Yabancı Dil Sınavları | Kapadokya Üniversitesi

Yabancı Dil Sınavları

Kapadokya Meslek Yüksekokulu Oxford İngilizce Testi (OTE), Pearson Versant İngilizce Testi ve Pearson İngilizce Testinin (PTE) ve Çocuklar için Pearson İngilizce Testinin (PTE Young Learners) yetkili sınav merkezidir.

Oxford Test of English (Oxford İngilizce Testi)

The Oxford Test of English (OTE) genel İngilizce yeterliliğini ölçen yeni ve yüksek kaliteye sahip bir sınavdır. Oxford University Press ve bağımsız uzmanlar tarafından geliştirilen ve geçerliliği tespit edilen bu sınav Oxford Üniversitesi’nin onayını ve imzasını taşımaktadır.

Dinleme, konuşma, okuma ve yazma bölümlerinden oluşan OTE yaklaşık 2 saat sürmektedir ve %100 online bir sınavdır. Uluslararası geçerliliği olan diğer sınavlardan en önemli farkı ise sınava girmek isteyen kişilerin istediği bölüme girebilmesi ve sadece girmek istediği bölümün ücretini ödeyebilmesidir. Diğer bir farkı ise sınavın isteğe göre istenilen tarih ve saatte yapılabilmesidir.

Bu sınav, kişilerin İngilizce bilgi ve becerilerinin Avrupa Dil Kriterlerine (Common European Framework Reference) göre seviyelendirilmesini ve bu seviyenin uluslararası arenada tanınmasını sağlar.

Pearson Versant İngilizce Testi

Versant English Test 6 bölümden oluşan ve yaklaşık 20 dakika süren %100 online bir sınavdır. Sınav bölümleri aşağıda özetlenmiştir:

1) Okuma
Adaylara önlerindeki sınav kâğıdındaki 12 cümleden yaklaşık 8-9 tanesini sesli olarak okurlar. Her cümlenin bir numarası vardır ve bilgisayar numaraları karışık olarak söyler. Hangi numara istenirse o cümle bir kez okunur.
Bu bölümde akıcılık ve telaffuza puan verilir. Cümleler duraksamadan okunmalı ve cümlelerdeki kelimeler düzgün telaffuz edilmelidir.
Bu bölüme çalışabilmek için düzenli olarak sesli okuma alıştırmaları yapılmalı ve bir öğretmen rehberliğinde hatalar düzeltilmelidir. Ayrıca fonetik alfabe ve İngilizcedeki sesler öğrenilmelidir.

2) Tekrar
Sınavın bu bölümünde adayların duydukları cümle veya kelimeleri bir kez tekrar etmeleri istenir. Bilgisayar tarafından yaklaşık 8-9 tane tekrar cümlesi/kelimesi seslendirilir ve adayın her bir cümle/kelimeden sonra seslendirilen kelime/cümleyi bir kez tekrar etmesi istenir.

Bu bölüme çalışabilmek için dinleme alıştırmaları yapılmalı ve duyulan cümle ve kelimeler tekrar edilmelidir.

3) Soru-Cevap
Bu bölümde adaylara bilgisayar tarafından sorular sorulur ve adayların kısa cevap vermeleri istenir. Kısa cevaplar sadece cevap olan kelimeyi içeren cevap türüdür. Bu bölümde yine duyduğunu anlama becerisi ve kelime bilgisi ölçülür.

Bu bölüme hazırlanabilmek için soruları seri bir şekilde cevaplayabilme üzerinde çalışılmalıdır.

4) Sıralama
Bu bölümde karışık sırada verilen cümle öğeleri adaya seslendirilir. Karışık olan cümle yapılarını adayın yine sözlü olarak doğru sıraya dizmesi istenir. Örneğin, "did not enjoy my friends the movie" şeklinde seslendirilen bir cümle sözlü olarak "My friends did not enjoy the movie." şeklinde söylenir.

Bu bölüme hazırlanabilmek için İngilizce cümle yapısı çalışılmalıdır. Mekanik sıralama alıştırmaları ile birlikte akıcılık ve telaffuz üzerinde durulmalıdır.

5) Hikaye Özetleme
Bu bölümde adaylara sırasıyla 3 kısa hikaye seslendirilmekte ve adayın her bir hikaye seslendirildikten sonra 30 saniye içinde hikayedeki karakterler, olaylar ve sonucu içeren sözlü bir özet yapması istenmektedir. Her hikaye sadece bir kez seslendirilir.

Bu bölüme hazırlanabilmek amacıyla dinleme ve duyduğunu yeniden söyleme alıştırmaları yapılmalıdır.

6) Açık Uçlu Sorular
Sınavın son bölümünde iki adet açık uçlu soru sorulur. Soruların biri aile yaşamı (örn: Ailedeki yaşlılara dışardan bir bakıcının bakması aile yaşamını nasıl etkiler?) diğeri tercihler (örn: Dışarda mı yokda evinizde mi yemek yemeyi tercih edersiniz?) ile ilgilidir. Her bir soru arka arkaya iki kez tekrarlanır ve adaya cevaplaması için 40 saniye verilir.

Pearson Genel İngilizce Testi

Pearson Genel İngilizce Testi A1’den C2’ye kadar dil düzeylerini ölçmek amacıyla tasarlanmış bir sınavdır. Test, yazılı ve sözlü olmak üzere iki bölümden oluşur ve öğrencilerin İngilizce okuma, yazma, dinleme ve konuşma becerilerini ölçer. Yazılı bölümde dinleme, okuma ve yazma becerileri ölçülürken ikinci bölümde konuşma becerisi değerlendirilir. İlk bölüm değerlendirme için Birleşik Krallık’a gönderilir. Konuşma bölümü ise sınav merkezinde yetkilendirilmiş İngilizce öğretmenleri tarafından değerlendirilir ve kontrol için yine Birleşik Krallık’a gönderilir. Bu sınavdan alacağınız sonuç süresiz geçerlidir.

Aşağıdaki tabloda her düzeydeki sınav süreleri ve PTE düzeyinin karşılık geldiği CEF (Avrupa Dil Porföyü) düzeyi ve genel düzey verilmiştir:

Genel Düzey CEF Düzeyi PTE Düzeyi Süre (Yazılı Sınav) Süre (Sözlü Sınav)
Foundation A1 Level A1 1 saat 15 dakika 5 dakika
Elementary A2 Level 1 1 saat 35 dakika 5 dakika
Intermediate B1 Level 2 1 saat 35 dakika 7 dakika
Upper Intermediate B2 Level 3 2 saat 7 dakika
Advanced C1 Level 4 2 saat 30 dakika 8 dakika
Proficient C2 Level 5 2 saat 55 dakika 8 dakika

Bu sınavlara başvuruda bulunmak için info@kapadokya.edu.tr adresine mail atabilir ya da (384) 353 5009 nolu numarayı arayarak rezervasyon yaptırabilirsiniz.E-Bülten Kayıt

Okulumuz hakkındaki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın.

Onay vermeden bu işlemi gerçekleştiremezsiniz
Kapadokya Üniversitesi veri sorumlusu sıfatıyla, verdiğiniz kişisel verilerin gizliliğini 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununa (KVKK) uygun olarak ve büyük bir hassasiyetle koruyacaktır. Kişisel verileriniz, KVKK’ya uygun olarak işlenecek, sizleri Kapadokya Üniversitesi hakkındaki gelişmelerden e-posta veya telefon yoluyla haberdar etmek için kullanılacaktır. Detaylı bilgi için tıklayınız