Şehir ve Bölge Planlama | Kapadokya Üniversitesi

Şehir ve Bölge Planlama

Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Nedir? Neden Okumalıyım?

Şehir ve Bölge Planlama, sanayileşme ve sonuç olarak hızlı kentleşme ve nüfus artışına bağlı konut, altyapı, ulaşım ve çevre sorunlarının ortaya çıkması ile önem kazanan disiplinlerarası bir alandır. Şehir ve Bölge Planlama Bölümünün amacı, insanların talep ve ihtiyaçları doğrultusunda sağlıklı sosyal ve bireysel yaşam alanları oluşturmak için kamu yararını gözeten, kültürel ve doğal varlıkları koruyan bir yaklaşım ile estetik ve planlı kentler tasarlayan şehir plancıları yetiştirmektir.

Eğitim programları, öğrencilerin farklı disiplin alanlarındaki bilgilerini geliştirmek üzere planlanmaktadır. Şehir plancıları, mimarlık, çevre tasarımı, peyzaj mimarlığı, kentsel tasarım, sanat tarihi, arkeoloji, kentsel koruma, ekoloji, kent yönetimi, insan-çevre ilişkisi ve kent ekonomisi gibi birçok disiplin alanı ile ortak çalışmalar yürütmektedir.

Dünyada dört milyar insan kentlerde yaşamaktadır. Birleşmiş Milletler, 2050 yılı itibariyle şehirleşme oranının dünya nüfusunun üçte ikisine ulaşacağını öngörmektedir. Sürdürülebilirlik ilkesi çerçevesinde, daha yaşanabilir alanlar tasarlamak için, şehir ve bölge plancılarına duyulan ihtiyaç giderek artmaktadır.

Şehir ve Bölge Planlama Bölümünü Neden Kapadokya Üniversitesinde Okumalıyım?

Kapadokya Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümünün teorik derslerinde öğrencilere “planlama” kavramı konusunda derinlemesine bilgi verilmekte; kent planlama sürecinde gerekli olan beceriler kazandırılmaktadır. Stüdyo derslerinde ise, kasaba, kent ve bölge ölçeğinde yerleşim birimleri analiz edilip, farklı ölçeklerde planlar hazırlanmaktadır. Kapadokya Üniversitesi coğrafi konumu, bölgenin kimliği, zengin kültürel ve doğal altyapısı ile, şehir ve bölge planlama çalışmalarında avantajlı bir özelliğe sahiptir. Kapadokya bölgesi kentsel ve bölgesel çalışmalar için doğal bir laboratuvar ortamı oluşturmaktadır. Bölüm öğrencileri, bölgede çeşitli ölçeklerde, kültürel ve doğal ortamlarda yer alan insan yerleşmelerini fiziksel, çevresel, sosyo-kültürel ve sosyo-ekonomik açılardan inceleme fırsatı bulmakta, planlı ve plansız gelişmenin sonuçlarını yakından analiz edebilmektedirler.

Ayrıca mezunlarımız, Üniversitemizin “Kent, Çevre ve Yerel Yönetimler” yüksek lisans programına devam ederek, alanda ilerleyebilmektedirler.

Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Mezunları Ne İş Yapar? İş İmkânları Nelerdir?

Şehir ve Bölge Planlama Bölümü mezunları, “Şehir Plancısı” unvanını alarak, kentsel ve kırsal alanlarda, özel sektörde ve kamu sektöründe çalışabilmektedirler. Şehir Plancıları, kamu sektöründe kamunun en üst düzeyinden (Bakanlıklar, Valilikler, Belediyeler, Kalkınma Ajansları gibi) en küçük belediyelere kadar değişik kademelerde görev almaktadırlar. Ayrıca, özel sektörde kendi bürolarını açarak, planlama çalışmaları yapabilecekleri gibi, gayrimenkul geliştirme ve değerleme kurumları, bankalar, sanayi kuruluşları ve yatırım firmalarında da görev yapmaktadırlar.

Şehir ve Bölge Planlama Bölümünde Okumak İsteyenlerin Sahip Olması Gereken Özellikler Nelerdir?

  • Takım çalışmasına yatkın olmak,
  • 3 boyutlu, yaratıcı ve analitik düşünme becerisine sahip olmak,
  • İyi iletişim becerilerine sahip olmak,
  • Okumayı, araştırmayı ve dinlemeyi sevmek,
  • Sorunlar karşısında çözüm odaklı olmak gerekmektedir.

Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Puan Türü: SAY

Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Eğitim Dili: Türkçe

Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Eğitim Türü: Örgün Öğretim

Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Eğitim Süresi: 4 yıl

Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Eğitim Yeri: Ürgüp Fabrika Yerleşkesi

Şehir ve Bölge Planlama Bölümü 2022-ÖSYS Yerleştirme Kontenjanları ve Taban Puanları

2023 – 2024 Eğitim–Öğretim yılında yerleştirilecek öğrenciler için kontenjanlar belirlenmiş olup toplam kontenjan 39 kişidir. Bunun 5’i burslu, 34'ü %50 indirimlidir.

Program Adı

Kontenjan

2023-ÖSYS En Küçük Puan

2023-ÖSYS Başarı Sıralaması

Şehir ve Bölge Planlama (Burslu) 5 254,48 575051
Şehir ve Bölge Planlama (%50 İndirimli) 34 210,74 1053693

Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Eğitim Ücreti

2023-2024 akademik yılında eğitim ücreti 97.500 TL’dir. Ücretlere KDV dâhil değildir.

 

Program Adı

Ücret

Şehir ve Bölge Planlama (Burslu) -
Şehir ve Bölge Planlama (%50 İndirimli) 48.750 TL

 

Taksitli ödeme imkânı için tıklayınız.

E-Bülten Kayıt

Okulumuz hakkındaki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın.

Onay vermeden bu işlemi gerçekleştiremezsiniz
Kapadokya Üniversitesi veri sorumlusu sıfatıyla, verdiğiniz kişisel verilerin gizliliğini 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununa (KVKK) uygun olarak ve büyük bir hassasiyetle koruyacaktır. Kişisel verileriniz, KVKK’ya uygun olarak işlenecek, sizleri Kapadokya Üniversitesi hakkındaki gelişmelerden e-posta veya telefon yoluyla haberdar etmek için kullanılacaktır. Detaylı bilgi için tıklayınız