Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği | Kapadokya Üniversitesi
Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Programı

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Bölümü Nedir? Neden Okumalıyım?

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Bölümü, sektörde misafir hizmetlerinden uçuş operasyonunun takibi ve denetlenmesine kadar gerçekleşen süreçlerde aktif olarak bulunabilecek, güncel bilgilerle donatılmış, yabancı dil hakimiyeti yüksek nitelikli personelin yetiştirilmesini sağlar. Gelişen ve her geçen gün büyüyen havacılık sektöründe aktif olarak yer almak ve gelecekte bu büyümeye katkı sağlamak isteyenlerin tercih edebileceği bir alandır.

Kapadokya MYO

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Bölümünü Neden Kapadokya Üniversitesinde Okumalıyım?

Kapadokya MYO Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Bölümü, öğrencilerine mezuniyetlerinde ön lisans belgesinin yanında sivil havacılık sertifikaları ve yabancı dil hâkimiyeti sağlamaktadır. Sektörün dev kuruluşlarıyla yapılan etkin iş birlikleriyle öğrencilerimiz henüz eğitimlerine devam ederken uzun süreli staj ve çalışma imkânı bulmakta, mezuniyetlerinin ardından sektördeki yerlerini almaktadırlar.

İngilizce Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Ön Lisans Programında öğrenim gören öğrencilerimiz hazırlıkta aldıkları yoğun dil eğitimi ve sahip oldukları mesleki İngilizce yeterlilikleriyle sektörün uluslararası alanlarında da çalışma imkânı elde etmektedirler. Üniversitemiz Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Türkçe ve İngilizce Ön Lisans Programlarıyla Kapadokya yerleşkesinde, Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği İngilizce Ön Lisans Programıyla İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı yerleşkesinde eğitim vermektedir.

*Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Bölümü için yetkili eğitimin neden önemli olduğunu ve hangi alanlarda eğitim verme yetkisine sahip olduğumuzu görmek için tıklayınız.

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Bölümü Mezunları Ne İş Yapar? İş İmkânları Nelerdir?

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Bölümü mezunları havalimanlarında hava yollarına hizmet veren yer hizmetleri kuruluşlarında, denetim ve gözetim yapan temsilci firmalarda, hava yollarının yer işletme departmanlarında, havalimanı terminal işletmelerinin farklı departmanlarında, hava kargo işletmelerinde, bilet satış acentelerinde, KPSS sınavında başarılı oldukları taktirde SHGM ve DHMİ gibi kamu kurumlarında çalışabilirler. Yer hizmetleri kuruluşlarında misafir hizmetleri görevlisi, operasyon görevlisi, temsilci firmalarda veya hava yollarında süpervizör, terminal işletmelerinde tahakkuk memuru, operasyon kontrol merkezi memuru, terminal operasyon memuru olarak görev alabilirler.

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Bölümünde Hangi Dersler Var?

Üniversitemiz Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Bölümünde, sektörün gereksinimlerine uygun müfredat oluşturularak öğrencilerin iş hayatına başlamadan önce teorik anlamda donanımlı olmaları sağlanmaktadır. Öğrencilerimiz, eğitim süreleri boyunca aldıkları Yolcu Hizmetleri, Ramp, Yük Kontrolü, Haberleşme, Temsil ve Kargo İşlemleri derslerinden Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün üniversitemize verdiği yetki doğrultusunda başarılı oldukları takdirde katılım belgesi ve sertifika alma hakkı kazanmaktadır. Bu derslerle beraber sektörde farkındalıklarını arttırmak, bilgi ve becerilerini geliştirmek için Sivil Havacılığa Giriş, Havacılık Emniyeti Yönetimi, Heliport İşletmeciliği, Havayolu İşletmeciliği, Terminal Hizmetleri ve İşletmeciliği, Meteoroloji, Biletleme ve Seyahat Acenteciliği, Genel Turizm, Kültürel Tercihler Yönetimi, Kalite Yönetimi ve Tehlike Madde Kuralları dersleriyle eğitimlerini tamamlamaktadırlar.*İstanbul yerleşkesini tercih edecek öğrencilerin, Sabiha Gökçen Havalimanında verilecek uygulama eğitimleri, staj vb. eğitim faaliyetlerine katılabilmeleri için havalimanı giriş kartı alma şartlarını taşımaları gerekmektedir. Giriş kartı alabilmek için öğrencilerin kayıt esnasında Adli Sicil Belgesi ibraz etmeleri ve Adli Sicil Belgesinde, Türk Ceza Kanunu'na göre zimmet, ihtilas, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık ve sahtecilik gibi yüz kızartıcı suçlardan dolayı hüküm kaydı, 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu'nda yer alan suçlardan hüküm kaydı, 5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanununa, 2313 Sayılı Uyuşturucu Maddelerin Murakabesi Hakkında Kanununa, 2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanununa ve 1567 Sayılı Türk Parasının Kıymetini Koruma Hakkında Kanununa muhalefetten hüküm kaydı bulunmaması gerekmektedir.

 

Programı başarıyla tamamlayan öğrencilere Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği alanında ön lisans diploması verilir.

