Üniversitemiz meme kanserine dikkat çekti

1-31 Ekim Meme Kanseri Farkındalık Ayı kapsamında üniversitemiz tarafından düzenlenen etkinlikler dizisi sona erdi. Üniversitemiz Tıbbi Görüntüleme Teknikleri Programı ve öğrencileri tarafından organize edilen, Sağlık Bakanlığı Kanser Dairesi Başkanlığı tarafından desteklenen etkinliklerin ilk gününde, Ürgüp Sağlık Yerleşkesi’nde stand kurularak Meme Kanseri Farkındalık Ayı’nı temsil eden pembe kurdele ve erken tanının önemine değinen broşürler dağıtıldı.

Yoğun ilgi gören programa katılan Rektör Yardımcımız, Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Vesile Şenol, kanserin erken tanı ile kolayca tedavi edilebildiğine dikkat çekerek, meme kanseri taramasının önemine değindi. Standı erkeklerin de ziyaret ettiğini belirten Öğretim Görevlisi Gürdoğan Aydın ise meme kanserinin yalnızca kadınlarda görülen bir kanser türü olmadığını, nadir de olsa erkeklerde de görüldüğünü söyledi. Gürdoğan, “8 kadından birinde görülebilen meme kanseri, nadir de olsa erkeklerde de görülebilir. Burada erkeklere de bilgilendirme yapıyoruz. Onlar da hem kendileri hem de eşleri için bize kulak veriyorlar.” dedi.

“Erken tanı hayat kurtarır”

Etkinliklerin son gününde ise, “Erken teşhis hayat kurtarır! Korkma farkında ol!” yazılı meme kanseri farkındalık pankartı, sıcak hava balonu ile Göreme semalarında uçuruldu.Üniversitemiz Tıbbi Görüntüleme Teknikleri Program Başkanı Dilek Ataseven, etkinlik hakkında bilgi vererek, “Meme kanserinin erken tanısı hayat kurtarır. Burada da amacımız hem üniversitemiz öğrenci ve çalışanlarında hem de Kapadokya bölgesinde farkındalığı artırarak, Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen kanser taramalarına ve toplum sağlığına destek olmaktır. Bu kapsamda ‘Erken teşhis hayat kurtarır! Korkma farkında ol!’ yazılı meme kanseri farkındalık pankartımızı üniversitemiz sıcak hava balonu ile gökyüzüne uçurduk. Bölge halkının ilgisinden hayli memnunuz.” diye konuştu.

Farkındalık için konferans düzenlendi

Üniversitemiz, 1-31 Ekim Meme Kanseri Farkındalık Ayı kapsamında son gün bir konferans da düzenlendi. Sağlık Bakanlığı Kanser Dairesi Başkanı Dr. Murat Türkyılmaz’ın da katılımı ile çevrim içi olarak düzenlenen konferansa konuşmacı olarak ayrıca İzmir Katip Çelebi Üniversitesinden Doç. Dr. Merve Gürsoy, TÜMRAD-DER Yönetim Kurulu Üyesi Ece Erdoğan ve Acıbadem Üniversitesi TGT Programından Öğr. Gör. Özge Kovan katıldılar.


Diğer Haberler TümüE-Bülten Kayıt

Okulumuz hakkındaki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın.

Onay vermeden bu işlemi gerçekleştiremezsiniz
Kapadokya Üniversitesi veri sorumlusu sıfatıyla, verdiğiniz kişisel verilerin gizliliğini 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununa (KVKK) uygun olarak ve büyük bir hassasiyetle koruyacaktır. Kişisel verileriniz, KVKK’ya uygun olarak işlenecek, sizleri Kapadokya Üniversitesi hakkındaki gelişmelerden e-posta veya telefon yoluyla haberdar etmek için kullanılacaktır. Detaylı bilgi için tıklayınız