Sıkça Sorulan Sorular

Daha önce girdiğim bir sınavda aldığım Dil Yeterliliği sertifikamı kaybettim, yenisini gönderiyor musunuz?

24 Nisan 2022 tarihinden önce yapılan sınavlar için girmiş olduğunuz sınavdan almış olduğunuz notu gösteren resmi bir yazı düzenliyoruz.

Bu yönde bir talep için daha önce girmiş olduğunuz sınav tarihini ve almış olduğunuz notu belirten bir yazı ile üniversitemize başvurmanız gerekmektedir. İlgili sınav kayıtları kontrol edildikten sonra sınav tarihinize ve sonucunuza ilişkin yazı hazırlanmaktadır.

Talebiniz halinde ilgili yazının gönderimi, e-mail ile tarafınıza sağlanmaktadır, ancak ıslak imzalı kopyasını talep etmeniz halinde üniversitemizden bizzat almanız gerekmektedir. İstanbul dışında olmanız halinde alıcı ödemeli olarak kargo ile gönderim yapılmaktadır. 

24 Nisan 2022 tarihli ve sonrasında yapılan sınavlarda adaylar belgelerine sistem üzerinden ulaşabilmektedir. 

Sınav nerelerde düzenleniyor? Aday sayımız iş yerimizde çoğunlukta, sınav bizim işyerimizde yapılabilir mi?

Sınav yerleri daha önce SHGM’ ye bildirilmiş ve el kitabımızda onaylanan yerler dışında belirlenemez. Üniversitemiz için, Mustafapaşa ve Sabiha Gökçen yerleşkelerimiz onaylı sınav merkezlerimizdir, bunun dışında bir yerde sınav düzenlenemez. Sınavlar kamera ile kayıt altına alınmaktadır.

Başvurum tamamlandı, ancak işim çıktı sınava giremeyeceğim, tahsil ettiğiniz ücretim yanar mı?

Sınav başvuru sayfamızda belirtilen koşullara ve başvurmuş olduğunuz sınav için genel bilgiler sayfamızda ilan edilen “Başvuru İptal Talepleri İçin Son Tarih”e kadar iptal talebinizi destek modülü üzerinden sınav başvuru sayfamızda ilan ettiğimiz şekilde iletmeniz durumunda, hiçbir kesinti yapılmadan tercihinize göre sınav ücreti tarafınıza iade edilir veya bir sonraki sınavda kullanılmak üzere adına bekletilir. Belirtilen tarihten sonra iletilen taleplerde ücret iadesi yapılmaz, bir sonraki sınavda kullanma talebi onaylanmaz. Sadece COVID-19 salgını sebebiyle karantinaya giren adayların ilgili kanıtları sunması halinde ücret iadeleri veya bir sonraki sınavda kullanma talepleri, sınavdan önce yapılması koşulu ile gün sınırlaması olmaksızın kabul edilir.

Kapadokya Üniversitesi mezunlarına indirim var mı?

Sınava katılacak Kapadokya Üniversitesi öğrenci ve mezunlarına ilan edilen sınav ücreti üzerinden %20 indirim uygulanır. Başvuru sırasından öğrenci/ mezun olduğunu belirterek öğrenci/üniversite numaranızı iletmeniz yeterlidir. 2023 yılı için öğrenci ve mezunlarımıza uygulanacak sınav ücreti KDV Dahil 504.-- TL’dir.

Sınav, hep İstanbul’da düzenleniyor. Ürgüp yerleşkesinde hiç sınav olmuyor mu?

Sınav yerleri başvuruya göre belirlenmektedir. İstanbul yerleşkemiz, başvuruların daha yoğun gerçekleştiği konum olmasından dolayı sürekli bir sınav akışına sahiptir.

Ürgüp yerleşkemizde de sınav düzenlenmektedir. Ancak bir sınavın açılabilmesi için belli sayıda adayın başvuruda bulunması ve kayıtlarını tamamlaması gerekmektedir.

İstanbul ve Ürgüp yerleşkesinde aynı anda sınav olabiliyor mu?

Eğer Ürgüp yerleşkemiz için yeterli başvuruya ulaştıysak, her iki yerleşkemizde de aynı anda sınav düzenleyebilmekteyiz.

Şahsen ve e-posta üzerinden müracaat yapabilir miyim?

Sınav başvurularınızı yalnızca http://shy66.kapadokya.edu.tr/web sitemiz üzerinden yapabilirsiniz. 

Sistem dışında hiçbir şekilde başvuru kabul edilmemektedir.

Önümüzdeki sınavda kontenjan müsait mi?

Bu konuda bir kısıtlama olduğu takdirde internet sitemizden duyuru yapmaktayız.

Ancak tereddüt ediyorsanız, ilgili iletişim kanallarından bize ulaşıp teyit alabilirsiniz.

Ücret ve İBAN numarası nedir, başvuru nasıl yapılır?

Sınav Başvuru sayfamızda (ilgili sayfamıza ulaşmak için tıklayınız) KDV dahil sınav ücretimiz, ödemenin yapılacağı Kapadokya Üniversitesi hesap bilgileri mevcuttur. Sınava nasıl başvuru yapacağınız detaylı bir şekilde açıklanmıştır. 

Eğer anlaşmalı bir kurum üzerinden indirimli ücret ile sınav başvurusu yapıyorsanız dekontunuza ek olarak mutlaka çalıştığınız kurum kimlik kartınızın taramasını sisteme yüklemeniz gerekmektedir. 

Son başvuru tarihini atladım, sadece 1 gün geçti, evraklarımı göndersem olur mu?

Son başvuru tarihinin sonra kesinlikle başvuru kabul edilmemektedir.

Sınav sonuçları ne kadar zamanda belli olmaktadır?

Sınav sonuçları, sınav tarihini takip eden 10 iş günü içerisinde açıklanmaktadır.

Kurum olarak çok sayıda personelimizi sınava tabi tutacağız, bize özel bir sınav düzenlenebilir mi, sonuçları en yakın tarihte ne zaman alırız?

Bu konuda, sitemizdeki iletişim kanallarından üniversitemize ulaşmanız halinde detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Sınavda ne tür sorular çıkıyor, yardımcı olur musunuz?

Örnek sorulara;

kapadokya.edu.tr/uygulama-ve-arastirma/dil-yeterliligi-sinav-merkezi/sinav-sistemi linkinden ulaşılabilirsiniz. Bunun dışında bir kaynak ya da ek bilgi veremiyoruz.

E-Bülten Kayıt

Okulumuz hakkındaki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın.