Şef Ali Ronay ile Kariyer Yolculuğu ve Mutfak Sırları Üzerine

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümümüz ve Aşçılık Programımız, Şef Ali Ronay'ı ağırladı.

Söyleşi, Aşçılık Programı Başkanı Öğr. Gör. Şef Cem Aydoğdu moderatörlüğünde 26 Ekim Pazartesi günü üniversitemizin Youtube kanalından canlı olarak yayınlandı.

“Ben hep sanatla iç içe olmak istediğim için mutfak sanatlarını seçtim.” diyerek sözlerine başlayan Ali Ronay mesleki serüvenini öğrencilere aktardı.

Mesleğinden duyduğu gurura değinen Ali Ronay, “Çocuklarımın aşçı olmasını istiyorum. Dünyayı gezebiliyorlar, yeni kültürler öğreniyorlar, her kesimden insan ile tanışabiliyorlar. Dil öğreniyorlar. Dünyaya yeniden gelsem aşçı olmak isterdim.” dedi.

Cem Aydoğdu’nun mutfaktaki disiplinini nasıl sağladığı sorusu üzerine Ronay, “Mutfakta tutku önemlidir. Tutkulu olmak için disiplinli olmamız lazım. Eğlenerek ve öğrenerek iş yapmalıyız. Bu konularda tavizsiz bir adamım.” dedi.

“Şefler ve aşçılar, mutfak sanatçılarıdır.”

Sanatçıların hayatın her alanından ilham alması gerektiğini belirten Ronay, “Multidisipliner olun. Cep telefonları çok pratik, çok hızlı bilgiler veriyor fakat bilgileri yine kitaplardan alabileceğinizi unutmayın. Mutfakta yaşamak güzel bir şey fakat belli bir yerden sonra yalnızlaştığınızı hissediyorsunuz.” şeklinde konuştu.

Şef Ali Ronay’ın Türk yemeklerinde erozyonlaşmanın başladığını söylemesi üzerine Aydoğdu kendi çalışmalarına değinerek, “Kurtarmaya çalıştığımız çok şey var bu bölgede. Umarım yakın zamanda bir Kapadokya yemekleri kitabımız çıkacak. Tamamen eski dönemlerin yemekleri. Yemek tarihimizi korumaya çalışıyoruz.” dedi.

Bu işin sürdürülebilir yapıda olması gerektiğine dikkat çeken Ronay, başlanıldığı gibi bitirmenin öneminin büyük olduğunu, insanların zihinlerinde iyi hatırlanmak ve farkındalık oluşturabilmek için çok fazla çalışmaları gerektiğini söyleyerek öğrencilere tavsiyelerde bulundu.

Söyleşi izleyicilerden gelen soruların cevaplanmasıyla son buldu.


Diğer Haberler TümüE-Bülten Kayıt

Okulumuz hakkındaki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın.

Onay vermeden bu işlemi gerçekleştiremezsiniz
Kapadokya Üniversitesi veri sorumlusu sıfatıyla, verdiğiniz kişisel verilerin gizliliğini 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununa (KVKK) uygun olarak ve büyük bir hassasiyetle koruyacaktır. Kişisel verileriniz, KVKK’ya uygun olarak işlenecek, sizleri Kapadokya Üniversitesi hakkındaki gelişmelerden e-posta veya telefon yoluyla haberdar etmek için kullanılacaktır. Detaylı bilgi için tıklayınız