Üçüncüsünü düzenlediğimiz Âşık Sanatı Sempozyumu’nda, büyük usta ‘Âşık Veysel’ anıldı | Kapadokya Üniversitesi

Üçüncüsünü düzenlediğimiz Âşık Sanatı Sempozyumu’nda, büyük usta ‘Âşık Veysel’ anıldı

Üniversitemiz Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nün ev sahipliğinde, Âşık Veysel’in kültür mirasını ve âşık sanatını değerlendirmek amacıyla bu yıl üçüncüsü düzenlenen Âşık Sanatı Sempozyumu sona erdi. Sempozyumda, UNESCO tarafından ölümünün 50. seneidevriyesi 2023 yılı anma ve kutlama yıl dönümleri programına alınan büyük usta Âşık Veysel ve âşık sanatı hakkında bildiriler sunuldu.

3-4 Ağustos 2023 tarihlerinde Üniversitemiz Mustafapaşa Yerleşkesi Medrese Binası’nda yüz yüze ve çevrim içi olarak yapılan sempozyumda, âşık sanatı ve Âşık Veysel üzerine çalışan araştırmacılar bir araya geldi. Prof. Dr. Ömür Ceylan, Prof. Dr. Özkul Çobanoğlu ve Prof. Dr. Feyzan Göher Balçın’ın açılış konuşmalarını yaptığı sempozyuma; Rektörümüz Prof. Dr. Hasan Ali Karasar, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İlhan Öztürk, Genel Koordinatörümüz Doç. Dr. Halil İbrahim Ünser, akademisyenler, davetliler ve öğrenciler katıldı.

Yedi oturumdan oluşan sempozyumda, “Âşık Veysel ve Müzik”, “Âşık Veysel Şiiri”, “Âşık Veysel’in Kültüre Etkileri”, “Âşık Veysel’e Güncel Yaklaşımlar” ve “Âşıklık Geleneği” oturumlarında âşık sanatı ve Âşık Veysel’in külliyatı çok yönlü bir bakış açısıyla ele alındı.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığının destekleri ile devam ettirilen “Kapadokya Üniversitesi Âşık Sanatı: 2023 Âşık Veysel Yılı Projesi”nin akademik ayağı olarak düzenlenen sempozyumda, başta âşık sanatı olmak üzere Âşık Veysel’in kültür mirasını gençlere tanıtmak ve âşıklık geleneğinin yaşamasına katkı sağlamak amacıyla hazırlanan video klipler de katılımcıların beğenisine sunuldu.


Diğer Haberler TümüE-Bülten Kayıt

Okulumuz hakkındaki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın.

Onay vermeden bu işlemi gerçekleştiremezsiniz
Kapadokya Üniversitesi veri sorumlusu sıfatıyla, verdiğiniz kişisel verilerin gizliliğini 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununa (KVKK) uygun olarak ve büyük bir hassasiyetle koruyacaktır. Kişisel verileriniz, KVKK’ya uygun olarak işlenecek, sizleri Kapadokya Üniversitesi hakkındaki gelişmelerden e-posta veya telefon yoluyla haberdar etmek için kullanılacaktır. Detaylı bilgi için tıklayınız