Odyoloji

Odyoloji Bölümü Nedir? Neden Okumalıyım?

Odyoloji, kelime anlamı olarak işitme bilimidir. Bu bilim dalında; bebek, çocuk ve yetişkinlerde işitme kaybının, tanılanması ve uygun tedavi yönteminin belirlenmesi, uygun rehabilitasyon yönteminin belirlenmesi, işitme sağlığının korunması, denge ve baş dönmesi ile ilişkili rahatsızlıkların tanılanması ve rehabilitasyon uygulamaları yapılmaktadır.

Odyoloji bölümü okuyarak, toplumsal sağlık bilinci yüksek ve yaşam boyu öğrenmeyi ilke edinen insan gücünde odyolog olarak hizmet verebilirsiniz.

Odyoloji Bölümünü Neden Kapadokya Üniversitesinde Okumalıyım?

Bölümde verilen uygulamalı derslerin yürütülmesi için Odyoloji Bölümüne özgü tasarlanmış Laboratuvar bulunmaktadır. Laboratuvar bünyesinde işitsel değerlendirmelerin yapılacağı test bataryaları mevcuttur. Öğrenciler eğitimleri sürecinde anatomi laboratuvarından da yararlanmaktadır.

Kapadokya Üniversitesi Odyoloji Bölümünde, öğrencilerimizin aldıkları standart lisans eğitimi ile kazanacakları alana özgü mesleki bilgi ve beceriler yanında “Zaman ve Proje Yönetimi”, “Meslek Etiği” ve “Matematik ve İstatistik” gibi kişisel gelişimlerini destekleyen dersler de bulunmaktadır.

Odyoloji bölümü öğrencilerimiz üniversitemiz bünyesinde Odyoloji Yüksek lisans programına devam ederek akademik kariyer yapabilirler. Bölümde eğitim gören öğrencilerimiz Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Dil ve Konuşma Terapisi, Çocuk Gelişimi, Psikoloji bölümleri ile Fizyoterapi (Ön Lisans) ve Odyometri (Ön Lisans) programlarında çift ana dal ve yine Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Dil ve Konuşma Terapisi, Çocuk Gelişimi, Psikoloji programlarında yan dal yapma şansına sahiptir. Ayrıca Erasmus programı ile öğrencilerimize yurt dışında farklı ülkelerdeki üniversitelerde eğitim imkânı sunulmaktadır.

Odyoloji Bölümü Mezunları Ne İş Yapar? İş İmkânları Nelerdir?

Odyologlar, sağlık sektöründe oldukça fazla talep görmektedir. Son yıllarda sayıları artan hastaneler, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri, işitme cihazı satış ve uygulama merkezlerinde uzman kişilere ihtiyaç duyulmaktadır. Odyoloji bölümü mezunları; Pediatrik Odyolog, Eğitim Odyoloğu, Klinik ve Rehabilitasyon Odyoloğu, Endüstriyel Odyolog gibi unvanlar alarak sektörel yönelimlerini belirleyebilirler.

Odyologlar kamu, özel veya üniversite hastanelerinin Odyoloji Kliniklerinde istihdam edilmektedir. Koklear implant uygulamasının hastanelerde yapılabilmesi için Odyolog, KBB hekimi ile birlikte zorunlu bulunması gereken meslek elemanıdır. Bunun yanı sıra, işitme engellilere yönelik hizmet veren özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde eğitim odyologu olarak işitsel rehabilitasyon ve dil gelişim alanlarında hizmet verebilmektedir. Özel sektörde işitme cihazı firmalarında sorumlu müdür ve odyolog olarak, ayrıca sağlık kurumlarına hizmet veren koklear implant firmalarında da görev alabilmektedirler.

Akademik kariyer yapmak isteyen mezunlar, yurt içi ve yurt dışındaki üniversitelerde lisansüstü eğitimlerine devam ederek akademik kariyer yapabilmektedir.

Odyoloji Bölümünde Hangi Dersler Var?

Bölüm kapsamında öğrencilere sistematik ve belirli bir mantıksal çerçeve içerisinde mesleki eğitim verilmektedir. Dört yıllık program boyunca birinci yıl temel tıp ve mesleki giriş dersleri yoğunluktadır. İlk yıl öğrencilere mesleki bir temel oluşturulması hedeflenmektedir. İkinci yılda tanısal odyoloji, üçüncü yılda rehabilitatif odyoloji alanında yoğun bir şekilde teorik ve uygulamalı eğitimler verilmektedir. Bölüm öğrencileri 3.sınıfın sonunda yaz döneminde staj yaparak mesleki tecrübelerini geliştirirler. Dördüncü yıl ise klinik eğitim ağırlıklı olup öğrenciler, öğrendiklerini bir yıl boyunca odyoloji kliniklerinde uygulama fırsatı bulmaktadır.

Odyoloji Bölümünde Okumak İsteyenlerin Sahip Olması Gereken Özellikler Nelerdir?

  • Matematiksel ve uzaysal düşünme yeteneğine sahip olmak,
  • Pediatrik ve geriatrik gruplar ile iletişim becerilerinin yüksek olması gerekmektedir.
     

Odyoloji Bölümünün Puan Türü: SAY

Odyoloji Bölümünün Eğitim Dili: Türkçe

Odyoloji Bölümünün Eğitim Türü: Örgün Öğretim

Odyoloji Bölümünün Eğitim Süresi: 4 yıl

Odyoloji Bölümünün Eğitim Yeri: Ürgüp Yerleşkesi

Odyoloji Bölümü 2021-ÖSYS Yerleştirme Kontenjanları ve Taban Puanları

2021 – 2022 Eğitim–Öğretim yılında yerleştirilecek öğrenciler için kontenjanlar belirlenmiş olup toplam kontenjan 50 kişidir. Bunun 8’i burslu, 42’si %25 indirimlidir.

Program Adı

Kontenjan

2021-ÖSYS En Küçük Puan

2021-ÖSYS Başarı Sıralaması

Odyoloji (Burslu) 8 237,69 340.288
Odyoloji (%25 İndirimli) 42 -- --

Odyoloji Bölümü Eğitim Ücreti

2021-2022 akademik yılında eğitim ücreti 38.000 TL’dir. Ücretlere KDV dâhil değildir.

Program Adı

Ücret

Odyoloji (Burslu) -
Odyoloji (%25 İndirimli) 28.500 TL

 

 

E-Bülten Kayıt

Okulumuz hakkındaki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın.

Onay vermeden bu işlemi gerçekleştiremezsiniz
Kapadokya Üniversitesi veri sorumlusu sıfatıyla, verdiğiniz kişisel verilerin gizliliğini 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununa (KVKK) uygun olarak ve büyük bir hassasiyetle koruyacaktır. Kişisel verileriniz, KVKK’ya uygun olarak işlenecek, sizleri Kapadokya Üniversitesi hakkındaki gelişmelerden e-posta veya telefon yoluyla haberdar etmek için kullanılacaktır. Detaylı bilgi için tıklayınız