Kapadokya Üniversitesi

Kapadokya Üniversitesi Öykü Yazma Yarışması

Türk Dili ve Edebiyatı Bölümümüzün düzenlediği ödüllü “Çevre – İnsan ve Geleneksel Yaşam” konulu öykü yazma yarışması başladı.

Türkiye genelindeki tüm ortaöğretim öğrencilerine açık olan yarışma, gençlerimizin dikkatini geleneksel “Anadolu” yaşamının çevre dostu niteliğine çekmeyi; onlara modern şehir hayatının dayattığı tüketim düzenine alternatif bir yaşam olabileceğini hatırlatmayı hedeflemektedir. Bereketli toprakların değerlendirilmesi, paylaşma, birlikte hareket etme, imece, tutumlu davranma, doğal ve geleneksel beslenme, doğayı koruma ve insan – vahşi yaşam ilişkisi gibi başlıklar yarışmanın alt temalarıdır.

Seçici Kurul
Seçici kurul, bilinen öykü yazarı ve edebiyat eleştirmenlerinden Kapadokya Üniversitesi tarafından oluşturulur.

Değerlendirme
Seçici Kurul üyeleri teslim aldıkları öyküleri 100 puan üzerinden değerlendirir. Yapacakları bir toplantıyla yarışmacılara verdikleri puanları birleştirerek yarışmada dereceye girenleri belirler. Değerlendirmede hikâyenin özgünlüğü 60, dilin kullanımı – üslup 40 puan üzerinden puanlanacaktır.

Yarışma Ödülleri
Yarışmada dereceye giren yirmi öykü kitaplaştırılacak, öykü sahiplerine kitaptan 20 adet hediye edilecektir. Birinciye 1.500, ikinciye 1.000, üçüncüye 500 TL karşılığı kitap vb. hediye çeki verilecektir.

Başvuru Şekli
Yarışmaya katılmak isteyen öğrencilerin öykülerini 30 Nisan 2020 tarihine kadar (Ek-1) de yer alan başvuru formu ile birlikte Üniversiteye göndermeleri gerekmektedir. Gönderimler elektronik posta ile oykuyarismasi@kapadokya.edu.tr adresine veya kargo ile Kapadokya Üniversitesi Mustafapaşa Yerleşkesi 50420 - Mustafapaşa, Ürgüp / Nevşehir adresine yapılabilir. Kargo gönderimlerinde ücret Üniversiteye aittir. Kargo paketlerinin üzerine “öykü yarışması” ifadesi yazılmalıdır.

Üniversite düzenleme kurulu tarafından öyküyü yazanın kimliği, sayfanın üstünde yazılacak “RUMUZ”la belirtilir. Yarışmacının açık kimliğini, varsa telefonunu ve e-posta adresini içeren yazı bir zarfa yerleştirilir. Zarfın üzerine, sadece öykü yazarının “RUMUZ”u yazılır.“RUMUZ”lu öyküler, seçici kuruldaki üye sayısı kadar çoğaltılarak kurul üyelerine elden ya da kargo aracılığıyla iletilir.

Yarışma Takvimi
Okullardaki tüm öğrencilerin ‘Öykü Yazma’’ ve ‘’Yarışma Kuralları’’ hakkında bilgilendirilmesi: 31.01.2020

Okulları temsil edecek eserlerin Kapadokya Üniversitesine son teslim tarihi: 30.04.2020

Eserlerin düzenlenerek Seçici Kurul Üyelerine teslimi: 15.05.2020

Seçici Kurul Üyeleri tarafından dereceye girenlerin belirlenmesi – Basın Duyurusu: 12.06.2020

Düzenleme Kurulunun Organizasyonu ile Ödül Töreni: 17.06.2020

 

Posta Gönderim Adresi: Kapadokya Üniversitesi, Mustafapaşa Yerleşkesi, 50420 - Mustafapaşa, Ürgüp / Nevşehir

Kargo gönderimlerini, üniversitemizin anlaşmalı olduğu Aras ve Yurtiçi Kargo ile yapmanız gerekmektedir.

 

Yarışma Şartnamesine erişebilmek için tıklayın.

EK-1 Başvuru Formu ve Taahhütname için tıklayın.

EK-2 Veli Onay Belgesi için tıklayın.

E-Bülten Kayıt

Okulumuz hakkındaki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın.

Onay vermeden bu işlemi gerçekleştiremezsiniz
Kapadokya Üniversitesi veri sorumlusu sıfatıyla, verdiğiniz kişisel verilerin gizliliğini 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununa (KVKK) uygun olarak ve büyük bir hassasiyetle koruyacaktır. Kişisel verileriniz, KVKK’ya uygun olarak işlenecek, sizleri Kapadokya Üniversitesi hakkındaki gelişmelerden e-posta veya telefon yoluyla haberdar etmek için kullanılacaktır. Detaylı bilgi için tıklayınız