Uçak Gövde ve Motor Bakımı | Kapadokya Üniversitesi
Uçak Bakım ve Onarım bölümü

Uçak Gövde ve Motor Bakımı

Uçak Gövde ve Motor Bakımı Bölümü Nedir? Neden Okumalıyım?

Uçak Gövde ve Motor Bakımı Bölümü, hava araçlarının yapı ve sistemlerinin detaylı bir şekilde öğrenildiği, aynı zamanda bu öğrenilen yapı ve sistemlerin muayene, bakım ve onarım gibi işlerin teorik derslerin temelinde uygulama eğitimler ile desteklendiği bir bölümdür.

Uçak Gövde ve Motor Bakımı Bölümünü Neden Kapadokya Üniversitesinde Okumalıyım?

Kapadokya Üniversitesi ülkemiz havacılık otoritesi olan Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından verilen “SHY-147 Onaylı Eğitim Kuruluşu” yetkisine sahip olması nedeniyle içeriği sivil havacılık otoritesi tarafından onaylanmış bir eğitim sunmakta ve mezun olduklarında buna bağlı deneyim süresi ve tercih edilebilirlik avantajı sunmaktadır. Kapadokya Üniversitesi sahip olduğu yetki ile yetkili teknisyen olma gerekliliği olan modül sınavlarını da kendi bünyesinde yapabilmektedir. Öğrencilerimiz öğrenim süreçlerinde farklı bir yere gitmeden bu sınavlara da girebilmektedir.

Üniversitemiz, yıllardır havacılığın birçok dalında eğitim veren bir kuruluş olmasının yanında havacılık kültürünü iyi bilen, sektör deneyimi yüksek eğitmenlerinin olması ile kişisel gelişim açısından öğrencilerimize katkı sağlamaktadır.

Eğitimlerin son yılında öğrencilerimize anlaşmalı hava yolu şirketlerinde tam zamanlı çalışmalarını sağlayarak, pratik temel eğitimlerini gerçek bakım ortamında gerçekleştirme imkânı sunulmaktadır. Bu eğitimin SHGM tarafından temel eğitim tecrübesi olarak kabul edilmesi nedeniyle Kapadokya Üniversitesi mezunları yetkili teknisyen sıfatını kazanabilmek için yıl avantajı ile mezun olma şansını yakalamaktadır.

*Uçak Gövde ve Motor Bakımı Bölümü için yetkili eğitimin neden önemli olduğunu ve hangi alanlarda eğitim verme yetkisine sahip olduğumuzu görmek için tıklayınız.

Uçak Gövde ve Motor Bakımı Bölümü Mezunları Ne İş Yapar? İş İmkânları Nelerdir?

Uçak Gövde ve Motor Bakımı Bölümü mezunları sivil havacılık kuruluşlarına ait hava aracı bakım onarım merkezleri, hava aracı parçası üreten tesisler, savunma sanayi gibi birçok alanda çalışabilmektedir. Havalimanları ve hava yolu şirketlerinin bakım hangarlarında uçakların, gövde, yapısal bileşenleri, motor ve motorla ilişkili sistemlerinde bakım ve onarım işlemlerini yürütürler. Ülkemizde havacılık sektörüne yapılan yatırımlar nedeniyle, hava yolu şirketlerimizin uçak teknisyeni ihtiyacı da artmaktadır. Bu bölümden başarılı bir şekilde mezun olan kişiler gerek ülkemizde gerek uluslararası kuruluşlarda hızlıca iş bulabilmektedir.

Uçak Gövde ve Motor Bakımı Bölümünde Hangi Dersler Var?

Uçak Gövde ve Motor Bakımı Bölümünde bir yılda iki dönem (sömestr) olmak üzere toplam 8 dönem ders verilmektedir. Bu bölümün ilk iki yılında temel uçak bilgisine yönelik Elektrik ve Temel Elektronik, Malzeme ve Donanım, Temel Aerodinamik, İnsan Faktörleri ve Havacılık Mevzuatı ve benzeri dersler verilirken devamında uygulama ve teorik derslerin bir arada yürütüldüğü, Uçak Yapı Sistemleri, Gaz Türbinli Motorlar, Pervane Teorisi, Uçak Bakım Uygulamaları ve benzeri dersler verilmektedir. Son sınıflarında öğrencilerimiz anlaşmalı bakım onarım organizasyonlarında uçak üstünde çalışarak pratik eğitimlerini gerçekleştirmektedir. Mesleki ve temel derslere ek olarak ilk üç yılda kesintisiz olarak İngilizce dersleri bulunmaktadır.

