Kurucu Vakfımız | Kapadokya Üniversitesi

Kurucu Vakfımız

İlke Eğitim ve Sağlık Vakfı, Kapadokya Bölgesi’nin muhteşem mirasını sürdürülebilir kalkınmanın temel dinamiği haline getirmek suretiyle bölge halkının yaşam kalitesini artırarak, Kapadokya’yı göç veren konumundan göç alan konumuna dönüştürmek için gerekli atılıma öncülük etmek üzere bir araya gelen,  maddi ve manevi birikimlerini bölgenin yetişmiş eleman ihtiyacını karşılayacak yüksekokullar kurmak, nitelikli ara eleman yetiştirmek amacıyla vakfeden Kapadokya gönüllüleri ve onların yerel yönetimlerdeki paydaşları tarafından kurulmuş bir sivil toplum örgütüdür.

2005 yılında, Nevşehir’in Ürgüp ilçesine bağlı Mustafapaşa (Sinasos) beldesi ile Avanos’ta, ilçe belediyelerinden ve Kültür ve Turizm Bakanlığından tahsis, hibe veya kiralama suretiyle devraldığı ve onardığı tarihi binalarda eğitim vermeye başlayan vakıf, bu uygulama ile ülkemizin kıt kaynaklarının optimal kullanımı konusunda bir ilke imza atmıştır.

Kasım 2005’de Nevşehir’in Ürgüp İlçesine bağlı Mustafapaşa’da Mehmet Şakir Paşa Medresesi, Haralambos Konağı ve Avanos’ta Hacı Nuri Bey Konağı’nda eğitim vermeye başlamış olan Kapadokya Meslek Yüksekokulu, kısa sürede, bölge halkı ile bütünleşerek bir “yerel halk üniversitesi” kimliği kazanmayı başarmıştır.

Misyon

İlke Eğitim ve Sağlık Vakfının misyonu, Türkiye’nin 21. yüzyılın dünyasına entegre olabilmek için gerekli nitelik sıçramasına, “çıkış noktası evrensel uygulaması milli” olan bir eğitim anlayışıyla katkıda bulunmaktır.

Vizyon

İlke Eğitim ve Sağlık Vakfının vizyonu, Türkiye’nin göreli avantajı olan alanlarda uluslararası rekabette söz sahibi olmasını hedefleyen nitelik ve nicelikte, üretim ve istihdamı gerçekleştirmeye yönelik öğretim ve eğitim faaliyetini deruhte edecek yükseköğretim kurumları kurmak ve yaşatmaktır.E-Bülten Kayıt

Okulumuz hakkındaki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın.

Onay vermeden bu işlemi gerçekleştiremezsiniz
Kapadokya Üniversitesi veri sorumlusu sıfatıyla, verdiğiniz kişisel verilerin gizliliğini 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununa (KVKK) uygun olarak ve büyük bir hassasiyetle koruyacaktır. Kişisel verileriniz, KVKK’ya uygun olarak işlenecek, sizleri Kapadokya Üniversitesi hakkındaki gelişmelerden e-posta veya telefon yoluyla haberdar etmek için kullanılacaktır. Detaylı bilgi için tıklayınız