YÖS Başvurusu

Kapadokya Üniversitesi Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavına (YÖS) lisans veya önlisans düzeyinde öğrenim görmek isteyen ve YÖK tarafından belirtilen yabancı uyruklu statüsünde başvurma hakkına sahip öğrenci adayları katılabilir. Sınava giren yabancı öğrenci adayı aldığı sonuç doğrultusunda, üniversitemizin belirlediği asgari koşulları sağlaması durumunda, yurtdışından öğrenci kabul kontenjanlarına başvuru yapma hakkına sahiptir.

2021-2022 akademik yılı sınav ve başvuru takvimi sınav programı netleştiğinde ilan edilecektir. Güncel sınav tarihleri için bu sayfayı takip edebilirsiniz.

 

Sınav Ücreti: 2021-2022 YÖS ücretleri sınav takvimi ile birlikte ilan edilecektir.

Ödeme Şekli: Sınav ücreti Garanti Bankası dolar hesabına (IBAN No: TR67 0006 2001 0410 0009 0961 11) EFT veya havale yoluyla yatırılabilir.

Garanti Bankası şubelerinden 2623 kurum kodu belirterek, işlem ücreti ödenmeden, katılım ücreti ödenebilmektedir.

Kapadokya YÖS ve TYS için ödenen katılım ücretlerinin iadesini talep eden adayın, iade talebini sınav tarihinden en az 5 iş günü önce yapmış olması gerekmektedir.

 

Kapadokya YÖS örnek soruları için tıklayın

Kapadokya YÖS sonuçlarını tanıyan kurumların listesini görmek için tıklayın.

*Kapadokya Üniversitesi dışında bir yükseköğretim kurumuna başvurmak isteyen öğrenci adayı, sınava girmeden önce başvurmayı düşündüğü kurumdan Kapadokya YÖS sonucunu kabul edip etmediğine dair bilgi ve teyit almalıdır.

**Kapadokya Üniversitesi Yabancı Öğrenci Sınavı (Kapadokya YÖS) taban puanı ön lisans programlarına başvuru için en az 30, lisans bölümlerine başvuru için 100 üzerinden en az 40 puan, Diş Hekimliği bölümü için en az 80 puan olarak belirlenmiştir.


Başvuru Koşulları

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından belirtilen yabancı uyruklu öğrenci statüsünü sağlayan adayların başvuruları kabul edilmektedir.

Yabancı uyruklu öğrenci kritelerini sağlamadan başvuru yapan ya da sınava girdiği tespit edilen adayların başvurusu ve sınavı geçersiz sayılacaktır.

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

 

Başvuru İşlemleri

  • Adaylar yos.kapadokya.edu.tr adresinden online başvuru yapabilirler. Online başvuru formunu herhangi bir sebepten dolayı dolduramayan adaylar e-posta yolu ile international@kapadokya.edu.tr adresine başvuruda bulunabilirler. Başvuru ile ilgili daha ayrıntılı bilgi almak isteyen adaylar (+90) 384.353 50 09 no.lu telefondan Uluslararası İlişkiler Ofisi ile iletişime geçebilirler.
  • Başvuru formuna girilen bilgilerdeki yanlışlıklardan dolayı doğacak sonuçların tüm sorumluluğu adaylara aittir. Formun ilgili alanlarına adayın pasaport kimlik bilgileri eksiksiz ve herhangi bir kısaltma yapılmadan hatasız bir şekilde girilmelidir.
  • Aday başvuru formunda istenilen e-posta, adayın kendisine ait olmalı ve her aday yalnız bir e-posta kullanmalıdır. Bu e-posta ile başka adaylar adına yazışma/işlem yapılmamalıdır.
  • Aday başvuru formu üzerindeki ilgili alana, adayın kolaylıkla tanınmasını sağlayacak şekilde ön cepheden ve son altı ay içinde çekilmiş  fotoğrafı eklenmelidir.  Adayın sınav günündeki dış görünümü ile fotoğraftaki görünümü sınav öncesi yapılacak kontrollerde sorun oluşturabilecek ölçüde değişikliğe uğramamış olmalıdır. Salon başkanının, adayın kimliğini fotoğraf ile belirlemede güçlük çektiği takdirde, adayı sınava almayacağı göz önünde tutulmalıdır.
  • Aday numarası sadece bir kez edinilebilir. Aday numarası, hem bu sınavda hem de adayın elektronik ortamda yapacağı bütün işlemlerde gerekli olacağından, aday tarafından özenle saklanmalıdır.
  • Aday numarası verildikten sonra, yapılacak her türlü yazışmada “Aday Numarası”nın belirtilmesi zorunludur. Aday numarası belirtilmeyen dilekçeler işleme konulmaz.

Zamanında yapılmayan başvurular kabul edilmemektir. Sınav sonuçları doğrultusunda üniversitemizin herhangi bir lisans veya önlisans programına kayıt hakkı tanınan adayın, belirtilen koşullara sahip olması ve gerekli belgeleri kayıt esnasında teslim etmesi zorunludur.

 

YÖS Sonuçları

2020-2021 yılında yapılan YÖS sonuçlarına ulaşmak için tıklayınız.

Daha önceki yıllarda yapılan YÖS sonuçları için yos@kapadokya.edu.tr adresine "Aday Numaranızı" ve "Pasaport Numaranızı" içeren bir e-posta gönderebilirsiniz.E-Bülten Kayıt

Okulumuz hakkındaki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın.

Onay vermeden bu işlemi gerçekleştiremezsiniz
Kapadokya Üniversitesi veri sorumlusu sıfatıyla, verdiğiniz kişisel verilerin gizliliğini 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununa (KVKK) uygun olarak ve büyük bir hassasiyetle koruyacaktır. Kişisel verileriniz, KVKK’ya uygun olarak işlenecek, sizleri Kapadokya Üniversitesi hakkındaki gelişmelerden e-posta veya telefon yoluyla haberdar etmek için kullanılacaktır. Detaylı bilgi için tıklayınız