16. Uluslararası İDEA Konferansına Ev Sahipliği Yaptık | Kapadokya Üniversitesi

16. Uluslararası İDEA Konferansına Ev Sahipliği Yaptık

Beşeri Bilimler Fakültesi, İngiliz Dili ve Edebiyatı ile İngilizce Mütercim ve Tercümanlık Bölümlerimizin ev sahipliğinde, Türkiye İngiliz Dili ve Edebiyatı Araştırmaları Derneği (İDEA) iş birliği ile 24-26 Nisan 2024 tarihleri arasında gerçekleştirilen 16. Uluslararası İDEA Konferansı, uluslararası katılımı ve kapsamlı programıyla dikkat çekti. Konferans için 10’dan fazla ülkeden ve Türkiye’nin birçok farklı üniversitesinden gelen 125 araştırmacı, konferansta çeşitli bildiri türlerinde 126 özgün çalışma sundular. Böylece, konferansta İngiliz Edebiyatı, Tarihi, Kültürü ve Dilbilimi başta olmak üzere, Amerikan Edebiyatı, Kültürel Çalışmalar, İngiliz Dili Öğretimi, İngilizce Mütercim Tercümanlık ve Çeviribilim gibi farklı alanlarda güncel araştırmalar ve yenilikçi bakış açıları paylaşıldı.

Türkiye İngiliz Dili ve Edebiyatı Araştırma Derneği (İDEA), 2005 yılında kurulduğundan beri, İngiliz Dili ve Edebiyatı Çalışmaları kapsamında çeşitli disiplinlerdeki akademisyenleri ve profesyonelleri bir araya getiren önemli bir köprü işlevi görmüştür.  Avrupa İngiliz Dili ve Edebiyatı Çalışmaları Derneği'ne (ESSE) bağlı olan ve Türkiye'deki tek meslek kuruluşu konumunda bulunan İDEA, her yıl farklı bir üniversitenin ev sahipliğinde uluslararası konferanslar düzenlemektedir.

Üç gün boyunca, geniş bir yelpazeden yeni edebi ve kültürel metinlerin ele alındığı ilgi çekici sunumlar ve düşündürücü farklı bakış açılarıyla dolu akademik programın yanı sıra tarihi Mustafapaşa Yerleşkesinde bulunan Cankut Bagana Binası’nın etkileyici atmosferinde düzenlenen ve Avusturalya Hükümetinin katkısıyla konferansa katılan Dr. Robyn Rowland’ın Kapadokya ve Çanakkale şiirleri ile Türkçe çevirilerinin şairin kendisi ve Türkçe çevirmeni Prof. Dr. Mehmet Ali Çelikel tarafından okunduğu şiir dinletisi, Handan Vural tarafından icra edilen piyano resitali ile konferans katılımcısı anne ve babaların küçük çocukları için konferans süresince Çocuk Gelişimi Bölümümüz ve Montessori Anaokulumuz tarafından sunulan çocuk bakım hizmeti büyük beğeni ve takdir topladı.

Avrupa İngiliz Dili ve Edebiyatı Çalışmaları Derneği (ESSE) Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Andreas Jucker’in de davetli konuşmacı olarak katıldığı konferansta ayrıca, genç araştırmacıları teşvik etmek ve konferans kapsamındaki alanlarda özgün çalışmaları öne çıkarmak amacıyla IDEA Yönetim Kurulu tarafından her yıl verilen “En İyi Öğrenci Bildirisi” ve genç öğretim üyelerinin çalışmalarının aday gösterilerek değerlendirildiği “IDEA 2024 En İyi Kitap” ödülleri de kazananlara takdim edildi.


Diğer Haberler TümüE-Bülten Kayıt

Okulumuz hakkındaki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın.

Onay vermeden bu işlemi gerçekleştiremezsiniz
Kapadokya Üniversitesi veri sorumlusu sıfatıyla, verdiğiniz kişisel verilerin gizliliğini 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununa (KVKK) uygun olarak ve büyük bir hassasiyetle koruyacaktır. Kişisel verileriniz, KVKK’ya uygun olarak işlenecek, sizleri Kapadokya Üniversitesi hakkındaki gelişmelerden e-posta veya telefon yoluyla haberdar etmek için kullanılacaktır. Detaylı bilgi için tıklayınız