“Edebiyat ve Çevre Sempozyumu” Tamamlandı | Kapadokya Üniversitesi

“Edebiyat ve Çevre Sempozyumu” Tamamlandı

Üniversitemiz Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü ev sahipliğinde düzenlenen “Edebiyat ve Çevre Sempozyumu” tamamlandı. 27-28 Mayıs 2022 tarihlerinde çevrim içi olarak yapılan sempozyum, Türkiye’de Türk edebiyatı ekseninde çevreci düşünce üzerine çalışan araştırmacıları bir araya getirerek disiplinler arası bir paylaşım ve tartışma ortamı sağladı. 

Üniversitemiz Beşeri Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nuran Tezcan’ın ve çağdaş Türk edebiyatının önemli yazarlarından Gürsel Korat’ın açılış konuşmalarını yaptığı yedi oturumdan oluşan sempozyumda, Türkiye’de ekoeleştiri, çevrebilimsel dilbilim, çevre etiği ve edebiyat, eleştirel hayvan çalışmaları ve edebiyat, eleştirel bitki çalışmaları ve edebiyat, çevre felsefesi ve edebiyat gibi konu başlıklarına yönelik sunumlar yapıldı, çevreci düşünce alanındaki birikim değerlendirilip yeni çalışmalara yönelik iş birliğinin önemi vurgulandı. 

Orta Asya’dan Anadolu’ya, Balkanlar’dan Sibirya’ya çevrenin her tür rengini, dokusunu ve görüntüsünü kelimelerine nakşeden, çevreden binlerce yıl boyunca beslenerek bu alandaki hafızayı koruyan ve aktaran, çevre-insan odaklı köklü ve zengin bir külliyata sahip Türk edebiyatının, çevreci düşünce alanının tanınırlığına katkı sağlayacak niteliklere fazlasıyla sahip olması, sempozyumda öne çıkan bir diğer önemli konulardan oldu.

Sempozyumun düzenlenmesinde önemli katkıları olan Düzenleme Kurulu üyeleri Prof. Dr. Beyhan Kanter, Doç. Dr. Sinan Akıllı, Doç. Dr. Bahtiyar Aslan, Dr. Öğr. Üyesi Nükhet Okutan Davletov, Dr. Öğr. Üyesi Duygu Oylubaş Katfar, Dr. Öğr. Üyesi Halil İbrahim Ünser ve Arş. Gör. Duran Can Gazioğlu’na teşekkürlerimizi sunarız. Yine sempozyum oturumlarına başkanlık yaparak sempozyumun hedeflerine sundukları değerli katkılar için Prof. Dr. Gonca Gökalp Alpaslan, Prof. Dr. Beyhan Kanter, Prof. Dr. İbrahim Kavaz, Prof. Dr. Nuran Tezcan, Doç. Dr. Bahtiyar Aslan, Doç. Dr. Fatih Şayhan ve Dr. Öğr. Üyesi Duygu Oylubaş Katfar’a ayrıca teşekkür ederiz.


Diğer Haberler TümüE-Bülten Kayıt

Okulumuz hakkındaki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın.

Onay vermeden bu işlemi gerçekleştiremezsiniz
Kapadokya Üniversitesi veri sorumlusu sıfatıyla, verdiğiniz kişisel verilerin gizliliğini 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununa (KVKK) uygun olarak ve büyük bir hassasiyetle koruyacaktır. Kişisel verileriniz, KVKK’ya uygun olarak işlenecek, sizleri Kapadokya Üniversitesi hakkındaki gelişmelerden e-posta veya telefon yoluyla haberdar etmek için kullanılacaktır. Detaylı bilgi için tıklayınız