YÖS Başvurusu | Kapadokya Üniversitesi

YÖS Başvurusu

Kapadokya Üniversitesi Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavına (YÖS) lisans veya önlisans düzeyinde öğrenim görmek isteyen ve YÖK tarafından belirtilen yabancı uyruklu statüsünde başvurma hakkına sahip öğrenci adayları katılabilir. Sınava giren yabancı öğrenci adayı aldığı sonuç doğrultusunda, üniversitemizin belirlediği asgari koşulları sağlaması durumunda, yurtdışından öğrenci kabul kontenjanlarına başvuru yapma hakkına sahiptir.


2023-2024 Akademik Yılı Sınav ve Başvuru Takvimi:


Cumhurbaşkanlığı seçiminden dolayı ertelenen 2. KÜN YÖS yapılmayacaktır.
2. KÜN YÖS'e başvuru yapan adaylar 3. KÜN YÖS'e katılabileceklerdir. 
Sınava katılım durumlarının yos@kapadokya.edu.tr adresine bildirilmesi gerekmektedir.

Sınav Adı Sınav Tarihi Başvuru Tarihleri Sınav Yeri Sınav Saati Sınav Süresi
1. KÜN YÖS 15.04.2023 1 Şubat- 12 Nisan Mersin-İstanbul 10:00 120 Dakika
2. KÜN YÖS Yapılmayacaktır. 20 Mart- 31 Mayıs Yapılmaycaktır. 10:00 120 Dakika
3. KÜN YÖS 29.07.2023 5 Haziran-22 Temmuz Nevşehir-İstanbul 10:00 120 Dakika
4. KÜN YÖS 30.09.2023 31 Temmuz-23 Eylül Nevşehir-İstanbul 10:00 120 Dakika

SINAV ÜCRETİ: 2023-2024 YÖS ücreti 15 USD'dir.


Ödeme Şekli: Sınav ücreti Garanti Bankası dolar hesabına (IBAN No: TR67 0006 2001 0410 0009 0961 11) EFT veya havale yoluyla sadece dolar olarak yatırılabilir.

Garanti Bankası şubelerinden 2623 kurum kodu belirterek, işlem ücreti ödenmeden, katılım ücreti ödenebilmektedir.

İade: Kapadokya YÖS  için ödenen katılım ücretlerinin iadesini talep eden adayın, iade talebini sınav tarihinden en az 5 iş günü önce yapmış olması gerekmektedir.


Başvuru ve Bilgi İçin Yetkili Acente

ABC Future Education Consultancy

Mersin Ofis: Murat Cengiz / Tel: 05533337833


Kapadokya YÖS örnek soruları için tıklayınız.

Kapadokya YÖS sonuçlarını tanıyan kurumların listesini görmek için tıklayınız.


Kapadokya Üniversitesi Yabancı Öğrenci Sınavı (Kapadokya YÖS) taban puanları;

  • Ön lisans programlarına başvuru için 100 üzerinden en az 30,
  • Lisans bölümlerine başvuru için 100 üzerinden en az 40,
  • Diş Hekimliği bölümü için en az 100 üzerinden en az 80, 

puan olarak belirlenmiştir.


Başvuru Koşulları

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından belirtilen yabancı uyruklu öğrenci statüsünü sağlayan adayların başvuruları kabul edilmektedir.

Yabancı uyruklu öğrenci kritelerini sağlamadan başvuru yapan ya da sınava girdiği tespit edilen adayların başvurusu ve sınavı geçersiz sayılacaktır. Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.


Başvuru İşlemleri

  • Adaylar yos.kapadokya.edu.tr adresinden online başvuru yapabilirler. Online başvuru formunu herhangi bir sebepten dolayı dolduramayan adaylar e-posta yolu ile international@kapadokya.edu.tr adresine başvuruda bulunabilirler. Başvuru ile ilgili daha ayrıntılı bilgi almak isteyen adaylar (+90) 384.353 50 09 no.lu telefondan Uluslararası İlişkiler Ofisi ile iletişime geçebilirler.
  • Başvuru formuna girilen bilgilerdeki yanlışlıklardan dolayı doğacak sonuçların tüm sorumluluğu adaylara aittir. Formun ilgili alanlarına adayın pasaport kimlik bilgileri eksiksiz ve herhangi bir kısaltma yapılmadan hatasız bir şekilde girilmelidir.
  • Aday başvuru formunda istenilen e-posta, adayın kendisine ait olmalı ve her aday yalnız bir e-posta kullanmalıdır. Bu e-posta ile başka adaylar adına yazışma/işlem yapılmamalıdır.
  • Aday başvuru formu üzerindeki ilgili alana, adayın kolaylıkla tanınmasını sağlayacak şekilde ön cepheden ve son altı ay içinde çekilmiş  fotoğrafı eklenmelidir.  Adayın sınav günündeki dış görünümü ile fotoğraftaki görünümü sınav öncesi yapılacak kontrollerde sorun oluşturabilecek ölçüde değişikliğe uğramamış olmalıdır. Salon başkanının, adayın kimliğini fotoğraf ile belirlemede güçlük çektiği takdirde, adayı sınava almayacağı göz önünde tutulmalıdır.
  • Aday numarası sadece bir kez edinilebilir. Aday numarası, hem bu sınavda hem de adayın elektronik ortamda yapacağı bütün işlemlerde gerekli olacağından, aday tarafından özenle saklanmalıdır.
  • Aday numarası verildikten sonra, yapılacak her türlü yazışmada “Aday Numarası”nın belirtilmesi zorunludur. Aday numarası belirtilmeyen dilekçeler işleme konulmaz.

YÖS Sonuçları

2021-2022 yılında yapılan YÖS sonuçlarına ulaşmak için tıklayınız.

Daha önceki yıllarda yapılan YÖS sonuçlarınızı öğrenmek için yos@kapadokya.edu.tr adresine "Aday Numaranızı" ve "Pasaport Numaranızı" içeren bir e-posta gönderebilirsiniz.E-Bülten Kayıt

Okulumuz hakkındaki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın.

Onay vermeden bu işlemi gerçekleştiremezsiniz
Kapadokya Üniversitesi veri sorumlusu sıfatıyla, verdiğiniz kişisel verilerin gizliliğini 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununa (KVKK) uygun olarak ve büyük bir hassasiyetle koruyacaktır. Kişisel verileriniz, KVKK’ya uygun olarak işlenecek, sizleri Kapadokya Üniversitesi hakkındaki gelişmelerden e-posta veya telefon yoluyla haberdar etmek için kullanılacaktır. Detaylı bilgi için tıklayınız