Uçak Gövde ve Motor Bakımı Bölümünde Okumak İsteyenlerin Sahip Olması Gereken Özellikler Nelerdir?

 • Havacılığın yanı sıra fizik biliminin özellikle aerodinamik ve mekanik alanlarına meraklı olmak,

 • Yoğun konsantrasyon gerektiren işlerden keyif almak,

 • Detaycı olmak,

 • Güvenliği ön planda tutmak,

 • Takım çalışması ve işbirliğine yatkın olmak,

 • Farklı çalışma saatlerine yatkın olmak,

 • Şekil ilişkilerini görebilmek,

 • El becerisine sahip olmak,

 • Dikkatli ve titiz olmak,

 • Sorumluluk sahibi olmak,

 • Dikkatli ve titiz olmak,

 • Ofis yerine daha çok sahada görev yapmayı sevmek gerekmektedir.

Uçak Gövde ve Motor Bakımı Bölümü Puan Türü: SAY

Uçak Gövde ve Motor Bakımı Bölümü Eğitim Dili: Türkçe

Uçak Gövde ve Motor Bakımı Bölümü Eğitim Türü: Örgün Öğretim

Uçak Gövde ve Motor Bakımı Bölümü Eğitim Süresi: 4 yıl

Uçak Gövde ve Motor Bakımı Bölümü Eğitim Yeri: Mustafapaşa Yerleşkesi

Uçak Gövde ve Motor Bakımı Bölümü 2023-ÖSYS Yerleştirme Kontenjanları ve Taban Puanları

Uçak Gövde ve Motor Bakımı Bölümü Eğitim Ücreti

2024-2025 akademik yılında eğitim ücreti 250.000 TL’dir. Ücretlere KDV dâhil değildir.

Program Adı

Ücret

Uçak Gövde ve Motor Bakımı (Burslu) -
Uçak Gövde ve Motor Bakımı (%25 İndirimli) 187.500 TL

Uçak Gövde ve Motor Bakımı Bölümü 2024-ÖSYS Yerleştirme Kontenjanları ve 2023-ÖSYS Yerleştirme Taban Puanları

Program Adı

Kontenjan

2023-ÖSYS En Küçük Puan

2023-ÖSYS Başarı Sıralaması

Uçak Gövde ve Motor Bakımı (Burslu) 12 385,87 129183
Uçak Gövde ve Motor Bakımı (%25 İndirimli) 64 267,82 482648

2024 – 2025 akademik yılında yerleştirilecek öğrenciler için kontenjanlar belirlenmiş olup toplam kontenjan 76 kişidir. Bunun 12'si burslu, 64'ü %25 indirimlidir.

 

* Bu programda yılda üç dönem eğitim verilmektedir. Uygulamaya dayalı eğitimler üniversiteye ait atölye, laboratuvar vb. uygulama alanları yanında anlaşmalı işyerlerinde de verilebilir. Bu işyerleri üniversitenin yerleşkesinin bulunduğu ilde olabileceği gibi il dışında da olabilecektir.

Burs Sistemi ve Ödeme Şekli için tıklayınız.

2024 ÖSYS Kontenjan Klavuzunda Yer Alan Uçak Gövde - Motor Bakım Bölümü Koşul ve Açıklamaları İçin Tıklayınız

E-Bülten Kayıt

Okulumuz hakkındaki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın.

Onay vermeden bu işlemi gerçekleştiremezsiniz
Kapadokya Üniversitesi veri sorumlusu sıfatıyla, verdiğiniz kişisel verilerin gizliliğini 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununa (KVKK) uygun olarak ve büyük bir hassasiyetle koruyacaktır. Kişisel verileriniz, KVKK’ya uygun olarak işlenecek, sizleri Kapadokya Üniversitesi hakkındaki gelişmelerden e-posta veya telefon yoluyla haberdar etmek için kullanılacaktır. Detaylı bilgi için tıklayınız