Çevresel Sürdürülebilirlik Liderlik Ödülü sahibini buldu | Kapadokya Üniversitesi

Çevresel Sürdürülebilirlik Liderlik Ödülü sahibini buldu

Üniversitemiz tarafından bu yıl üçüncü kez verilen Çevresel Sürdürülebilirlik Liderlik Ödülü’nün sahibi belli oldu. Türk Dili ve Edebiyatı bölümü 1’inci sınıf öğrencimiz Halil İbrahim Şarlı Çevresel Sürdürülebilirlik Liderlik Ödülü’nü almaya hak kazandı.

 

Ödül töreni, Kapadokya Üniversitesi Sürdürülebilirlik Komisyonu Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Fatma Aykanat’ın moderatörlüğünde çevrim içi olarak Üniversitemiz Instagram kanalından yapıldı. Çevreye yönelik duyarlılık ve etkinlik deneyimlerini aktaran Halil İbrahim Şarlı, çevresel sürdürülebilirlik konusundaki çalışmalar için kendisini motive eden durumun Mustafapaşa’nın doğal ve kültürel güzellikleri olduğunu söyledi. Şarlı “Bu doğal ve kültürel güzelliklerin gelecek nesillere aktarılması için neler yapabilirim diye düşündüm. Ürgüp’ün geneline baktığımızda turizm ve doğal güzelliklere ev sahipliği yapan bir yer olduğunu görüyoruz. Doğanın bize sunduğu bu güzellikler için yaptığım çalışmaları ve gösterdiğim emeği bir vefa borcu olarak gördüm ve etkinliklere katılmaya başladım. TEMA ile ağaç dikme etkinliklerine katıldım, çevre temizliği etkinliklerine katıldım, Manastır Vadisi’nde lavanta dikim etkinliğine katıldım. Doğaya bir şekilde katkı sağlamayı ve gelecek nesillere daha güzel bir dünya bırakmayı amaçladım. Bunlar bu süreçte beni en çok motive eden şeyler oldu” dedi.

 

Halil İbrahim Şarlı’nın Çevresel Sürdürülebilirlik Liderlik Ödülü’nü kazanmasını sağlayan bazı etkinlikler:

 

 • Kapadokya Kültür Gezileri-Ihlara Vadisi,
 • 11 Kasım Millî Ağaçlandırma Günü,
 • Doğa Topluluğu ile Dünya Yürüyüş Günü’nde Kızılçukur Vadisi Yürüyüşü,
 • Afet Farkındalık Eğitimi,
 • Beyaz Kıta Antarktika ve Karasal Vejetasyonu,
 • Dünya Toprak Günü 'Göllü Dağ' Yürüyüşü
 • Lavantalar Toprak ile Buluşuyor
 • Zemi Vadisi Çevre Temizliği Etkinliği,
 • Bisiklet Günleri ‘Hareketsiz Kalma’
 • Dikili Bir Ağacın Olsun (TEMA),
 • 2022 Toprak Ana Günü ve Yerli Malı Haftası etkinliğine katıldı.

 

Aykanat: Üniversite olarak ekolojik bilinç sahibi ve doğaya karşı duyarlılığı gelişmiş bireyler yetiştirmeyi çok önemsiyoruz

 

Çevresel Sürdürülebilirlik Liderlik Ödülü’nü almak için gereken kriterleri aktaran Üniversitemiz Sürdürülebilirlik Komisyonu Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Fatma Aykanat, Üniversite içinde gerçekleştirilen çevresel sürdürülebilirlik çalışmalarına katılmak, çevresel sürdürülebilirliğe yönelik projeler tasarlamak ve / veya akademik çalışmalar gerçekleştirmek, ekolojik duyarlılık ve farkındalığı arttırmaya yönelik bilinçlendirme etkinlikleri ve / veya projeler düzenlemek olduğunu söyledi.  Üniversite dışında da çevresel sürdürülebilirlik için yapılması gereken çalışmalardan bahseden Aykanat, Üniversite dışında sürdürülebilirlik ve ekolojik duyarlılık odaklı çalışan sivil toplum kuruluşlarının çalışmalarına katılmak, çevresel sürdürülebilirlik ve ekolojik duyarlılığın geliştirilmesi odaklı etkinlik ve projeler tasarlamak olduğunu anlattı. Aykanat, “Üniversite olarak ekolojik bilinç sahibi ve doğaya karşı duyarlılığı gelişmiş bireyler yetiştirmeyi çok önemsiyoruz. Bunu hem müfredatımıza eklediğimiz çevresel sürdürülebilirlik odaklı zorunlu-seçmeli derslerle hem de ders dışı düzenlediğimiz etkinliklerle gerçekleştiriyoruz” diye konuştu.

 

Çevresel Sürdürülebilirlik Liderlik Ödülü nedir?

Eğitim süresi boyunca çevresel sürdürülebilirlik çalışmalarına katılım gösteren ve ekolojik duyarlılığın geliştirilmesine yönelik bilinçlendirme faaliyetleri yürüten öğrenciler için Üniversitemiz tarafından verilen bir ödüldür.

 


Diğer Haberler TümüE-Bülten Kayıt

Okulumuz hakkındaki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın.

Onay vermeden bu işlemi gerçekleştiremezsiniz
Kapadokya Üniversitesi veri sorumlusu sıfatıyla, verdiğiniz kişisel verilerin gizliliğini 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununa (KVKK) uygun olarak ve büyük bir hassasiyetle koruyacaktır. Kişisel verileriniz, KVKK’ya uygun olarak işlenecek, sizleri Kapadokya Üniversitesi hakkındaki gelişmelerden e-posta veya telefon yoluyla haberdar etmek için kullanılacaktır. Detaylı bilgi için tıklayınız