Kapadokya’nın ilk Dil ve Konuşma Terapisi Ünitesi açıldı | Kapadokya Üniversitesi

Kapadokya’nın ilk Dil ve Konuşma Terapisi Ünitesi açıldı

Üniversitemiz bünyesinde bölge halkına hizmet verecek Dil ve Konuşma Terapisi Eğitim, Uygulama ve Araştırma Ünitesi,  Ürgüp Fabrika Yerleşkemizde açıldı.

Ünitemizde, bebeklikten yaşlılığa her yaş grubundaki bireylerin iletişim, dil, konuşma, ses ve yutma bozukluklarına yönelik değerlendirme ve terapi hizmeti sunulacaktır. Çalışma alanlarımız gelişimsel dil bozukluğu, konuşma sesi bozuklukları, kekemelik, hızlı-bozuk konuşma, dudak-damak yarığına bağlı dil ve konuşma problemleri, beslenme ve yutma bozuklukları, ses bozuklukları, motor konuşma bozuklukları, afazi, travmatik beyin hasarı, sağ beyin hasarı, demans, öğrenme güçlüğüne bağlı dil ve konuşma problemleri, otizm spektrum bozukluğuna bağlı dil ve konuşma problemleri, down sendromuna bağlı dil ve konuşma problemleri, serebral palsiye bağlı dil ve konuşma problemleri, işitme kaybına bağlı dil ve konuşma problemleri, sendromlara bağlı dil ve konuşma problemleridir. Ünitemizde iki terapi odası, bir ses, konuşma, rezonans ve yutma bozuklukları laboratuvarı ve danışma-bekleme salonu bulunmaktadır.

Rektörümüz Prof. Dr. Hasan Ali Karasar:

Üniversitemiz için günün anlam ve önemini belirten Rektörümüz Prof. Dr. Hasan Ali Karasar konuşmasına dil ve konuşma terapisi öğrencilerine teşekkür ederek başladı. Öğrencilerin ısrarlı istekleri ve takibi sayesinde güç aldıklarını söyleyen Karasar, Türkiye’nin 8'inci, Kapadokya’nın ilk Dil ve Konuşma Terapisi Eğitim, Uygulama ve Araştırma Ünitesinin açılmasındaki emekleri, ısrarlı istekleri için öğrencilere teşekkür etti ve gururlandığını aktardı. Karasar, “Bu ünitelerden önce küçük bir işitme problemi, çocukluk devresinde yaşanan küçük bir travmanın sebep olduğu sağlık sorunları yüzünden insanlarımızı toplum dışına itmişiz, eğitim sisteminin dışına itmişiz ve çok büyük bir insan kaynağı kaybına ve nice hayatların kaybına sebep olmuşuz. Bu merkezlerin çoğalmasıyla beraber bunları en az seviyeye indirmeyi başaracağız. Çevre illerimiz Konya'dan, Aksaray'dan, Niğde'den, Kayseri'den sağlık bulmak için, problemlerine çözüm bulmak için başka illere gidenler artık Ürgüp'e gelecekler. Ürgüp bu açıdan ülkemizin, özellikle bölgemizin, Doğu, Güneydoğu Anadolu'nun, Güney'in, Mersin'in, Adana'nın şifa bulduğu, en azından danışmanlık alabildiği bir merkez haline gelecek, bu açıdan gururluyuz” dedi. Karasar, Ünite’nin, bölge insanın yaşam kalitesini yükseltmek ve bu hedef doğrultusunda dil ve konuşma bozuklukları alanında eğitim, araştırma ve projelerle evrensel bilgi birikimine katkı sağlayacağını, her yaş grubundaki dil ve konuşma sorunu olan bireylere değerlendirme, terapi ve danışmanlık hizmetleri sunacağını, Kapadokya Üniversitesi bünyesinde dil ve konuşma terapisi alanında eğitim gören lisans ve lisansüstü öğrencilere de uygulama yapma olanağı sağlayacağını söyledi.

Öğr. Gör. Namık Yücel Birol:

Türkiye’de dil ve konuşma terapisi mesleğinin tarihçesini anlatan Birol, dil ve konuşma terapisi mesleğinin doğuşunun 1999 yılında Anadolu Üniversitesinde Dil ve Konuşma Bozuklukları Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi DİLKOM'un kuruluşuyla başladığını ifade etti.  Günümüzde Türkiye’de yaklaşık 2 bin 500’e yakın dil ve konuşma terapisti sayısına ulaşıldığını aktaran Birol, ünitenin açılmasının ardındaki motivasyonu anlattı. Birol, “Avrupa'da her 6 bin 266 kişiye bir dil ve konuşma terapisti düşüyor. Ülkemize baktığımızda şu anda 28 bin 260 kişiye bir dil ve konuşma terapisti düşüyor. Bizim hem Ürgüp hem Nevşehir hem de çevre illerdeki halka hizmet edeceğimiz bir merkeze ihtiyacımız vardı. Ülkemizde üniversitelere bağlı bu dil ve konuşma merkezlerine baktığımızda sayısı son derece az. Türkiye'de bu merkezi açmamızla beraber Kapadokya’nın ilk Dil ve Konuşma Terapisi Eğitim, Uygulama ve Araştırma Ünitesi aynı zamanda ülkemizin 8’inci ünitesini hizmete sunmuş olduk” dedi.


Diğer Haberler TümüE-Bülten Kayıt

Okulumuz hakkındaki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın.

Onay vermeden bu işlemi gerçekleştiremezsiniz
Kapadokya Üniversitesi veri sorumlusu sıfatıyla, verdiğiniz kişisel verilerin gizliliğini 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununa (KVKK) uygun olarak ve büyük bir hassasiyetle koruyacaktır. Kişisel verileriniz, KVKK’ya uygun olarak işlenecek, sizleri Kapadokya Üniversitesi hakkındaki gelişmelerden e-posta veya telefon yoluyla haberdar etmek için kullanılacaktır. Detaylı bilgi için tıklayınız