Üniversitemiz ilk lisans mezunlarını hayata uğurladı | Kapadokya Üniversitesi

Üniversitemiz ilk lisans mezunlarını hayata uğurladı

Üniversitemiz 2021-2022 akademik yılı mezuniyet töreni, Ürgüp Fabrika Yerleşkesinde yapıldı.

Programlarını başarıyla bitirmiş 1.726 öğrencinin şed kuşanarak mezuniyet coşkusu yaşadığı törene; Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin, Kapadokya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ali Karasar, Ürgüp Kaymakamı Mehmet Maraşlı, Ürgüp Belediye Başkanı Mehmet Aktürk, Ürgüp İlçe Jandarma Komutanı Buket Ergün, Ürgüp İlçe Emniyet Müdürü Serdar Bayraktar, öğrenciler, öğrenci velileri, akademisyenler ve davetliler katıldılar. Kapadokya Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Alev Alatlı, törene çevrim içi olarak katılım sağlayarak öğrencilerin mezuniyet coşkusuna ortak oldu.

Üniversitemiz 2022 yılı okul birincisi Beslenme ve Diyetetik Bölümü öğrencisi Gaye Saban, okul ikincisi Turist Rehberliği Uzaktan Öğretim Programı öğrencisi Zeliha Çiğdem Gündoğan ve okul üçüncüsü Mimari Restorasyon Programı öğrencisi Elif Kanbulat oldu.

 

Alev Alatlı: Kapadokya bir bütündür, bir ucu Horasan, bir ucu Mucur, bir ucu Bilecik’tir

Törene çevrim içi katılan Mütevelli Heyet Başkanımız Alev Alatlı, mezuniyet törenlerinin her zaman kendisi için üzücü olduğunu belirtip, insanın yavrularının yuvadan uçmasının her defasında zor geldiğini ifade etti. Mezunlarımıza seslenen Alatlı, “Çocuklar sizlerden Kapadokya’yı hissederken Türkiye’yi hissetmenizi istiyorum. Horasan’ı, Ahi Evran’ı Şeyh Edebali’yi hissetmenizi istiyorum. Bir bütünün parçası olduğunuzu hissetmenizi istiyorum. Az sonra belinize bağlanacak kuşaklar Ahi Evran’ın kuşaklarıdır, oradan esen rüzgârı hissetmeniz, anlamanız gerekir” dedi.  Kapadokya’nın bir bütünün parçası olduğunu söyleyen Alatlı, “Kapadokya’nın bir ucu Horasan, bir ucu Mucur, bir ucu Bilecik’tir.” diyerek sözlerine devam etti. Alatlı, “Kapadokya Üniversitesinin bir faikiyeti varsa, kuşaklar arasında köprü olmaya talibiz. Gün gelir içinde yaşadığımız Nevşehir bile vazgeçer, Ahi Evran’dan biz vazgeçmeyiz. Sizin de bunu aklınızın bir ucunda tutmanızı ve bizlere yardımcı olmanızı istiyorum. Beklemeyin, ne yapılması gerekiyorsa yapın. Daha mutlu bir ülke için elinizden ne geliyorsa yapın. Hepinizle gurur duyuyorum, yolunuz açık olsun bir şeye ihtiyacınız olursa Kapadokya Üniversitesi olarak hep buradayız.” diyerek sözlerini tamamladı.

 

Hasan Ali Karasar: Hakk’ı bilin ve liyakate saygı gösterin

Mezunlarımıza bundan sonraki yaşamlarında başarılar dileyen Rektörümüz Prof. Dr. Hasan Ali Karasar, “Gururumuz, arkadaşlarımız, meslektaşlarımız. Alev Hocam bana çok güzel bir sözü hatırlattı: ‘Söz ola kese savaşı, söz ola kestire başı’. Sizler artık söz sahibisiniz, ağzınızdan çıkan her söz bundan sonraki hayatınızın evrelerini belirleyecek. İşte o söz bizler için çok önemli, yaptığınız her iş, söylediğiniz her söz Kapadokya Üniversitesine mal edilecek.” dedi. Bu sene ilk kez lisans mezunu verdiğimizi hatırlatan Karasar, mezunlarımıza her şeyi hakkettiklerini ve her zaman kendilerini değerli hissederek zamanlarını boşa harcamamaları ve asla ertelememeleri gerektiğini belirtti. Karasar, “Abes işlerle uğraşmayın, hakikate, akla, sağduyuya aykırı işlerle zamanınızı kaybetmeyin. Çok iyi yetiştiniz, tüm donanımızın eksiksiz ama Hakk’ı bilmezseniz, liyakate saygı göstermezseniz hepsinin boşa olduğunu unutmayın. Allah yardımcınız olsun, Allah ayağınıza taş değdirmesin, hepinize başarılar diliyorum.” diyerek sözlerini sonlandırdı.

