Üniversitemiz Kendi Enerjisini Üretmeye Başladı!

Üniversitemiz hayata geçirdiği Güneş Enerji Santrali (GES) Sistemi ile sürdürülebilirlik alanındaki başarılı çalışmalarına bir yenisini daha ekledi.

Mustafapaşa yerleşkesi Oktay Sinanoğlu binası çatısına kurulan Güneş Enerji Santrali (GES) Sistemi, 14 Aralık 2020 tarihinden itibaren enerji üretimine başladı. İlk etapta şebekeden bağımsız olarak yapılan kurulum ile binanın bütün elektrik ihtiyacını karşılayan ve 144 adet Monokristal panelden oluşan sistem 48,24 KWp enerji üretiyor.

Proje Sorumlusu Dr. Öğr. Üyesi Rıfat Benveniste, “Çevre kirliliği yaratmayan bir teknoloji kullandığımız için üniversitemizin karbon ayak izini ciddi anlamda azaltmış oluyoruz.” dedi. Benveniste, şebekeye bağlı hizmet için sözleşme işlemlerinin devam ettiğini ve tamamlandığında, binanın ihtiyacından fazla üretilen enerjinin dağıtım sistemine aktarılarak, çevre bölgenin de elektrik ihtiyacının karşılanmasına katkı sağlanacağını belirtti.

Çevreci Beşeri Bilimler Merkezinden Dr. Öğr. Üyesi Sinan Akıllı, “Güneş enerjisi, yenilenebilir ve sürekli bir enerji kaynağı oluşunun yanı sıra, çevreyi kirletici atıklarının bulunmaması ve dışa bağımlılığı azaltması ile yalnızca üniversitemize değil, bölgeye de önemli kazanımlar sağlayacaktır.” dedi. Kapadokya Üniversitesinin KÜN Ateş, KÜN Hava, KÜN Su, KÜN Toprak olmak üzere 4 sürdürülebilirlik programı olduğunu ve GES sisteminin de KÜN Ateş programı kapsamında hayata geçirildiğini belirten Akıllı, sürdürülebilirlik kapsamında Kapadokya Üniversitesinin çalışmalarına devam edeceğini ifade etti.

 


Diğer Haberler TümüE-Bülten Kayıt

Okulumuz hakkındaki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın.

Onay vermeden bu işlemi gerçekleştiremezsiniz
Kapadokya Üniversitesi veri sorumlusu sıfatıyla, verdiğiniz kişisel verilerin gizliliğini 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununa (KVKK) uygun olarak ve büyük bir hassasiyetle koruyacaktır. Kişisel verileriniz, KVKK’ya uygun olarak işlenecek, sizleri Kapadokya Üniversitesi hakkındaki gelişmelerden e-posta veya telefon yoluyla haberdar etmek için kullanılacaktır. Detaylı bilgi için tıklayınız