Şehir ve Bölge Planlama

Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Nedir? Neden Okumalıyım?

Şehir ve Bölge Planlama, sanayileşme ve sonuç olarak hızlı kentleşme ve nüfus artışına bağlı konut, altyapı, ulaşım ve çevre sorunlarının ortaya çıkması ile önem kazanan disiplinlerarası bir alandır. Şehir ve Bölge Planlama Bölümünün amacı, insanların talep ve ihtiyaçları doğrultusunda sağlıklı sosyal ve bireysel yaşam alanları oluşturmak için kamu yararını gözeten, kültürel ve doğal varlıkları koruyan bir yaklaşım ile estetik ve planlı kentler tasarlayan şehir plancıları yetiştirmektir.

Eğitim programları, öğrencilerin farklı disiplin alanlarındaki bilgilerini geliştirmek üzere planlanmaktadır. Şehir plancıları, mimarlık, çevre tasarımı, peyzaj mimarlığı, kentsel tasarım, sanat tarihi, arkeoloji, kentsel koruma, ekoloji, kent yönetimi, insan-çevre ilişkisi ve kent ekonomisi gibi birçok disiplin alanı ile ortak çalışmalar yürütmektedir.

Dünyada dört milyar insan kentlerde yaşamaktadır. Birleşmiş Milletler, 2050 yılı itibariyle şehirleşme oranının dünya nüfusunun üçte ikisine ulaşacağını öngörmektedir. Sürdürülebilirlik ilkesi çerçevesinde, daha yaşanabilir alanlar tasarlamak için, şehir ve bölge plancılarına duyulan ihtiyaç giderek artmaktadır.

Şehir ve Bölge Planlama Bölümünü Neden Kapadokya Üniversitesinde Okumalıyım?

Kapadokya Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümünün teorik derslerinde öğrencilere “planlama” kavramı konusunda derinlemesine bilgi verilmekte; kent planlama sürecinde gerekli olan beceriler kazandırılmaktadır. Stüdyo derslerinde ise, kasaba, kent ve bölge ölçeğinde yerleşim birimleri analiz edilip, farklı ölçeklerde planlar hazırlanmaktadır. Kapadokya Üniversitesi coğrafi konumu, bölgenin kimliği, zengin kültürel ve doğal altyapısı ile, şehir ve bölge planlama çalışmalarında avantajlı bir özelliğe sahiptir. Kapadokya bölgesi kentsel ve bölgesel çalışmalar için doğal bir laboratuvar ortamı oluşturmaktadır. Bölüm öğrencileri, bölgede çeşitli ölçeklerde, kültürel ve doğal ortamlarda yer alan insan yerleşmelerini fiziksel, çevresel, sosyo-kültürel ve sosyo-ekonomik açılardan inceleme fırsatı bulmakta, planlı ve plansız gelişmenin sonuçlarını yakından analiz edebilmektedirler.

Ayrıca mezunlarımız, Üniversitemizin “Kent, Çevre ve Yerel Yönetimler” yüksek lisans programına devam ederek, alanda ilerleyebilmektedirler.

Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Mezunları Ne İş Yapar? İş İmkânları Nelerdir?

Şehir ve Bölge Planlama Bölümü mezunları, “Şehir Plancısı” unvanını alarak, kentsel ve kırsal alanlarda, özel sektörde ve kamu sektöründe çalışabilmektedirler. Şehir Plancıları, kamu sektöründe kamunun en üst düzeyinden (DPT, Bakanlıklar, Valilikler, Kalkınma Ajansları gibi) en küçük belediyelere kadar değişik kademelerde görev almaktadırlar. Ayrıca, özel sektörde kendi bürolarını açarak, planlama çalışmaları yapabilecekleri gibi, gayrimenkul geliştirme ve değerleme kurumları, bankalar, sanayi kuruluşları ve yatırım firmalarında da görev yapmaktadırlar.

Şehir ve Bölge Planlama Bölümünde Okumak İsteyenlerin Sahip Olması Gereken Özellikler Nelerdir?

  • Takım çalışmasına yatkın olmak,
  • 3 boyutlu, yaratıcı ve analitik düşünme becerisine sahip olmak,
  • İyi iletişim becerilerine sahip olmak,
  • Okumayı, araştırmayı ve dinlemeyi sevmek,
  • Sorunlar karşısında çözüm odaklı olmak gerekmektedir.

Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Puan Türü: SAY

Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Eğitim Dili: Türkçe

Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Eğitim Türü: Örgün Öğretim

Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Eğitim Süresi: 4 yıl

Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Eğitim Yeri: Mustafapaşa Yerleşkesi

Şehir ve Bölge Planlama Bölümü 2021-ÖSYS Yerleştirme Kontenjanları ve Taban Puanları

2021 – 2022 Eğitim–Öğretim yılında yerleştirilecek öğrenciler için kontenjanlar belirlenmiş olup toplam kontenjan 50 kişidir. Bunun 8’i burslu, 42’si %50 indirimlidir.

Program Adı

Kontenjan

2021-ÖSYS En Küçük Puan

2021-ÖSYS Başarı Sıralaması

Şehir ve Bölge Planlama (Burslu) 8 -- --
Şehir ve Bölge Planlama (%50 İndirimli) 42 -- --

Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Eğitim Ücreti

2021-2022 akademik yılında eğitim ücreti 32.000 TL’dir. Ücretlere KDV dâhil değildir.

 

Program Adı

Ücret

Şehir ve Bölge Planlama (Burslu) -
Şehir ve Bölge Planlama (%50 İndirimli) 16.000 TL
E-Bülten Kayıt

Okulumuz hakkındaki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın.

Onay vermeden bu işlemi gerçekleştiremezsiniz
Kapadokya Üniversitesi veri sorumlusu sıfatıyla, verdiğiniz kişisel verilerin gizliliğini 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununa (KVKK) uygun olarak ve büyük bir hassasiyetle koruyacaktır. Kişisel verileriniz, KVKK’ya uygun olarak işlenecek, sizleri Kapadokya Üniversitesi hakkındaki gelişmelerden e-posta veya telefon yoluyla haberdar etmek için kullanılacaktır. Detaylı bilgi için tıklayınız