Grafik Tasarımı | Kapadokya Üniversitesi

Grafik Tasarımı

Grafik Tasarımı Bölümü Nedir? Neden Okumalıyım?

Grafik tasarımı, görsel iletişim aracılığıyla bilgi iletmek veya belirli bir mesajı aktarmak için görsel unsurları kullanma sanatıdır. Bu disiplin; metin, görsel ve grafik unsurları bir araya getirerek bilginin etkili bir şekilde iletilmesini hedefler.

Grafik Tasarımı Bölümü, öğrencilere tasarım alanında teorik ve pratik becerileri kazandırmayı amaçlayan bir eğitim programıdır. Bu bölümde öğrenciler, görsel iletişim araçları kullanarak mesajları etkili bir şekilde iletmeyi öğrenirler. Grafik Tasarımı Bölümünde öğrencilere sanat ve tasarım tarihi dersleri, temel tasarım prensipleri, renk teorisi, tipografi, görsel hiyerarşi, kompozisyon, marka tasarımı, dijital tasarım gibi konular öğretilir. Öğrenciler, bu derslerde görsel iletişimin temellerini anlar ve bunları projeler, uygulamalar yoluyla pratiğe dökerler. Bu beceriler arasında tipografi, renk teorisi, görsel iletişim kuramları, dijital tasarım araçları, illüstrasyon teknikleri, fotoğrafçılık, marka tasarımı, ambalaj tasarımı, baskı teknikleri, animasyon gibi konular yer alır.

Grafik Tasarımı Bölümü, öğrencilere aynı zamanda farklı medya türleri için tasarım yapma becerileri kazandırabilir. Grafik Tasarımı Bölümünde öğrenciler genellikle tasarım projeleri ve atölye çalışmaları üzerinde çalışırlar. Bu projeler, öğrencilerin yaratıcılıklarını kullanmalarını, problem çözme becerilerini geliştirmelerini ve profesyonel düzeyde tasarım yapabilmelerini sağlar. Bu bölümde öğrenciler teorik bilgiler ve beraberinde pratik becerilerini geliştirerek kendi portfolyolarını oluşturabilirler.

Grafik Tasarımı Bölümünü Neden Kapadokya Üniversitesinde Okumalıyım?

Üniversitemizin de bulunduğu Nevşehir ve komşu illerde yer alan yükseköğretim kurumlarında bu alanda eğitim veren bölümlerin kısıtlılığı göz önüne alındığında; bölgedeki “Grafik Tasarımı” sektörü istihdamında sorunlar yaşandığı görülmektedir. Kapadokya Üniversitesi Grafik Tasarımı Bölümü, bölgede sektörün iş gören ihtiyacına cevap vereceği gibi aynı zamanda bölgenin kalkınmasına da katkı sağlayacaktır. Grafik Tasarımı bölümüne özgü tasarlanmış uygulama laboratuvarında öğrenciler, yenilikçi ve modern eğitim alma imkanına sahip olurlar.

Grafik Tasarımı Bölümü Mezunları Ne İş Yapar? İş İmkânları Nelerdir?

Grafik Tasarımı Bölümü mezunları, çok geniş bir yelpazede iş olanaklarına sahiptir. Öğrenim hayatı boyunca ilgi alanı, kişisel gelişimi ve tercih ettiği alan ya da alanlardaki uzmanlığına göre tasarımcı olarak; tam hizmet reklam ajanslarında, sosyal medya ajanslarında, yayınevlerinde, firmaların pazarlama ve reklam departmanlarında, kurumsal şirketlerin tasarım departmanlarında, medya sektöründe çalışabilirler. Web tasarım, mobil uygulama ve oyun tasarım firmalarında kullanıcı deneyimi tasarımcısı (User Experience (UX) ve User Interface (UI) designer) olarak; sinema-televizyon sektöründe Motion Designer (Hareketli Grafikler/Motion Graphics) olarak ve kurgu, montaj alanlarında video editör olarak kariyer fırsatları bulabilirler. Freelance Designer (Serbest Tasarımcı) olarak çeşitli sektörlerdeki kurum ve kişilere hizmet verebilirler. Ayrıca, kendi reklam ajanslarını veya stüdyolarını kurma ve müşterilere hizmet verme imkânı da bulabilirler.

Grafik Tasarımı Bölümünde Hangi Dersler Var?

Temel Tasarım, Desen, Tasarım Araç ve Teknikleri, Sanat ve Tasarım Tarihi, Yazı ve Tipografi, Fotoğrafçılık, Logo Tasarımı, Ambalaj Tasarımı, Manuel ve Dijital İllüstrasyon, Baskı Teknikleri, Hareketli Görüntüler, Reklam Psikolojisi, Pazarlama Prensipleri, Web Tasarım, Kavramsal Tasarım, Film Yapımı, Video, Animasyon ve Film Grafikleri vb. dersler zorunlu ve seçmeli olarak bulunmaktadır.

Grafik Tasarımı Bölümünde Okumak İsteyenlerin Sahip Olması Gereken Özellikler Nelerdir?

  • Sanat ve tasarıma ilgi duymak,
  • Yaratıcı içerikler üretme konusunda heyecanlı olmak,
  • Çalışkan ve disiplinli olmak,
  • Yeniliklere açık olmak,
  • Teknolojiyle iç içe olmak,
  • Reklam, pazarlama, tasarım, sinema, televizyon vb. alanlara ilgi duyup trendleri takip etmek,
  • İyi iletişime sahibi olmak,
  • Hayat boyu öğrenmeye açık olmak.

Grafik Tasarım Bölümünün Puan Türü: EA

Grafik Tasarım Bölümünün Eğitim Dili: Türkçe

Grafik Tasarım Bölümünün Eğitim Türü: Örgün Öğretim

Grafik Tasarım Bölümünün Eğitim Süresi: 4 yıl

Grafik Tasarım Bölümünün Eğitim Yeri: Ürgüp Fabrika Yerleşkesi

2023 - 2024 Eğitim–Öğretim yılında yerleştirilecek öğrenciler için kontenjanlar belirlenmiş olup toplam kontenjan 40 kişidir. Bunun 6'sı burslu, 34'ü %50 indirimlidir. 

Program Adı

   Ücret

Grafik Tasarımı (Burslu)

       -

Grafik Tasarımı  (%50 İndirimli)

   55.000 TL

2023-2024 akademik yılında bölümün (%50 İndirimli) eğitim ücreti 55.000 TL’dir. Ücretlere KDV dâhil değildir.

E-Bülten Kayıt

Okulumuz hakkındaki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın.

Onay vermeden bu işlemi gerçekleştiremezsiniz
Kapadokya Üniversitesi veri sorumlusu sıfatıyla, verdiğiniz kişisel verilerin gizliliğini 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununa (KVKK) uygun olarak ve büyük bir hassasiyetle koruyacaktır. Kişisel verileriniz, KVKK’ya uygun olarak işlenecek, sizleri Kapadokya Üniversitesi hakkındaki gelişmelerden e-posta veya telefon yoluyla haberdar etmek için kullanılacaktır. Detaylı bilgi için tıklayınız