 

Mehmet Maraşlı: Kapadokya Üniversitesinin şehre kattığı değerleri ve yetiştirdiği öğrencileri görünce çok mutlu oluyorum

Übiversitemizin bölgeye kattığı değerlere dikkat çeken Ürgüp Kaymakamı Mehmet Maraşlı ise şunları kaydetti, “Kaymakam olarak Ürgüp’te göreve başladığımda Kapadokya Üniversitesi bir meslek yüksekokuluydu, şimdi üniversite oldu ve ilk lisans mezunlarını veriyor. Adım adım şehre kattığı değerler, yetiştirdiği öğrenciler ve bunların üstüne etrafına sosyal ve kültürel olarak kattıklarını görünce çok mutlu oluyorum. Biz burada bir üniversitesinin bir şehre neler kattığını ziyadesiyle hissettik. Bu bakımdan Alev Hocama teşekkür ediyorum, iyi ki buradasınız ve burada büyümeye devam ediyorsunuz.” dedi. Mezunlarımıza seslenen Maraşlı, “Öğrenmeye, okumaya ve kendinizi geliştirmeye her zaman açık olun.” diyerek konuşmasını bitirdi.

 

Mehmet Aktürk: Ürgüp’ü öğrenci kenti yapmak istiyoruz

Ürgüp Belediye Başkanı Mehmet Aktürk, geçen sene pandeminin gölgesinde mezunlar verildiğini hatırlatarak, bu yıl örgün eğitim içerisinde öğrencileri misafir ettiklerini söyledi. Aktürk, “Sayın Rektörümüzden Kapadokya Üniversitesinin ilk kez lisans mezunu verdiğini öğrendim. Üniversitemiz her geçen yıl büyüyor ve öğrenci sayımız artıyor. Bizler de istiyoruz ki Ürgüp Belediyesi ve Kapadokya Üniversitesi iş birliğiyle hem kentimizi hem ilçemizi daha nitelikli hale getirip, turizm kenti olmasının yanı sıra bir öğrenci kenti de yapmayı istiyoruz. İstiyoruz ki öğrencilerimiz Ürgüp’ten güzel anılarla ayrılsın.  Mezunlarımızı tebrik ediyor, hayatlarında başarılar diliyorum. Bizler için en büyük referans sizsiniz.” dedi.

 

Şed kuşanma geleneği nedir?

Üniversitemizdeki “şed kuşanma” geleneğini anlatan Kapadokya Üniversitesi Kurumsal İletişim ve Öğrenci Koordinatörü Arda Çakır, “Üniversitemiz, çıkış noktası olarak evrensel; uygulaması milli olan bir üniversitedir. Okulumuz, ülkemizi 21'inci yüzyılda söz sahibi yapacak kamuoyu önderleri yetiştirmeyi görev edinmiştir. Kuruluşundan bugüne usta-çırak ilişkisini günümüz eğitim anlayışı ile buluşturan projelere imza atmış, bu anlamda mesleki eğitimde öncü bir okul niteliği kazanmıştır. Kaynağını bu coğrafyadan alan bir eğitim kurumu olarak, ahilik geleneklerinin bir göstergesi neticesinde mezuniyet törenlerimizde ustalar, eğitimlerini tamamlamış kalfalara şed kuşatırlar. Bu yıl da 2022 mezunlarımızın kuşaklarını bağladık. Kendilerine bundan sonraki yaşamlarında başarılar diliyorum. Öğrencilerimizin dün olduğu gibi bugün ve yarın da destekçileri olduğumuzu bilmelerini istiyorum.” dedi.


Diğer Haberler TümüE-Bülten Kayıt

Okulumuz hakkındaki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın.

Onay vermeden bu işlemi gerçekleştiremezsiniz
Kapadokya Üniversitesi veri sorumlusu sıfatıyla, verdiğiniz kişisel verilerin gizliliğini 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununa (KVKK) uygun olarak ve büyük bir hassasiyetle koruyacaktır. Kişisel verileriniz, KVKK’ya uygun olarak işlenecek, sizleri Kapadokya Üniversitesi hakkındaki gelişmelerden e-posta veya telefon yoluyla haberdar etmek için kullanılacaktır. Detaylı bilgi için tıklayınız