 

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Bölümünde Okumak İsteyenlerin Sahip Olması Gereken Özellikler Nelerdir?

 • Havacılığa ilgi duymak,

 • Soğukkanlı olmak ve sorunlara çözüm odaklı yaklaşabilmek,

 • Sorumluluk alabilmek,

 • Güçlü iletişim becerilerine sahip olmak,

 • Farklı çalışma saatlerine yatkın olmak,

 • Takım çalışması ve işbirliğine yatkın olmak,

 • Yabancı dil öğrenmeye yatkın olmak,

 • Ofis yerine daha çok sahada görev yapmayı sevmek gerekmektedir.

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Bölümü Puan Türü: TYT

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Bölümü Eğitim Dili: Türkçe / İngilizce

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Bölümü Eğitim Türü: Örgün Öğretim

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Bölümü Eğitim Süresi: 2 yıl

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Bölümü Eğitim Yeri: Nevşehir / İstanbul

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Bölümünden Dikey Geçiş Sınavı ile Hangi Lisans Bölümlerine Geçiş Yapılabilir?

 • Havacılık Yönetimi
 • İşletme
 • Lojistik Yönetimi
 • Seyahat İşletmeciliği
 • Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği
 • Turizm İşletmeciliği
 • Turizm Rehberliği

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Bölümü Eğitim Ücreti (Nevşehir)

2024-2025 akademik yılında eğitim ücreti 230.000 TL’dir. Ücretlere KDV dâhil değildir.

Program Adı

Ücret

Sivil Hava ve Ulaştırma İşletmeciliği (Burslu) -
Sivil Hava ve Ulaştırma İşletmeciliği (%50 İndirimli) 115.000 TL

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Bölümü Eğitim Ücreti (İstanbul)

2024-2025 akademik yılında eğitim ücreti 230.000 TL’dir. Ücretlere KDV dâhil değildir.

Program Adı

Ücret

Sivil Hava ve Ulaştırma İşletmeciliği (Burslu) -
Sivil Hava ve Ulaştırma İşletmeciliği (%50 İndirimli) 115.000 TL

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Bölümü 2024-ÖSYS Yerleştirme Kontenjanları ve 2023-ÖSYS Yerleştirme Taban Puanları (Nevşehir)

Program Adı

Kontenjan

2023-ÖSYS En Küçük Puan

2023-ÖSYS Başarı Sıralaması

Sivil Hava ve Ulaştırma İşletmeciliği (Burslu) 13 305,20 822144
Sivil Hava ve Ulaştırma İşletmeciliği (%50 İndirimli) 68 222,06 2133399

2024 – 2025 akademik yılında yerleştirilecek öğrenciler için kontenjanlar belirlenmiş olup Nevşehir Yerleşkesi Türkçe programda toplam kontenjan 81 kişidir. Bunun 13'ü burslu, 68'i %50 indirimlidir.

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Bölümü 2024-ÖSYS Yerleştirme Kontenjanları ve 2023-ÖSYS Yerleştirme Taban Puanları (İstanbul)

Program Adı

Kontenjan

2023-ÖSYS En Küçük Puan

2023-ÖSYS Başarı Sıralaması

Sivil Hava ve Ulaştırma İşletmeciliği (İstanbul) (Burslu) 10 332,66 553148
Sivil Hava ve Ulaştırma İşletmeciliği (İstanbul) (%50 İndirimli) 51 251,62 1586746

2024 – 2025 akademik yılında yerleştirilecek öğrenciler için kontenjanlar belirlenmiş olup İstanbul Sabiha Gökçen Yerleşkesinde (%30 İngilizce) programda toplam kontenjan 61 kişidir. Bunun 10’u burslu, 51’i %50 indirimlidir.

Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumlarının Aşağıda Belirtilen Alan/Dallarından Mezun Olanlar Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Programına Ek Puanları ile Yerleşebileceklerdir

Alan Kodu

Alan Adı

Dal No

Dal Adı

6040 Muhasebe ve Finansman - Alanı ve Tüm Dalları
6042 Pazarlama ve Perakende - Alanı ve Tüm Dalları
6045 Raylı Sistemler Teknolojisi 101 İşletmecilik (Demiryolu)
6055 Ulaştırma Hizmetleri - Alanı ve Tüm Dalları
6313 Sivil Havacılık 1 Yer Hizmetleri

Burs Sistemi ve Ödeme Şekli için tıklayınız.

2024 ÖSYS Kontenjan Klavuzunda Yer Alan Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Programı Koşul ve Açıklamaları İçin Tıklayınız.

E-Bülten Kayıt

Okulumuz hakkındaki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın.

Onay vermeden bu işlemi gerçekleştiremezsiniz
Kapadokya Üniversitesi veri sorumlusu sıfatıyla, verdiğiniz kişisel verilerin gizliliğini 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununa (KVKK) uygun olarak ve büyük bir hassasiyetle koruyacaktır. Kişisel verileriniz, KVKK’ya uygun olarak işlenecek, sizleri Kapadokya Üniversitesi hakkındaki gelişmelerden e-posta veya telefon yoluyla haberdar etmek için kullanılacaktır. Detaylı bilgi için tıklayınız