İngiliz Dili ve Edebiyatı | Kapadokya Üniversitesi
İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü

İngiliz Dili ve Edebiyatı

İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü Nedir? Neden Okumalıyım?

İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü, yabancı dil bilincine ve uluslararası platformda düşüncelerini sunabilecek dil yeterliliğine sahip bireyler yetiştirmeyi, öğrencilerinin İngilizce yazma, okuma, anlama, konuşma yeteneklerini üst düzeye taşımayı ve onların entelektüel donanımını güçlendirmeyi hedefleyen bir bölümdür.

Bölümde, İngiliz edebiyatının çeşitli dönemleri ele alınmakta, edebi eserlerin yazıldıkları çağın siyasal yaşamı, kültürel arka planı ve fikir akımları çerçevesinde değerlendirilmesine yönelik çalışmalar yapılmaktadır.

İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümünü Neden Kapadokya Üniversitesinde Okumalıyım?

Kapadokya Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümünde disiplinlerarası bir yaklaşımla eğitim verilmekte; öğrencilere, üst düzey İngilizce yeterliliği, eleştirel ve analitik düşünme becerileri, hem kendi toplumları hem de Anglo-Sakson dünyada kültürel okur-yazarlık yetkinliği ve dünya farkındalığı kazandırılmaktadır.

Kapadokya Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretim programı dijital çağ kültürü ve edebiyatı, doğal çevre ve edebiyat ilişkisi, insan sonrası çağda paradigma değişimleri gibi, kültür araştırmaları dersleri ile benzerlerinden farklılaşmaktadır. Programın bir diğer farklılığı da mantık, bilim tarihi, bilim felsefesi, zaman ve proje yönetimi gibi derslerle öğrencilerin temel bilgi ve becerilerinin geliştirilmesidir.

İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü Mezunları Ne İş Yapar? İş İmkânları Nelerdir?

İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunları, redaktörlük, editörlük yapabilmekte; çok yüksek potansiyeli ve nitelikli iş gücü ihtiyacı olan turizm sektörü ve bakanlıklar, bankalar, devlete ve özel sektöre bağlı medya kuruluşları gibi kültürel ve edebi bilgi gerektiren alanlarda da istihdam edilmektedir. Eğitim alanında çalışmak isteyen mezunlarımız, devlet okullarında, özel okullarda ve yabancı dil kurslarında öğretmenlik yapabilmekte; yurt içinde veya yurt dışında lisansüstü eğitime devam etmeleri halinde de üniversitelerin akademik kadrolarında görev alabilmektedir. Öğretmenlik yapmak isteyen öğrencilerimiz pedagojik formasyon eğitimi alabilmektedir. Mezunlar, çevirmenlik alanında da çalışabilmektedir.

İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümünde Hangi Dersler Var?

İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü müfredatında bulunan dersler, Yunan ve İskandinav mitolojisinden, 21. yüzyıl edebiyat-sinema uyarlamalarına; edebiyat ve kültür kuramlarından, İngiltere müzik ve sanat tarihine; İngiliz edebiyatının farklı tarihsel dönemlerinin şiir, tiyatro, roman ve diğer edebî türler açısından incelenmesine kadar benzer diğer bölümlerin çok azında bulunan geniş bir yelpazede içerikten oluşmaktadır.

İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğrencileri İçin Çift Ana Dal ve Yan Dal İmkânları

İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünde okuyan öğrencilerimiz İngilizce Mütercim ve Tercümanlık, Türk Dili ve Edebiyatı, Psikoloji, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler, Turist Rehberliği (ön lisans) programlarında çift ana dal ve Mütercim-Tercümanlık (İngilizce), Türk Dili ve Edebiyatı, Psikoloji, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümlerinde yan dal yapma şansına sahiptir.

FEDEK Akreditasyonu

İngiliz Dili ve Edebiyatı Lisans Programı, ilgili alanlarda Türkiye’de YÖK tarafından yetkilendirilmiş tek kuruluş olan FEDEK tarafından 2 Mayıs 2024 tarihinden geçerli olmak üzere iki yıl süre ile akredite edilmiştir.

İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümünde Okumak İsteyenlerin Sahip Olması Gereken Özellikler Nelerdir?

  • Belirli bir seviyede İngilizce bilgisine sahip olmak,

  • Anglosakson kültürüne ilgi duymak,

  • Açık görüşlü olmak,

  • Okumaya ve edebiyatın roman, hikâye, şiir veya tiyatro gibi çeşitli alanlarına meraklı olmak gerekmektdir.

İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü Puan Türü: DİL

İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü Eğitim Dili: İngilizce

İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü Eğitim Türü: Örgün Öğretim

İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü Eğitim Süresi: 4 yıl

İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü Eğitim Yeri: Mustafapaşa Yerleşkesi

İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü Eğitim Ücreti

2023-2024 akademik yılında eğitim ücreti 129.000 TL’dir. Ücretlere KDV dâhil değildir.

Program Adı

Ücret

İngiliz Dili ve Edebiyatı (Burslu) -
İngiliz Dili ve Edebiyatı (%50 İndirimli) 64.500 TL

İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü 2024-ÖSYS Yerleştirme Kontenjanları ve 2023-ÖSYS Yerleştirme Taban Puanları

Program Adı

Kontenjan

2023-ÖSYS En Küçük Puan

2023-ÖSYS Başarı Sıralaması

İngiliz Dili ve Edebiyatı (Burslu) 11 379,25 37098
İngiliz Dili ve Edebiyatı (%50 İndirimli) 55 260,23 97101

2024 – 2025 akademik yılında yerleştirilecek öğrenciler için kontenjanlar belirlenmiş olup toplam kontenjan 64 kişidir. Bunun 11'i burslu, 55'i %50 indirimlidir.

Burs Sistemi ve Ödeme Şekli için tıklayınız.

2024 ÖSYS Kontenjan Klavuzunda Yer Alan İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü Koşul ve Açıklamaları İçin Tıklayınız.

E-Bülten Kayıt

Okulumuz hakkındaki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın.

Onay vermeden bu işlemi gerçekleştiremezsiniz
Kapadokya Üniversitesi veri sorumlusu sıfatıyla, verdiğiniz kişisel verilerin gizliliğini 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununa (KVKK) uygun olarak ve büyük bir hassasiyetle koruyacaktır. Kişisel verileriniz, KVKK’ya uygun olarak işlenecek, sizleri Kapadokya Üniversitesi hakkındaki gelişmelerden e-posta veya telefon yoluyla haberdar etmek için kullanılacaktır. Detaylı bilgi için tıklayınız