Mütevelli Heyeti | Kapadokya Üniversitesi

Mütevelli Heyeti

Funda F. Aktan - Mütevelli Heyeti Başkanı

 

1970 İstanbul doğumlu olan Funda Firuz Aktan, 1989 yılında Galatasaray Lisesi; 1994 yılında Boğaziçi Üniversitesi İktisat Bölümünden mezun oldu.

1994 yılında Price Waterhouse Coopers firmasında mali denetçilikle başlayan meslek hayatını, yatırım analistliği ve finans sektöründe çeşitli firmalarda üst düzey yöneticilik deneyimleri ile sürdürdü. 2007-2017 yılları arasında Kapadokya Meslek Yüksekokulunun kurucu müdürlüğünü yürüttü. Kapadokya Üniversitesinin 2017 yılında kuruluşu ile Üniversitenin Mütevelli Heyet Koordinatörlüğünü, Genel Sekreterliğini ve Sürekli Eğitim Merkezi Müdürlüğünü üstlendi.

Serbest muhasebeci ve mali müşavir olan Aktan, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından oluşturulan ve Türkiye’de sıcak hava balonu faaliyetlerinin geliştirilmesinde önemli rol oynayan Balonculuk Komisyonu Başkanlığı ve Yükseköğretim Mesleki Teknik Eğitim Çalışma grubu üyeliği görevlerinde bulundu.

Evli ve iki çocuk annesi olan Aktan, 22 Şubat 2024 tarihi itibariyle Kapadokya Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanlığı görevine getirilmiştir.

Prof. Dr. Hasan Ali KARASAR - Rektör

1972 yılı Ankara doğumlu olan Prof. Dr. Hasan Ali Karasar lisans öğrenimini 1994 yılında Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde, yüksek lisansını 1996 yılında Marquette Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde, doktorasını ise 2002 yılında yine Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde tamamladı. 2003 – 2013 yılları arasında Bilkent Üniversitesi Tarih ve Uluslararası İlişkiler bölümlerinde öğretim üyeliği yaptı. Bu süre zarfında, yine Bilkent Üniversitesi Rusya Araştırmaları Merkezi Genel Sekreterliği görevini yürüttü. 2003- 2005 yılları arasında da Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi Orta Asya Çalışmaları Bölüm Başkanı olarak görev yaptı. 2013 yılında Atılım Üniversitesi’nde doçent olarak göreve başlayan Karasar, araştırmalarını Siyasi Tarih, Türk Dış Politikası, Uluslararası Politika, Avrasya Çalışmaları, Orta Asya Tarihi ve Politikaları, Stratejik Düşünce Merkezleri ve Dış Politika Yapım Süreçleri konuları üzerinde yürütmektedir. Avrasya ve Bölge Çalışmalarının bir disiplin haline gelmesini sağlayan öncü kişilerden biri oldu. Makaleleri Cornucopia, Europe-Asia Studies, Central Asian Survey, Central Asia-Caucasus Analyst ve Bilig gibi dergilerde yayımlandı. Think-Tanks in Eurasia, Türkiye’de Stratejik Düşünce Kültürü ve Stratejik Araştırma Merkezleri: Başlangıcından Bugüne Türk Düşünce Kuruluşları, Avrasya’da Stratejik Düşünce Kültürü ve Kuruluşları kitaplarının editörlüğünü yapan, Türkistan Bütünleşmesi: Merkezi Asya’da Birlik Arayışları 1991-2001 kitabının yazarı olan Karasar, 2015 yılında yine Atılım Üniversitesi’nde profesör unvanını aldı. Bugüne kadar 35 yüksek lisans tezinin danışmalığını yapan Prof. Dr. Hasan Ali Karasar, 2014 – 2017 yılları arasında Atılım Üniversitesi İşletme Fakültesi Dekan Yardımcılığı görevini üstlendi. Ağustos 2017 yılından itibaren Kapadokya Üniversitesi’nde vekâleten sürdürdüğü rektörlük görevine ise 28 Aralık 2017 tarihinde asaleten atandı.

