Dil ve Konuşma Terapisi | Kapadokya Üniversitesi
dil ve konuşma terapisi

Dil ve Konuşma Terapisi

Dil ve Konuşma Terapisi Bölümü Nedir? Neden Okumalıyım?

Dil ve konuşma terapistleri, iletişim, dil, konuşma, ses ve yutma bozukluklarının belirlenmesi, önlenmesi ve rehabilitasyonu alanlarında görev alan sağlık profesyonelleridir. Terapistler ilgili uzman doktor tarafından yönlendirilen hastaların terapi ve rehabilitasyon planlamasını yapmakla ve uygulamakla sorumludurlar. Dil ve konuşma terapisi disiplinlerarası etkileşim gerektiren, görev yetki ve sorumlulukları Sağlık Bakanlığı mevzuatı ile belirlenmiş otonom bir meslektir. Terapistler, erken çocukluktan yaşlılığa kadar hayatın tüm dönemlerindeki hastalar ile ilgilenir.

Dil ve Konuşma Terapisi Bölümünü Neden Kapadokya Üniversitesinde Okumalıyım?

Kapadokya Üniversitesi Dil ve Konuşma Terapisi Bölümü, alanının gerektirdiği temel teorik bilgilere ve uygulama becerisine sahip, muhakeme ve problem çözme yetkinliği gelişmiş nitelikli sağlık profesyonelleri yetiştirir. Uygulamalı derslerin yürütülmesi için bölüme özgü tasarlanmış Dil ve Konuşma Terapisi Laboratuvarı bulunmaktadır. Laboratuvar bünyesinde altı adet terapi ve gözlem odası, dil ve konuşma/temel eğitim laboratuvarı, konuşma bozuklukları laboratuvarı (akustik-aerodinamik-rözenans-yutma testlerini kapsayan) bulunmaktadır. Öğrencilerimiz, eğitimleri sürecinde Anatomi ve Diseksiyon Laboratuvarı ve Odyometri laboratuvarından da yararlanmaktadır.

Dil ve Konuşma Terapisi Bölümü Mezunları Ne İş Yapar? İş İmkânları Nelerdir?

Dil ve konuşma terapistleri; devlet, özel veya üniversite hastanelerinde veya dil ve konuşma bozukluğu bulunan bireylere yönelik hizmet veren özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde çalışma imkânına sahiptir. Kendilerine ait özel iş yerleri kurabilecekleri gibi, ilgili uzmanlarla birlikte oluşturdukları merkezlerde de hizmet sunmaktadırlar. Akademik kariyer yapmak isteyen mezunlar yurt içi ve yurt dışındaki üniversitelerde lisansüstü eğitimlerine devam ederek akademik kariyer de yapabilmektedir.

Dil ve Konuşma Terapisi Bölümünde Hangi Dersler Var?

Dil ve Konuşma Terapisi Bölüm müfredatında Küresel Farkındalık dersleri olarak “Zaman ve Proje Yönetimi”, “Meslek Etiği” ve “Matematik ve İstatistik” gibi öğrencilerimizin kişisel gelişimlerini destekleyen eğitimler bulunmaktadır. Ayrıca bölüm müfredatı mezun olan öğrencilerimize üst düzey İngilizce yeterliliği kazandıracak şekilde oluşturulmuştur.

Dil ve Konuşma Terapisti ünvanı kazandıran bölümde; insan anatomisi, insan fizyolojisi, işitme dilbilimi, fonetik, çocuk sağlığı nörolojisi, konuşma bilimi, kognitif nörobilim, odyoloji, klinik dilbilim, klinik fonoloji, dil bozuklukları, akıcılık bozuklukları, artikülasyon bozuklukları, ses bozuklukları gibi bilimler üzerine dersler verilir.

Dil ve Konuşma Terapisi Bölümü Öğrencileri İçin Çift Ana Dal ve Yan Dal İmkânları

Dil ve Konuşma Terapisi Bölümünde eğitim gören öğrencilerimiz Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Çocuk Gelişimi, Psikoloji bölümleri ile Fizyoterapi (önlisans) ve Odyometri (önlisans) programlarında çift ana dal ve yine Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Çocuk Gelişimi, Psikoloji programlarında yan dal yapma şansına sahiptir.

Dil ve Konuşma Terapisi Bölümünde Okumak İsteyenlerin Sahip Olması Gereken Özellikler Nelerdir?

  • İyi iletişim becerilerine sahip olmak,
  • Güçlü insan ilişkileri kurup gerektiğinde kontrolü ele alabilmek,
  • İnsanlara yardım etmek ve onların yaşam kalitesini yükseltmek konusunda istekli olmak,
  • Dikkatli, titiz ve sabırlı olmak gerekmektedir.

Dil ve Konuşma Terapisi Bölümü Puan Türü: SAY

Dil ve Konuşma Terapisi Bölümü Eğitim Dili: Türkçe

Dil ve Konuşma Terapisi Bölümü Eğitim Türü: Örgün Öğretim

Dil ve Konuşma Terapisi Bölümü Eğitim Süresi: 4 yıl

Dil ve Konuşma Terapisi Bölümü Eğitim Yeri: Ürgüp Yerleşkesi

Dil ve Konuşma Terapisi Bölümü 2023-ÖSYS Yerleştirme Kontenjanları ve Taban Puanları

PROGRAM ADI

KONTENJAN

2022-ÖSYS EN KÜÇÜK PUAN

2022- ÖSYS BAŞARI SIRALAMASI

Dil ve Konuşma Terapisi (Burslu)

10

385,36

123497

Dil ve Konuşma Terapisi (%25 İndirimli)

49

235,80

635081

Dil ve Konuşma Terapisi (Ücretli)

10

232,05

671095

2023 – 2024 Eğitim–Öğretim yılında yerleştirilecek öğrenciler için kontenjanlar belirlenmiş olup toplam kontenjan 69 kişidir. Bunun 10'u burslu, 49'u %25 indirimli ve 10'u ücretlidir.

Dil ve Konuşma Terapisi Bölümü Eğitim Ücreti

2023-2024 akademik yılında eğitim ücreti 129.000 TL’dir. Ücretlere KDV dâhil değildir.

Program Adı

Ücret

Dil ve Konuşma Terapisi (Burslu)

-

Dil ve Konuşma Terapisi (%25 İndirimli)

96.750 TL

Dil ve Konuşma Terapisi (Ücretli)

129.000 TL

 

 

 

Burs Sistemi ve Ödeme Şekli için tıklayınız.


2023 ÖSYS Kontenjan Kılavuzunda Yer Alan Dil ve Konuşma Terapisi Bölümü Koşul ve Açıklamaları İçin Tıklayınız.

E-Bülten Kayıt

Okulumuz hakkındaki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın.

Onay vermeden bu işlemi gerçekleştiremezsiniz
Kapadokya Üniversitesi veri sorumlusu sıfatıyla, verdiğiniz kişisel verilerin gizliliğini 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununa (KVKK) uygun olarak ve büyük bir hassasiyetle koruyacaktır. Kişisel verileriniz, KVKK’ya uygun olarak işlenecek, sizleri Kapadokya Üniversitesi hakkındaki gelişmelerden e-posta veya telefon yoluyla haberdar etmek için kullanılacaktır. Detaylı bilgi için tıklayınız