükteki diş protez laboratuvarlarında, temel diş protez, alçı pres ve döküm bölümleri bulunmaktadır. Öğrencilerimiz, bu laboratuvarlarda, klinik uygulamalar öncesi, yetkinlik kazanmakta, diş hekimliğinin birçok uygulamasının ilklerini gerçekleştirmektedir.

Sarf malzemeler üniversitemiz tarafından karşılanmaktadır.

Diş Hekimliği Fakültesi Mezunları Ne İş Yapar? İş İmkânları Nelerdir?

Bölümden mezun olan öğrenciler, "diş hekimi" unvanı alırlar. Diş Hekimliği Fakültesinden mezun olan bir öğrenci kamu kuruluşları, özel muayenehane ve hastanelerde diş hekimi olarak çalışabilmektedir. Kariyerine, Diş Hekimliği Uzmanlık Sınavına [DUS] girerek veya devlet ve vakıf üniversitelerine bağlı sağlık bilimleri enstitülerinde mezuniyet sonrası eğitime devam ederek yön verebilir.

Diş Hekimliği Bölümünde Hangi Dersler Var?

Diş hekimliği eğitiminin ders müfredatında, ilk yıl temel tıp bilimlerini kapsayan Anatomi, Fizyoloji, Biyokimya gibi derslerin yanı sıra Manipülasyon dersi de yer almaktadır. Sonraki dönemlerde ağız ve diş sağlığı ile ilgili tanı ve tedavilere yönelik dersler, Ortodonti, Periodontoloji, Endodonti, Protetik Diş Tedavisi gibi diş hekimliği alanlarına özgü teorik derslerin yanı sıra laboratuvar ve klinik uygulama ağırlıklı dersler de yer almaktadır. Ayrıca öğrenciler, alana özgü mesleki bilgi ve beceriler yanında kişisel gelişimlerini destekleyen "Zaman ve Proje Yönetimi" "Meslek Etiği", "Matematik ve İstatistik" gibi Küresel Farkındalık dersleri almaktadırlar.

Diş Hekimliği Fakültesinde Okumak İsteyenlerin Sahip Olması Gereken Özellikler Nelerdir?

  • El ve parmak kullanma becerisine sahip olmak,
  • Göz – el koordinasyon becerisi yüksek olmak,
  • Üç boyutlu görebilme becerisine sahip olmak,
  • Renk algısı yüksek olmak,
  • İletişim becerisi yüksek olmak,
  • Yaratıcı olmak,
  • Beden gücü yüksek olmak,
  • Öğrenme ve kendini geliştirme odaklı olmak.

Diş Hekimliği Bölümü Puan Türü: SAY

Diş Hekimliği Bölümü Eğitim Dili: Türkçe

Diş Hekimliği Bölümü Eğitim Türü: Örgün Öğretim

Diş Hekimliği Bölümü Eğitim Süresi: 5 yıl

Diş Hekimliği Bölümü Hangi Yerleşkede: Ürgüp Yerleşkesi

Diş Hekimliği Bölümü 2023-ÖSYS Yerleştirme Kontenjanları ve Taban Puanları

2023 – 2024 Eğitim–Öğretim yılında yerleştirilecek öğrenciler için kontenjanlar belirlenmiş olup toplam kontenjan 78 kişidir. Bunun 10’u burslu, 68’i ücretlidir.

PROGRAM ADI

KONTENJAN

2022-ÖSYS EN KÜÇÜK PUAN

2022-ÖSYS BAŞARI SIRALAMASI

Diş Hekimliği (Ücretli)

68

434,97

70146

Diş Hekimliği (Burslu)

12

469,16

40381

 

 

 

Program Adı

Ücret

Diş Hekimliği (Ücretli)

250.000 TL

Diş Hekimliği (Burslu)

-

2023-2024 akademik yılında eğitim ücreti 250.000 TL’dir. Ücretlere KDV dâhil değildir.

Burs Sistemi ve Ödeme Şekli için tıklayınız.

Yabancı uyruklu öğrenci başvuru koşulları, online başvuru imkânı ve ücret bilgisi için tıklayınız.

2023 ÖSYS Kontenjan Klavuzunda Yer Alan Diş Hekimliği Fakültesi Koşul ve Açıklamaları İçin Tıklayınız

E-Bülten Kayıt

Okulumuz hakkındaki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın.

Onay vermeden bu işlemi gerçekleştiremezsiniz
Kapadokya Üniversitesi veri sorumlusu sıfatıyla, verdiğiniz kişisel verilerin gizliliğini 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununa (KVKK) uygun olarak ve büyük bir hassasiyetle koruyacaktır. Kişisel verileriniz, KVKK’ya uygun olarak işlenecek, sizleri Kapadokya Üniversitesi hakkındaki gelişmelerden e-posta veya telefon yoluyla haberdar etmek için kullanılacaktır. Detaylı bilgi için tıklayınız