Kaan AKTAN – Başkan (v.)

1970 yılında Balıkesir’de doğdu. Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi bölümünden mezun olan Kaan Aktan, iş hayatına 1995 yılında Anadolu Grubu'nda başladı. 2002 yılından itibaren PepsiCo-Pepsi Bottling Group Türkiye operasyonunda, 2007 yılından itibaren TPG (Texas Pacific Group) Yatırım Fonu'nun Türkiye portföy şirketlerinde finans alanında yöneticilik yapan Aktan, 2009 yılında Türk Telekom Grubu'na katıldı ve Finans Projeleri Direktörü olarak görev yaptı. 2013 yılında TTNET Finanstan Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevini üstlenen Aktan, 2016 yılından bu yana Türk Telekom Grubu Finans Genel Müdür Yardımcısı görev ve sorumluluklarını da sürdürmektedir.

Atilla KOÇ – Üye

1946 yılında Aydın’da doğan Atilla Koç, orta öğrenimini İzmir Özel Türk Koleji'nde tamamladıktan sonra 1969 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun oldu. Ulubey, Nusaybin ve Bayındır kaymakamlığı, Siirt ve Giresun valiliği görevlerinde bulundu. Bir dönem Ankara Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterliğini de yapan Koç, Refahyol Hükümeti’nde Başbakanlık Müsteşarlığı görevini üstlendi. 59. Hükümet Kültür ve Turizm Bakanlığı'na atandı. Turkcell Yönetim Kurulu üyesidir.

Hasan ÜNVER – Üye

1963 yılında doğdu. Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesini bitirdi. Devletin çeşitli kademelerinde görev yaptı. Ülkemizin sayılı basın-yayın kuruluşlarında ve sivil toplum örgütlerinde idarecilik dâhil birçok görevde bulundu. 2004 - 2018 yılları arasında Nevşehir Belediye Başkanı olarak görev yaptı. Hasan Ünver’in “Nevşehirli Damat İbrahim Paşa, Eserleri ve Ölümü” adlı bir de yayınlanmış kitabı bulunmaktadır. Nevşehir’i, yerel yönetim hizmetlerinde modern çağın en etkin hizmetleri ile tanıştırdı. Kültür ve sanata özel önem vermesiyle bilinen Ünver, “Nevşehir Kültür ve Tarih Araştırmaları Dergisi”, "Nevşehir-i Dilara Osmanlı Devlet Arşivleri’nde Nevşehir” ve "Uluslararası Yerel Yönetimler Barış Kitabı”nın imtiyaz sahibidir.

Prof. Dr. Süleyman Seyfi ÖĞÜN – Üye

1959 yılında Muğla‘da doğan Prof. Dr. Süleyman Seyfi Öğün, ortaokul ve lise öğrenimini Bursa Anadolu Lisesi’nde 1977 yılında tamamladı. Uludağ Üniversitesinden 1982 yılında mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesinde yüksek lisansını 1986 yılında yaptı. Uludağ Üniversitesinde 1991 yılında doktorasını tamamladı. Prof. Dr. Süleyman Seyfi Öğün, 1993 yılında doçent, 1998 yılında profesör oldu. 2010 yılına kadar Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nde öğretim üyesi olarak görev yaptı. 2010 yılından sonra 2015 yılına kadar Maltepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler ve AB Bölümü öğretim üyesi olarak görev yaptı. Politik kültür, muhafazakârlık ve milliyetçilik konularında çalıştı. Maltepe Üniversitesi İİBF Uluslararası İlişkiler ve AB Bölümü Başkanlığı görevini yürüttü. Yeni Şafak gazetesinde köşe yazarlığı yaptı. 2016 yılında Başbakan Ahmet Davutoğlu‘nun Başdanışmanı olarak görevlendirildi.

