Üniversitemiz Dünyanın En Etkili Bilim İnsanlarının Bulunduğu Kurumlar Listesinde

Stanford Üniversitesinden John Ioannidis ve arkadaşları tarafından, Plos Biology dergisinde 16 Ekim 2020 tarihinde yayımlanan “Updated science-wide author databases of standardized citation indicators” (Bilim alanları bazında standartlaştırılmış atıf göstergeleri veritabanları güncellemesi) başlıklı çalışmada, yayın etkisi bakımından kendi alanlarında dünyada üst %2’lik grubu temsil eden bilim insanlarının listesi ilan edildi.

Toplam 22 bilim alanı ve 176 alt-alan kategorilerinde yapılan çalışma sonucunda yayımlanan listede Türkiye’den çeşitli bilim alanlarından 857 akademisyen yer alırken, “Edebiyat Çalışmaları” alanında listedeki tek Türk akademisyen, Üniversitemiz İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretim üyesi ve Çevreci Beşeri Bilimler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Serpil Oppermann oldu.

2019 yılındaki yayın etkisi bakımından “Edebiyat Çalışmaları” alanında dünya sıralamasında (Tablo S7) 155. sırada yer alan Prof. Dr. Serpil Oppermann, aynı zamanda Kapadokya Üniversitesi Yayınları bünyesinde, Çevreci Beşeri Bilimler Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından yayımlanan Ecocene: Cappadocia Journal of Environmental Humanities (Ekosen: Kapadokya Çevreci Beşeri Bilimler Dergisi) adlı uluslararası hakemli derginin de baş editörleri arasında yer alıyor.

Ioannidis ve arkadaşları tarafından yapılan çalışmada, Ecocene: Cappadocia Journal of Environmental Humanities’in yayın ve danışma kurullarında bulunan bazı yabancı akademisyenler de “Edebiyat Çalışmaları” kategorisinde listenin üst sıralarında yer aldılar. Prof. Dr. Donna Haraway (University of California, Santa Cruz) 11. sırada; Prof. Dr. Ursula K. Heise (University of California, Los Angeles) 51. sırada; Prof. Dr. Pramod K. Nayar (University of Hyderabad) 100. sırada yer alırken, Ecocene: Cappadocia Journal of Environmental Humanities’in ilk sayısına bir makale ile katkıda bulunan Prof. Dr. Braidotti (Utrecht University) listede 7. sırada bulunuyor.


Diğer Haberler TümüE-Bülten Kayıt

Okulumuz hakkındaki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın.

Onay vermeden bu işlemi gerçekleştiremezsiniz
Kapadokya Üniversitesi veri sorumlusu sıfatıyla, verdiğiniz kişisel verilerin gizliliğini 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununa (KVKK) uygun olarak ve büyük bir hassasiyetle koruyacaktır. Kişisel verileriniz, KVKK’ya uygun olarak işlenecek, sizleri Kapadokya Üniversitesi hakkındaki gelişmelerden e-posta veya telefon yoluyla haberdar etmek için kullanılacaktır. Detaylı bilgi için tıklayınız