Mimari Restorasyon | Kapadokya Üniversitesi
Mimari Restorasyon Programı

Mimari Restorasyon

Mimari Restorasyon Bölümü Nedir? Neden Okumalıyım?

Mimari Restorasyon Ön Lisans Programı, kültür varlıklarının yapısal ve görsel özelliklerini değiştirmeden, bilimsel ve doğru yöntemlerle korunması ve onarılması işlemini yapan restorasyon teknikerleri yetiştirmeye yönelik bir programdır.

Mimari restorasyon teknikerleri, koruma mevzuatına hâkim rölöve ve restitüsyon çalışmaları yapabilen, restorasyon projeleri hazırlayabilen ve bu projelerin uygulanmasında görev alabilen teknik elemanlardır.

Mimari Restorasyon Bölümünü Neden Kapadokya Üniversitesinde Okumalıyım?

Farklı tarihsel ve kültürel süreçlerin ortaya çıkardığı kendine has mimarisiyle dünyanın en özgün bölgesinde ve Türkiye’nin uygulama ağırlıklı tek mimari restorasyon ön lisans programında okuyan öğrencilerimiz, Kapadokya bölgesinin bu eşsiz atmosferinde devam eden restorasyon projelerinde kaya oyma, taş işçiliği, ahşap işçiliği uygulamalarını takip etme imkânı bulmakta; daha okurken edindikleri paha biçilmez tecrübeler ile iş hayatına atılmaktadırlar.

Kapadokya MYO Mimari Restorasyon Bölümü; yapı tekniklerini ve kullanılan malzemeleri tanıyan, restorasyon çalışmalarında uygulama ve yönetim düzeylerinde çalışabilecek, malzeme seçimi yaparak müdahale biçimine karar verebilecek ve tüm bunları belgeleyebilecek yetkinliğe sahip, koruma kavramı ve mevzuatına hâkim restorasyon teknikerleri yetiştirmektedir.

Kapadokya MYOMimari Restorasyon Bölümü Mezunları Ne İş Yapar? İş imkânları nelerdir?

Mimari restorasyon teknikerleri, başta özel ve kamu olmak üzere tüm restorasyon / mimarlık hizmeti sunan kuruluşlarda istihdam edilebilirler. Mimari restorasyon alanında hem uluslararası hem de ulusal birçok projenin gerçekleşmekte olduğu ülkemizde, bu proje ekiplerinde iş bulma imkânları da oldukça yüksektir. Mimari Restorasyon Programı mezunları ayrıca, mimari restorasyon hizmeti veren özel ofisler veya kamu kuruluşlarında da “Mimari Restorasyon Teknikeri” olarak görev alabilirler.

Belli başlı iş olanakları; Kültür ve Turizm Bakanlığı ve bu bakanlığa bağlı birimler, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı merkez teşkilatı ile bağlı birimleri, Milli Saraylar, Vakıflar Genel Müdürlüğü, Restorasyon ve Konservasyon Laboratuvarları, il özel idareleri, müzeler, belediyeler, arkeolojik kazılar, restorasyon projeleri, inşaat firmaları ve mimarlık büroları olarak sıralanabilir.

Mimari Restorasyon Bölümünde Hangi Dersler Var?

Tarihi yapıların sahip olduğu değerlerin korunmasında yeniden kullanımlarının önemi ve verilen işlevin uygunluğunun bilincinin pekiştirilmesi için Tarihi Yapılara İşlev Kazandırma dersi, Anadolu'daki antik bölgeler ve kentlerin öğrenilmesi, Antik kentleri inşa eden uygarlıkların tanınması için Antik Kentler dersi, Mozaik ve duvar resmi yapım tekniklerini, gelişimlerini, malzeme türlerini, bozulma türlerini ve nedenlerini teşhis etmeyi, gerekli koruma ve onarım işlemlerini uygulamayı öğretmek ve arkeolojik kazı çalışmalarında görev alabilecek meslek elemanları yetiştirmek için Konservasyon Teknikleri dersi, yapı bölümünde ya da yapı elemanında bozulmaya sebep olan nedenlerin saptanmasını, uygulanacak restorasyon yöntemlerinin araştırılmasını, restorasyon ve gerekirse restitüsyon projelerinin nasıl hazırlanacağının öğrenilmesi için Restorasyon Proje dersi, Korumanın kavram olarak tanımlanması, düşünsel boyutu ve koruma konusundaki yaklaşımların tarih içindeki süreçleri hakkında bilgi verilerek koruma bilinci ve koruma kültürü oluşturulması için Koruma Kavram ve Uygulama dersi, yapı elemanlarının rölövelerinin çıkarılmasının öğretilmesi, bunun için yapının çevreyle olan ilişkisinin, tarihi süreç içinde geçirdiği değişiklik ve tahribatlar ile restorasyonuna temel oluşturabilecek tüm bilgilerin elde edilmesi ve belgelenmesi için uygulanan ölçme ve belgeleme yöntemlerinin anlatılması ve öğretilenlerin uygulama yapılarak pekiştirilmesini sağlamak için Rölöve dersler yer almaktadır.