Dr. Şeref OĞUZ – Üye

1955 yılında Bayburt'ta doğdu. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden mezun olduktan sonra aynı fakültede İstatistik ve Sosyal Siyaset disiplinlerinde yüksek lisans ve ekonomi alanında doktora derecesi aldı. Doktora sonrası Londra Üniversitesi’nde ”Sufficent Knowledge” konusunda araştırmalar yaptı. Gazetecilik hayatına 1970 yılında Sabah Gazetesi’nde başlayan Oğuz, eğitiminden sonra Tercüman Gazetesi Ekonomi Yönetmenliği görevi ile meslek hayatına geri döndü. Sırasıyla Günaydın Gazetesi Bölge Gazeteleri Yayın Sorumluluğu, Meydan Gazetesi Ekonomi Yönetmenliği, Milliyet Gazetesi Ekonomi Yönetmenliği ve Kanal 6 ve Yeni Yüzyıl tepe yöneticiliği görevlerinde bulundu. 16 yıldan bu yana bilgi ekonomisi, yeni ekonomi ve değişim yönetimi üzerine araştırmalar yapan Şeref Oğuz, Internet Society kurucularındandır. Dünya Gazetesi'nde Yayın Kurulu Başkanlığı görevini yapmaktadır. Şeref Oğuz, Ulusal Rekabet Araştırmaları Kurumu, Türkiye Zeka Vakfı Yönetim Kurulu, Türkiye Satranç Federasyonu Yönetim Kurulu, Internet Kurulu üyesi ve Meclis Bilgi Grubu parlamento dışı üyesidir.

Mustafa UYSAL - Üye

1953 yılında Afyonkarahisar'da doğdu. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden mezun oldu. İş hayatına “Maliye Bakanlığı Hesap Uzmanı” olarak başladı. 1982-2010 döneminde Anadolu Grubu Mali İşler Başkanlığı ve İş Geliştirme Başkanlığı, 2003-2011 döneminde Vergi Konseyi Başkanlığı, 2010-2014 döneminde Türk Telekom Grubu Finans Başkanlığı görevlerinde bulundu. Halen yenilenebilir enerji sektöründe girişimcidir. “Tarımla Kalkınma Modeli” konusunda çalışmaları mevcuttur. “Çağdaş Eğilimler Işığında Türkiye’de Gelir İdaresi ve Denetimine Stratejik Yaklaşım” konusunda müşterek hazırlanmış çalışması, Hesap Uzmanları Vakfı tarafından; “Enflasyon Düzeltmesi ve Muhasebesi” konusunda müşterek hazırlanmış kitabı ise TÜRMOB ve Yaklaşım Yayınları tarafından yayımlanmıştır.

Abdullah AKÇA - Üye

1986 yılında Kırşehir’de doğdu. 2005 yılında Kapadokya Meslek Yüksekokulu Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Programınına başladı. 2006 yılında Kapadokya Meslek Yüksekokulu Öğrenci Konseyi Başkanlığı görevini yürüten Akça, Kapadokya Meslek Yüksekokulu Mezunlar Derneği’nin kurucu üyesi ve ilk başkanı oldu. Böylelikle Mütevelli Heyetine giren ilk Kapadokya Meslek Yüksekokulu mezunu oldu. E-Bülten Kayıt

Okulumuz hakkındaki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın.

Onay vermeden bu işlemi gerçekleştiremezsiniz
Kapadokya Üniversitesi veri sorumlusu sıfatıyla, verdiğiniz kişisel verilerin gizliliğini 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununa (KVKK) uygun olarak ve büyük bir hassasiyetle koruyacaktır. Kişisel verileriniz, KVKK’ya uygun olarak işlenecek, sizleri Kapadokya Üniversitesi hakkındaki gelişmelerden e-posta veya telefon yoluyla haberdar etmek için kullanılacaktır. Detaylı bilgi için tıklayınız