Sıkça Sorulan Sorular

Daha önce girdiğim bir sınavda aldığım Dil Yeterliliği sertifikamı kaybettim, yenisini gönderiyor musunuz?

Her sınav sonucu için sadece bir adet sertifika düzenlenmektedir. Fakat kaybetmeniz durumunda girmiş olduğu sınavdan almış olduğu notu gösteren resmi bir yazı düzenliyoruz.

Bu yönde bir talep için daha önce girmiş olduğunuz sınav tarihini ve almış olduğunuz notu belirten bir yazı ile üniversitemize başvurmanız gerekmektedir. İlgili sınav kayıtları kontrol edildikten sonra sınav tarihinize ve sonucunuza ilişkin yazı hazırlanmaktadır.

Talebiniz halinde ilgili yazının gönderimi, e-mail ile tarafınıza sağlanmaktadır, ancak ıslak imzalı kopyasını talep etmeniz halinde üniversitemizden bizzat almanız gerekmektedir. Posta ya da kargo ile gönderim yapılmamaktadır.

 

Sertifikamı kargo ile gönderir misiniz, ya da bir arkadaşım alabilir mi?

Sınav sonrası hazırlanan sertifikalar sadece İstanbul dışında ikamet edenlere, talepleri halinde kargo ile gönderilebilmektedir. Bu talebi sınava katıldığınızda gözetmenlerden alacağınız formu doldurarak yapabilirsiniz.

İstanbul sınırları içerisinde ikamet edenler ise, üniversitemizin Öğrenci İşleri Birimi’ne şahsen başvurarak sertifikalarını almaları gerekmektedir.

İş yoğunluğunuz nedeniyle gelemeyecek durumdaysanız, üniversitemize hitaben bir dilekçe yazmanız ve dilekçenizde mazeretiniz ile beraber almasını istediğiniz arkadaşınızın kimlik bilgilerini açıkça belirtip, ıslak imzalı bir şekilde bize göndermeniz gerekmektedir. Ancak bu şekilde sizin dışınızda bir kişiye teslim yapılabilmekte, bunun dışında uygun biçimde hazırlanmış bir dilekçe olmadan asla bir başkasına teslim yapılamamaktadır.

Sınav nerelerde düzenleniyor? Aday sayımız iş yerimizde çoğunlukta, sınav bizim işyerimizde yapılabilir mi?

Sınav yerleri daha önce SHGM’ ye bildirilmiş ve el kitabımızda onaylanan yerler dışında belirlenemez. Üniversitemiz için, Mustafapaşa ve Sabiha Gökçen yerleşkelerimiz onaylı sınav merkezlerimizdir, bunun dışında bir yerde sınav düzenlenemez. Sınavlar kamera ile kayıt altına alınmaktadır.

Başvurum tamamlandı, ancak işim çıktı sınava giremeyeceğim, tahsil ettiğiniz ücretim yanar mı?

Okulumuza ilgili sınav tarihinden önce mazeretini bildirip, katılamayacağını iletenlerin hakları bakidir. Bir sonraki sınava ya da istedikleri daha ileri tarihli bir sınava kayıtlarını alabiliriz. Arzu ederlerse ücretleri de iade edilir. Ancak sınav tarihi geçtikten sonra yapılan başvurularda böyle bir hak yoktur.

Kapadokya Üniversitesi mezunlarına indirim var mı?

Üniversitemiz mezunlarına tanımlanmış bir indirim bulunmamaktadır.

Sınav, hep İstanbul’da düzenleniyor. Ürgüp yerleşkesinde hiç sınav olmuyor mu?

Sınav yerleri başvuruya göre belirlenmektedir. İstanbul yerleşkemiz, başvuruların daha yoğun gerçekleştiği konum olmasından dolayı sürekli bir sınav akışına sahiptir.

Ürgüp yerleşkemizde de sınav düzenlenmektedir. Ancak bir sınavın açılabilmesi için belli sayıda adayın başvuruda bulunması ve kayıtlarını tamamlaması gerekmektedir.

İstanbul ve Ürgüp yerleşkesinde aynı anda sınav olabiliyor mu?

Eğer Ürgüp yerleşkemiz için yeterli başvuruya ulaştıysak, her iki yerleşkemizde de aynı anda sınav düzenleyebilmekteyiz.

Şahsen müracaat yapabilir miyim, yoksa sadece mail yolu ile mi başvurmalıyım?

Yalnızca mail yolu ile başvurunuzu yapabilirsiniz. *

* Pandemi koşulları sebebiyle, sınav merkezlerine (Nevşehir Yerleşkesi ve/veya İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı Yerleşkesi) elden başvuru yapılamayacaktır.

Önümüzdeki sınavda kontenjan müsait mi?

Bu konuda bir kısıtlama olduğu takdirde internet sitemizden duyuru yapmaktayız.

Ancak tereddüt ediyorsanız, ilgili iletişim kanallarından bize ulaşıp teyit alabilirsiniz.

Ücret ve İBAN numarası nedir, başvuru nasıl yapılır?

Web sitemizin;

kapadokya.edu.tr/uygulama-ve-arastirma/dil-yeterliligi-sinav-merkezi/sinav-basvurusu bölümünde ücret bilgimiz, İBAN numaramız ve başvuru formumuz mevcuttur.

Ödemelerinizi internet sitemiz üzerinden kredi kartınız ile de güvenli bir şekilde yapabilirsiniz. İnternet sitemizde belirtilen e-mail adresine; başvuru formunuzu ve ödeme dekontunuzu göndererek başvurunu gerçekleştirebilirsiniz. Eğer anlaşmalı bir kurum üzerinden indirimli ücret ile sınav başvurusu yapıyorsanız belgelerinize ek olarak, mutlaka çalıştığınız kurum kimlik kartınızın taramasını da göndermeniz gerekmektedir. Gerekli incelemelerden sonra size göndereceğimiz sınav giriş belgesi ile başvurunuz tamamlanmış olacaktır.

Son başvuru tarihini atladım, sadece 1 gün geçti, evraklarımı göndersem olur mu?

Son başvuru tarihinin sonra kesinlikle başvuru kabul edilmemektedir.

Sınav sonuçları ne kadar zamanda belli olmaktadır?

Sınav sonuçları, 10 gün içerisinde açıklanmaktadır.

Kurum olarak çok sayıda personelimizi sınava tabi tutacağız, bize özel bir sınav düzenlenebilir mi, sonuçları en yakın tarihte ne zaman alırız?

Bu konuda, sitemizdeki iletişim kanallarından üniversitemize ulaşmanız halinde detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Sınavda ne tür sorular çıkıyor, yardımcı olur musunuz?

Örnek sorulara;

kapadokya.edu.tr/uygulama-ve-arastirma/dil-yeterliligi-sinav-merkezi/sinav-sistemi linkinden ulaşılabilirsiniz. Bunun dışında bir kaynak ya da ek bilgi veremiyoruz.

E-Bülten Kayıt

Okulumuz hakkındaki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın.