KÜN, Samsun Turizm Master Planı’nı Hazırlayacak | Kapadokya Üniversitesi

KÜN, Samsun Turizm Master Planı’nı Hazırlayacak

Üniversitemiz ve Samsun Büyükşehir Belediyesi iş birliğinde, Samsun turizminin gelişmesi ve Samsun’un turizmde izleyeceği yol haritasının belirlenmesi için ‘Turizm Master Planı Arama Konferansı’ yapıldı.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Çok Amaçlı Salon’da yapılan konferansa, Samsun Valisi Orhan Tavlı, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Mütevelli Heyet Koordinatörümüz Funda F. Aktan, Rektörümüz Prof. Dr. Hasan Ali Karasar ve Sosyal ve Stratejik Çalışmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürümüz Doç. Dr. Halil Burak Sakal, Samsun’un il ve ilçelerinden kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve sektör temsilcileri katıldı.

Samsun Valisi Orhan Tavlı: “Samsun’u Türkiye’ye ve dünyaya tanıtmak istiyoruz”

Samsun’un tarihi ve coğrafyasıyla Türkiye’nin önemli turizm destinasyonlarından biri olduğunu söyleyen Tavlı, “Samsun, Karadeniz’in parlayan yıldızı olarak dikkat çekiyor. Eşsiz mirası dünya kütür ve turizmine katkı sunuyor. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün şehri olmasıyla da ayrı bir önemi haiz Samsun, cumhuriyetimizin temellerinin atıldığı bir şehir. Tarihiyle birçok medeniye ev sahipliği yapmasının yanı sıra ülkemizin en önemli sulak alanlarından biri olan Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’nde, doğa tutkunlarını, fotoğrafçıları ağırlıyor. Bütün bu güzellikleriyle ilimizi hem Türkiye’ye hem dünyaya tanıtmak istiyoruz” dedi.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir: “Samsun’un yerli ve yabancı turist sayısı artıyor”

Samsun’u ziyaret eden yerli ve yabancı turist sayısında ciddi bir artışın olduğunu ifade eden Demir, Bu artışı korumak için turizmde belirlenen hedeflere Samsun Turizm Master Planı’yla ulaşmak istediklerini söyledi. Demir, “Turizm birçok sektörün bir araya gelerek yaptıkları çalışmaların sonucu olarak ortaya çıkıyor. Kamu kurum ve kuruluşları, özel sektör ve kişilerin taş üstüne taş koyarak yaptığı bir pozitif iyileşme, turizm sektörünü de direkt etkileyecek bir öneme sahip. Önümüzde bilimsel bir şekilde sizlerin katkılarıyla yol haritası oluşturulacak. Samsun turizm Türkiye’nin en önemli turizm potansiyeline sahip kentlerinden birisi. Önemli olan bu potansiyeli çok iyi bir şekilde değerlendirip bununla ilgili yapılması gerekenleri çok iyi bir stratejik sistem ve planla beraber gerçekleştirmek. Şehre ait olan her türlü imkân ve kabiliyet sahibinin üzerine düşeni yerine getirmesi durumunda maksimum fayda sağlanacağı kesin. Ulaşım altyapısı, konaklama, gastronomi gibi alanlarda çok önemli bir seviyedeyiz. Bu çalışma kentimiz için bu alanda atılmış çok önemli bir adım olacak” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Rektörümüz Prof. Dr. Hasan Ali Karasar: “Samsun bölge turizminin yükselen değeri olacak”

Turizm Master Planı Arama Konferansı’nda konuşan Rektörümüz Prof. Dr. Hasan Ali Karasar, Karadeniz bölgesinin Türkiye ve dünya turizmi açısından önemini anlattı. Karasar, “Karadeniz turizm alanında olması gereken noktada değil. Karadeniz’e kıyıdaş ülkelerin turizm merkezlerine baktığımızda bütün ülkelerin çok ciddi turizm merkezleri var ve ülkelerin döviz kaynaklarının önemli girdileri bu şehirlerden sağlanıyor” dedi. 

Samsun’un turizm master planının hazırlanması amacıyla düzenlenen konferansta, Samsun turizminin geliştirilmesi, pazarlama, markalaşma, yabancı ve yerli turistlerin ildeki konaklama sürelerini artırma, turizm rotaları oluşturma, hizmet kalitesini yükseltme gibi konular tartışıldı. Konferans kapsamında sürdürülebilir, bölgeyle uyum içerisinde, rekabet kabiliyeti yüksek, turizm sektörünün sorunlarını çözmeyi amaçlayan ve Samsun’a değer katacak, gelir odaklı yeni master plan görüşüldü.

 


Diğer Haberler TümüE-Bülten Kayıt

Okulumuz hakkındaki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın.

Onay vermeden bu işlemi gerçekleştiremezsiniz
Kapadokya Üniversitesi veri sorumlusu sıfatıyla, verdiğiniz kişisel verilerin gizliliğini 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununa (KVKK) uygun olarak ve büyük bir hassasiyetle koruyacaktır. Kişisel verileriniz, KVKK’ya uygun olarak işlenecek, sizleri Kapadokya Üniversitesi hakkındaki gelişmelerden e-posta veya telefon yoluyla haberdar etmek için kullanılacaktır. Detaylı bilgi için tıklayınız