Mimari Restorasyon Bölümü Öğrencileri İçin Çift Ana Dal ve Yan Dal İmkânları

Mimari Restorasyon Bölümü öğrencilerimiz, Turist Rehberliği programında çift ana dal yapma şansına sahiptir.

Mimari Restorasyon Bölümünde Okumak İsteyenlerin Sahip Olması Gereken Özellikler Nelerdir?

 • Tasarım ve çizim yeteneğine sahip olmak,

 • Dikkatli ve sabırlı olmak,

 • El becerisine sahip olmak,

 • Arkeoloji, sanat tarihi, mimarlık ve tarih gibi alanlara ilgi duymak,

 • Ayrıntıları görmenin yanı sıra üç boyutlu görme yeteneğine sahip olmak,

 • Takım çalışması ve işbirliğine yatkın olmak,

 • Ofis yerine daha çok sahada görev yapmayı sevmek gerekmektedir.

Mimari Restorasyon Bölümü Puan Türü: TYT

Mimari Restorasyon Bölümü Eğitim Dili: Türkçe

Mimari Restorasyon Bölümü Eğitim Türü: Örgün Öğretim

Mimari Restorasyon Bölümü Eğitim Süresi: 2 yıl

Mimari Restorasyon Bölümü Eğitim Yeri: Mustafapaşa Yerleşkesi

Mimari Restorasyon Bölümünden Dikey Geçiş Sınavı ile Hangi Lisans Bölümlerine Geçiş Yapılabilir?

 • El Sanatları
 • Eski Çini Onarımları
 • Geleneksel Türk El Sanatları
 • Geleneksel Türk Sanatları
 • İç Mimarlık
 • İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı
 • Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım
 • Restorasyon ve Konservasyon
 • Mimarlık
 • Şehir ve Bölge Planlama
 • Tezhip
 • Tezhip (Süsleme)

Mimari Restorasyon Bölümü 2022 - ÖSYS Yerleştirme Kontenjanları ve Taban Puanları

PROGRAM ADI

KONTENJAN

2022-ÖSYS EN KÜÇÜK PUAN

2022-ÖSYS BAŞARI SIRALAMASI

Mimari Restorasyon (Burslu)

5

285,61

968868

Mimari Restorasyon (%50 İndirimli)

25

202,86

2577720

2022 – 2023 Eğitim–Öğretim yılında yerleştirilecek öğrenciler için kontenjanlar belirlenmiş olup toplam kontenjan 30 kişidir. Bunun 5’i burslu ve 25’i %50 indirimlidir.

Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumlarının Aşağıda Belirtilen Alan/Dallarından Mezun Olanlar, Mimari Restorasyon Programına Ek Puanları ile Yerleşebileceklerdir.

Mimari Restorasyon

Alan Kodu

Alan Adı

Dal No

Dal Adı

6002

Ahşap Teknolojisi

-

Alanı ve Tüm Dalları

6016

Gemi Yapımı

101

Ahşap Yat İnşaa

6016

Gemi Yapımı

7

Yat İnşaa

6027

İnşaat Teknoloji

-

Alanı ve Tüm Dalları

6038

Mobilya ve İç Mekan Tasarımı

-

Alanı ve Tüm Dalları

6047

Sanat ve Tasarım

-

Alanı ve Tüm Dalları

Mimari Restorasyon Bölümü Eğitim Ücreti

2022-2023 akademik yılında eğitim ücreti 40.000 TL’dir. Ücretlere KDV dâhil değildir.

Program Adı

Ücret

Mimari Restorasyon (Burslu)

-

Mimari Restorasyon (%50 İndirimli

20.000 TL 

 

Burs Sistemi ve Ödeme Şekli için tıklayınız.

2022 ÖSYS Kontenjan Klavuzunda Yer Alan Mimari Restorasyon Program Koşul ve Açıklamaları İçin Tıklayınız.

E-Bülten Kayıt

Okulumuz hakkındaki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın.

Onay vermeden bu işlemi gerçekleştiremezsiniz
Kapadokya Üniversitesi veri sorumlusu sıfatıyla, verdiğiniz kişisel verilerin gizliliğini 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununa (KVKK) uygun olarak ve büyük bir hassasiyetle koruyacaktır. Kişisel verileriniz, KVKK’ya uygun olarak işlenecek, sizleri Kapadokya Üniversitesi hakkındaki gelişmelerden e-posta veya telefon yoluyla haberdar etmek için kullanılacaktır. Detaylı bilgi için tıklayınız